Gülleci Bulamacı Kullanımı Hakkında En Çok Sorulan Sorular

gülleci bulamacı uygulama https://huglero.com

Gülleci bulamacı kullanımı hakkında en çok sorulan soruları bugün sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Gülleci bulamacının ne olduğu, nasıl yapıldığı ve nasıl kullanıldığı hakkında paylaştığım yazılar sizler tarafından çok ilgi gördü. Bunun için çok teşekkür ederim. Ancak gerek bölgesel şartlar ve iklim farkları, gerek uygulanmak istenen ürünlerin çok çeşitli olmaları nedeniyle haklı olarak sizler tarafından çok çeşitli sorular geldi. Bunu daha da aydınlatabilmek için sizlerden gelen soruları ve cevapları burada derlemeye çalıştım. Umarım faydalı olur.

Daha önce bu yazılarımı okumadıysanız, öncelikle bir göz atmak isteyebilirsiniz;

Bildiğiniz üzere gülleci bulamacı, güllüce bulamacı olarak da biliyor olabilirsiniz, mahsullerini doğal yolla korumak isteyen yetiştiricilerin kendi yöntemleriyle yapabilecekleri ya da dışarıdan hazır yapılmışını tedarik edebilecekleri son derece ekonomik ve uygun şartlarda kullanıldığı zaman bir o kadar da sağlığa zararsız bir doğal koruyucu.

Bunu uygulamada ülke çapında ürün ve sıcaklık farklılıkları olduğu için siz üreticilerin aklına takılan sorular ve kısaca cevaplarına bakalım:

1) Gülleci bulamacı şeftalide ne zaman kullanılmalı? Monilya, dut kabuklu biti ve yeşil bit’e Faydalı mı?

Gülleci bulamacı şeftalide, ağaçlarda yaprak dökümü gerçekleştikten sonra yaraların kapanmasında kullanılabilir.

Aralık ayı içerisinde hazırladığınız % 2.5 oranına sahip Gülleci Bulamacı ağaçlara uygulanabilir. Bu kış mevsimine girişte ağaçların direnç kazanmasında katkı sağlayacaktır. Dahası bulamaç hazırladıktan sonra süzdükten sonra dipte kalan tortu ağaçların bedenlerine sürülebilir. Bu uygulama kış soğuklarında ağaçların bedenlerini sıcak tutar.
Ocak ayı sonunda da 1 kere yapabilirsiniz. Kış mevsimi içerisinde yapılacak uygulama miktarı yaşadığınız şehir ve iklim şartlarına göre değişir.

Gülleci bulamacı kullanımı nasıl yapılır? hangi bitkide ne zaman ve ne kadar kullanılır? Gülleci bulamacı hakkında en çok sorulan sorular https://huglero.com

Şubat – Mart aylarında çiçeklenme öncesi ( gözlerin iyice kabardığı zamanda) bu oranı %1- 1.5 seviyesine düşürerek uygulamak gerekir.

Mart sonu, Nisan başı gibi döllenme sonrasında meyveleriniz kendini göstermeye başladığında bir diğer uygulamayı da yapabilirsiniz.
Monilya için bir direnç göstererek %100 kesin sonuca götürdüğü hakkında kesin bir bilgim yok. Bir çok dış etkenler hastalığın oluşmasında tetikleyici olabilmekte. Fakat küllemeye karşı mücadelede başarılı sonuç alındığını biliyorum ve uygulayarak deneyimledim.

Evet: Dut kabuklu biti, yaprak biti, kırmızı örümcek gibi zararlılara karşı başarılı bir karışımdır.

2) Gülleci bulamacı Bordo Bulamacı / Bakır İçerikli İlaçlar ile karıştırarak kullanılır mı?

ASLA KARIŞTIRILMAMALIDIR!!! Bordo Bulamacı ya da Bakır içerikli bir ilaç olan Cubravit’i Gülleci Bulamacı ile karıştırmanıza kesinlikle karşıyım. Büyük ihtimal fitotoksite’ye ( zehirleme ) sebep olacaktır.

İki ayrı uygulama şeklinde yapmak, en sağlıklı ve kesin çözümdür. Hatta iki uygulama arasında en az 15 – 20 gün olmalıdır. 3 – 5 gün arayla yapılan uygulamalarda ağacın yeşil aksamında sararmaya / yanmaya sebep olduğu gözlenmiştir.

3) Gülleci Bulamacı yerine Sıvı Kükürt ile Kireci karıştırıp atsam olur mu?

