Doğal Yolla Mücadele, Şifalı İlaç Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?

gülleci bulamacı https://img.huglero.com
Google news takip et https://huglero.com

Ev yapımı (İçinde kimyasal olmayan) toprak düzenleyici ve ilaçlar, son yıllarda dünyada tekrardan parlayan alternatif tarım yöntemleri haline gelmekte. Bugünkü konumuz her derde deva Gülleci Bulamacı, ve Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı olacak. Gülleci Bulamacı ve tarifi hakkında bir kaç püf noktadan bahsedeceğim. Bu karışımın ayrıca bilinen diğer adları ise, Kaliforniya Bulamacı veya Dede Bulamacı olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Gülleci Bulamacı adı nereden gelmiştir?

Mezunu olmakla gurur duyduğum Ege Üniversitesi’nin saygı değer profesörlerinden Atıf Atilla’nın bir köy toplantısı sırasında köylülerle tanıştırdığı bu bulamaç, gülle sporuyla uğraşan Atıf Atilla’ya atıfta bulunmak için bu adı almıştır. Kendisini rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Gülleci Bulamacı Nedir? İçerisinde neler vardır?

Gülleci Bulamacı, kireç ve kükürtün su ile karıştırılıp kaynatılması sonucu elde edilen bir karışımdır. Tarım ürünlerinin çeşitli hastalıklara karşı doğal yollarla korunması için kullanılır. İnsan ve hayvan sağlığı açısından zararsızdır. Literatür adı; Kalsiyum polisülfit

kükürt kireç karışımı, Gülleci Bulamacı nasıl yapılır? Kaliforniya Bulamacı yapımı https://huglero.com

Gelelim asıl noktaya, Gülleci Bulamacı Yapımında Kullanılacak Malzemeler nelerdir?

Gülleci bulamacı hazırlanışı aşamasını 10 lt’lik ölçü birimi üzerinden anlatacağım. Siz bunu, isteğinize göre 10 ve 10’un katlarına göre oranlayarak elde edilecek karışım miktarına karar verebilirsiniz. Kullanım miktarınıza göre ayarlama yaparak gülleci bulamacı hazırlanışına devam edebilirsiniz.

Bunu da sevebilirsiniz: Gülleci bulamacı hakkında en sık sorulan sorular

 • İş güvenliği malzemeleri; eldiven, maske ve gözlük. Gülleci bulamacı yapımı sırasında kaynattığımız maddelerde gaz çıkışı olacağı için her hangi bir olumsuz sonuca sebebiyet vermemesi için maskemizi mutlaka takalım. İş güvenliğine önem veriniz lütfen. Kesinlikle malzemeleri temin edin ve kullanın.
 • 10 lt su
kireç, lime, Gülleci Bulamacı yapımı için ihtiyaç olan malzemeler nelerdir, huglero.com
 • 1.5 kg sönmemiş (toz haldeki) kireç ya da 3 kg sönmüş kireç (inşaat işinde kullanılan kireç olmamasına dikkat edin)
kükürt sulfur, Gülleci Bulamacı yapılışı için ihtiyaç olan malzemeler nelerdir, www.huglero.com
 • 3 kg Elementel Kükürt ( Türkçesi; suda kolay eriyen kükürt ) satın alacağınız yere gittiğinizde bu şekilde sorarsanız yardımcı olacaklardır. ‘Eee.. elementel kükürt olmazsa olmaz mı yani bu’ diye soran arkadaşa cevabım; olur, olur ama kükürt suda zor eriyen bir maddedir. Eritmek için biraz daha fazla efor sarf etmenize sebep olur. Ayrıca su içerisinde topak topak yapılarla karşılaşırsınız. Olmadı mı bu yahu… !! gibi yorumlara sebep olur.
 • En hızlısından bulabileceğiniz; 18-20 lt’lik peynir tenekesi ( mazot, yağ tenekeleri gibi bir şey söylemedim fark ettiyseniz. Sebebi, kimyasal madde barındırıyor olması. Sağlıklı bir şey yapmaya çalışırken bir yandan da açık vermeyelim isterim ).
 • Yeterince yakacak malzemesi, Odun vs vs.

Bunu da sevebilirsiniz: Gülleci bulamacı mı Bordo bulamacı mı?

