Teknoloji

ZippyShare İçin Yolun Sonu. Mart Sonunda Kapanıyor

Zippyshare kapanıyor. File sharing (dosya paylaşım sitesi) https://huglero.com

Her ne kadar enflasyon en çok bize vursa da dünyada etkilenen bir çok firma oldu ve bunlardan birisi de 2006 yılından bu yana bizlerle beraber olan dosya paylaşım sitesi ZippyShare‘di.

ZippyShare Mart sonu kapanıyor

Sevdiğiniz bir dosyayı ya da programı, can sıkıcı reklamlara tıkla adan indirdirmeye çalıştığımız ve bir çok kişinin mazisi olan bir siteydi ZippyShare. Bugün bir dosya indirmek için siteye yçnlendiğimde tepede bir not vardı: “ZippyShare projesinin kapatılması hakkında bilgi” başlığı altında bir açıklama yapılmıştı. Şoke oldum açıkçası.

ZippyShare dosya paylaşım sitesi kapanıyor. https://huglero.com

ZippyShare, 2006 yılından beri hizmette olan ve reklam gelirleriyle ayakta duran ücretsiz bir dosya barındırma servisi olarak piyasada yer alıyordu.

Yıllar içinde, sundukları hizmetinn çok basit olduğu düşüncesiyle, ziyaretçilerin sayısı bir hayli azalmış.

Bunu da okuyabilirsiniz: En İyi Pastebin Alternatifi 44 Sitede Arama Yapın

Bu nedenledir ki, pazarda bukunan rakip dosya depolama servislerinin daha iyi göründüğü, daha iyi performans ve daha fazla özellik sunduğu bir noktaya gelindi.

ZippyShare site yöneticisinin iddiasına göre artık kimse böyle bir eski servise ihtiyaç duymuyormuş.

Reklam engelleyiciler bir neden

Buna ek olarak, tarayıcıya entegre edilmiş reklam engelleyicileri, eklentiler veya DNS servisleri gibi tüm reklam engelleyiciler, site sahibine sunucu giderlerini finanse edebilme seçeneğini de ortadan kaldırmış.

Sonunda, sunucu altyapısını ödemek için daha fazla reklam yerleştirmek zorunda kalıp, kullanıcılar da daha fazla reklam engelleyici kullanmaya başlayınca kötü bir döngü başlamış.

Ve işte bugün geldiğimiz nokta sitenin kapanması olmuş durumda.

Elektrik maliyetleri diğer bir neden

Ayrıca, belirttiklerine göre de yükselen elektrik fiyatları da bir diğer sebep. Geçen yıl elektrik fiyatlarının 2.5 kat artmasıyla barındıkları büyük server sayısı ile ciddi maliyet artışı yaşanmış ve maalesef bunu telafi etmek için hiçbir yol bulamamışlar.

Sonuç olarak, artık sitenin döngüsünü sürdüremiyoruz denişmiş.

Son olarak da tavsiyelerine göre eğer platformda dosyanız varsa yedeklerini almanızı tavsiye etmişler.

Neyse, hani yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmez derler ya, biz de ZippyShare’ın kapandığını öğrenince ne kadar sevdiğimiz bir platform olduğunu fark ettik.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu