Windows 10 Kendi Kendine Uykudan Uyanma | Basit Çözüm

windows 10 uyanma kesin çözüm https//huglero.com

Windows 10 bilgisayarınız kendi kendine uykudan uyanıyor, ne zaman bilgisayar başına geri gelseniz çalışıyor olarak mı görüyorsunuz? Çözümü muhtemelen çok basit.

Aslında burası bir Windows problemleri çözüm sitesi olmasa da, aynı problemle ben de karşılaştığım için, çözümü bulduktan sonra hemen sizinle de paylaşmak istedim.

Bilgisayarı hemen herkes, çalışmakta olduğu programları kaybetmeden,bilgiayar başına geldiğinde tekrar işlerine devam edebilmek için, ya da açılışta fazla beklememek için uyku moduna alarak kullanmakta. Ancak bilgisayarın kendi kendine siz başında değilken açılması büyük ve can sıkıcı bir sorun.

Hemen size nasıl düzelttiğimi anlatayım.

Windows 10 neden uyanır?

Bu sorun Windows 10’a has değil, önceki sürümler olan Windows 8 ve Windows 7’de de vardı. Öncelikle uyku modundan kendi kendine uyanmanın, ya da Windows 10 uyku modu hatası almanızın sebepleri arasında, Windows 10 işletim sisteminize bir virüs bulaşması, yüklü olan 3. parti bir uygulama ya da takılı kalan çevre birimlerinin tetiklemesi gibi Windows 10 cihazınızın uyku modunu düzgün bir şekilde kullanmasını engelleyen farklı nedenler olabilir.

  • Bilgisayarın uyku modundan otomatik olarak çıkması: – Kullanıcı bilgisayarının kendi kendine uyku modundan çıktığını söylüyorsa.
  • Ethernet bağlantısının bilgisayarı uyandırması
    – Bazen Ethernet bağlantınız bilginiz olmadan bilgisayarınızı uyandırabilir. Ancak, birkaç ayarı değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.
  • Windows kendi kendine uykudan uyanıyor – Birçok kullanıcı Windows bilgisayarlarının kendi kendine uyandığını bildirdi. Bu sorun, Windows 10, 8 ve 7 dahil tüm Windows sürümlerinde oluşabilen bir sorun.
  • Masaüstü, dizüstü bilgisayar uyku modundan çıkıyor – Kullanıcılara göre, bu sorun hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, aynı çözümler dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için de geçerlidir.
  • PC anında uyku modundan çıkıyor
    – Bilgisayarın anında uyanması sorunu Bunun nedeni büyük olasılıkla arka planda çalışan bir üçüncü taraf uygulaması olmakta.
  • Sabit disk uyku modundan çıkıyor – Bazı nadir durumlarda, sabit disk bilgisayarınızı uyku modundan uyandırabilir. Bu sorunu gidermek için zamanlanmış görevlerinizi bulup devre dışı bırakmanız gerekir.

Peki benim bilgisayardaki Windows’un uyanma sorunu neydi?

Bilgisayarımı devamlı kendi kendine uyandıran sorun, USB porta takılı çevre birimleriydi. Aslında USB kablosuz mouse bilgisayarı uyandırıyordu. Kablosuz mouse’nin bilgisayarı uyandırmasını engelledim ve sorun çözüldü.

Bunu düzeltmek için yapmanız gereken ise, önce windows ana menüsünden aygıt yöneticisi araması yapın ve açın,

windows 10 aygıt yöneticisi açma infografik https://huglero.com

Daha sonra Fare ve diğer işaret aygıtları kısmından input device ya da sizde farklı görünüyorsa deneyerek sağ tıklayıp özellikler kısmına gidin,

windows 10 uyanma sorunu https://huglero.com

Son olarak, güç yönetimi kısmına atlayıp oradan bu aygıt bilgisayarı başlatsın kutucuğunun işaretini kaldırın.

windows 10 uyandıran cihazları kaldırma inforgrafik https://huglero.com

Bundan sonra büyük ihtimalle bilgisayarınız durduk yere uyanmayacaktır. Eğer uyanma devam ederse, fare dışında başka çevre birimleri de ekliyse, onları da çıkartarak tekrar deneyin. Bilgisayarınızı tam bir virüs taramasından geçirmeyi de ihmal etmeyin.

0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x