Yukarıdaki malzemeleri temin ettiniz. Bir demlikte çay hazırladınız – hazırlık yaklaşık 1 saat süreceği için hararetinizi almaya yardımcı olacaktır,
Hazırlayacağımız karışımı 20 lt’lik peynir tenekesini baz alarak adım adım anlatıyorum. Biraz daha yakınlaşın ve kalem kağıdınızı hazırlayın.

Adım Adım Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır?

Ateşinizi yakın.
Tenekenin içerisine kükürt ve kireci dökün. Biraz su ilave edin ( 5 lt kadar ). Biraz bekleyin su döktükten sonra kireçten kaynaklı bir miktar gaz çıkışı olacaktır. Kireç sönmeye başladığı için. (Maskenizi takmayı unutmadınız umarım!)
Kalan diğer 5 lt suyunuzu da ekleyin. 10 lt suyun tamamını boşaltmış oldunuz.
Tenekeyi ateşin üzerine taşıyın ve iyice karıştın.

Gülleci Bulamacının tarifi ve faydaları, gülleci bulamacı nasıl yapılır? huglero.com
 • Ara vermeden karıştırmak kükürdün çökelti yapmamasını sağlayacaktır. Eldiven-gözlük -maske bunları taktık değil mi?
 • 15-20 dakikadan sonra karışımınız hafif hafif renk değiştirmeye başlayacaktır. Ateşin ferini koruyunuz efenim. Devamlı ateşi güçlü tutunuz yani.
 • 30-35 dakika geçtikten sonra karışımınız hafif hafif yoğunlaşmaya başlayacaktır. Karıştırmak hafif zorlaşacaktır ( Puding veya keşkek pişiren arkadaşlar ne demek istediğimi anlayacaklar ). Bu süre zarfında karışımın üzerinde köpük birikecektir.
Gülleci Bulamacının tarifi ve faydaları, gülleci bulamacı nasıl yapılır ve hangi malzemeler lazım? https://huglero.com
 • Köpüğü alınız. Karışımın üzeri devamlı temiz dursun. Pekmez kaynatırken devamlı üzerinde biriken köpük alınır ya o hesap… Bu süreden sonra karışım kaynamaya başlayacaktır. Eğer taşacak gibi olursa ateşin üzerinden alın ve bir miktar dinlendirin. O ara bir bardak çay içiniz işte. Çay molasından sonra çok uzun tutmayın bu molayı ama. Karışımı tekrardan ateşin üzerine alın ve kaynatmaya devam edin.

Bu da ilginizi çekebilir: Biyodinamik tarım nedir? Organik tarımdan farkı nedir?

Gülleci Bulamacı yapımı. Kalsiyum polisülfat - kireç kükürt karışımı zararlı mı? Nerelerde kullanılır? https://huglero.com
 • 1 saat gibi bir süre geçtikten sonra karışımın üzerinde ince bir köpük tabakası kalacaktır, karışımınız hazır demektir. Ateşten alın ve karışımı ve dinlenmeye bırakın.
gğlleci bulamacı rengi nasıl? gülleci bulamacı yapımı https://huglero.com

Bunların hepsini yaptık sonrasında ne yapılacak?

 • Karışım soğuduğunda elinizde ortalama 9-9,5 lt arası bir karışım olacaktır. Sonra ki adım; süzgeç+tülbent yardımıyla plastik kapların içerisine boşaltınız.
 • Kullanılmaya hazır.

Güle güle karışımınızı kullanınız! Bir sonraki yazımda gülleci bulamacı nerede ne için kullanılır ve elimizde kalan tortu ile ne yapılır bunu anlatacağım. Ayrıca gülleci bulamacı nasıl yapılır merak eden yakınlarınızla yazımı paylaşırsanız en güzel şekilde teşekkür etmiş olursunuz.

Görsel Kaynaklar: agaclardaviddarling, carmeuse

gülleci bulamacı https://img.huglero.com
Bu Da İlginizi Çekebilir

Tags: , , , ,

Benzer Gönderiler

5 1 Oy ver
Yazıyı Puanla
Takip Et
Bildir
guest
35 Yorum
En Yeniler
En Eskiler En çok Oylananlar
Satır içi yorum
Tüm yorumları göster
Menü
Share via
Copy link