Bu doğru bir karışım değildir. Bu şekilde ilerlemek istiyorsanız sadece sıvı kükürt kullanmanızı tavsiye ediyorum. Taralın içerisine kireci koyup üzerine sıvı kükürt boşaltıp atmaktan bahseden bir üreticimiz vardı. Kesinlikle yapmamasını söyledim. Bütün makinenizi bir anda kullanılmaz hale getirirsiniz ve de temizlenmesi için çok büyük çapa harcamak zorunda kalırsınız.

4) Gülleci Bulamacı ile başka bir gübre ya da ilaç karıştırılıp atılabilir mi?

Gülleci Bulamacı kullanımı ile ilgili olarak, bulamaçla bir kaç ürünün karıştırıldığına dair yazılar ve yorumlarla karşılaştım. Demlenmiş hayvan gübresi ( büyükbaş, tavuk, koyun keçi gübreleri gibi ) karıştırılabileceğini ben de söyledim. Diğer kimyasal ilaçlarla karıştırılması taraftarı değilim ( amacımız zaten kimyasaldan uzaklaşmaya çalışmak iken; neden karıştırmaya çalışıyoruz??? !! ). Kaolin kili ile karıştırıp elmada güneş yanıklığına karşı mücadele eden bazı üreticiler ile karşılaştım. Sıvı gübreler ile karıştırsak olur mu? diye soranlarda oldu; gübre ile karıştırabilirsiniz. Kimyasala gerçekten mecbur değilseniz, karşıyım!

5) Sebzelerde kullanılır mı? Ne kadar kullanılır?

Domateste yapılmış deneme var. Çok başarılı sonuç alındı. Domateste dekara, damlamadan 3 lt / dekar, üstten 100 lt suya 1 – 1,5 lt dozunda kullanılabilir. Diğer sebzelerde de kullanılabilir tabi ki.

6) Gülleci Bulamacı Kayısı Bitkisi’nde kullanılır mı?

Kükürt kayısı üzerinde zehirlenme etkisi yapmaktadır. Gülleci Bulamacı yapraksız dönemde kullanılabilir fakat çiçeklenme ve yapraklanma başladığında kullanılması halinde toksik etki yapmaktadır. Aman dikkat edin.

7) Gülleci Bulamacı mısır bitkisinde kullanılır mı?

Mısır bitkisinde kullanıldığını bir üreticiden dinlemiştim. Başarılı sonuç aldığını duymuştum. Kullanım dozuna dikkat ediniz. %1 oranını geçmeyin.

8) Gülleci Bulamacı pamukta kullanılır mı?

Zararlılar üzerinde çok etkili olduğunu iddia eden üretici ile en son zamanlarda haziran sonu gibi yaptığım görüşmede; gülleci bulamacı ile pamukta çok güzel sonuçlar aldığını söylemişti. hatta son zamanlarda %1,5 dozunun yetersiz olmaya başladığını söylemişti.

9) Gülleci Bulamacının dibinde kalan tortu başka bir yerde kullanılabilir mi?

Gülleci bulamacı tortusu ağaçların bedenlerine sürülebilir. Salyangoz ve topraktan gelen diğer zararlıların azalmasına sebep olacaktır. Hatta kış aylarında ağaçların bedenine sürülen tortu soğuğa karşı direnci de artıracaktır.

10) Gülleci Bulamacını damlamadan kullanmanın faydaları nelerdir?

pH değeri düşük olduğu için toprağın pH’sinin düşürülmesinde etkisi vardır. Devamlı kullanılması sonucu yaydığı kokudan dolayı zararlıları uzak tutmaya da yardımcı olur.

11) Gülleci Bulamacı hangi dönemde ne kadar dozda kullanılmalıdır?

Yaprak dökme sonrası kış aylarına giriş dönemi için diyebiliriz. % 2,5 dozunda kullanılabilir. Kış aylarında Aralık’tan Mart ayına kadar her ay 1 uygulama yapılabilir. Mart ayında sonra uyanmadan çiçek dönemi sonrası %1,5 dozuna düşürmek doğru olacaktır. Yüksek doz uyanma sonrası yeşil aksamı yakmasına sebep olabilir. Dikkat etmeliyiz!!!

12) Gülleci Bulamacı hangi hastalık ve zararlılara karşı etkilidir?

Yaprak biti( ballığın sebebi ), kırmızı örümcek, kabuklu bit, ceviz iç kurdu, külleme, monilya, klok ( yaprak kıvırcıklığı ), zeytinde fusarium gibi bir çok hastalık ve zararlı ile mücadele de kullanılabilir.

Sizlerden gelen soruların yoğunluğu ve sıklığına göre bu yazıya soruları yeniden derleyip ekleyeceğim. Umarım size ihtiyacınız olan yardımı bu yazı ile yapabilirim. İlginize çok teşekkürler.

Görsel: pngwing

13
0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x