Bordo Bulamacı mı Gülleci Bulamacı mı?

Bordo Bulamacı nedir, faydaları nelerdir? Bordo bulamacı nasıl hazırlanır? Hazırlanışı sırasında kullanılan malzemeler nelerdir? Bordo bulamacı mı gülleci bulamacı mı kullanmalısınız? Bu yazımızda tüm bu sorulara cevap veriyoruz.

131
bordo bulamacı https://huglero.com

Bordo Bulamacı nasıl hazırlanır? Hazırlanışı sırasında nelere dikkat edilir? Ne zaman kullanılır? Mahsulümde hangisini seçmeliyim? Gülleci Bulamacı mı, Bordo Bulamacı mı? Bu tarz sorularınıza cevap bulmanızda yardımcı olacak bir yazı…

Bordo Bulamacı mı, Gülleci Bulamacı mı?

Kış sezonuna girdiğimiz bu aylarda ve öncesinde bu soru birçok meyve bahçesine sahip üretici (özellikle ceviz yetiştiricisi çiftçilerimiz) tarafından sorulmuş, soruluyor ve sorulacaktır. Bu yazı sizin aradığınız cevabı bulmanıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Her iki karışım da fungal hastalıklarla mücadele kullanılmakta ve ikisi de kolay yollardan bizler tarafından yapılabilmekte.

Fakat burada Hangisini tercih etmeliyiz? sorusu yanlıştır. İkisini de tercih etmeliyiz.

Bordo Bulamacı bazik bir etkiye sahiptir. Gülleci Bulamacı asidik bir etkiye sahiptir. Yani bu soruyu sorarak ayrım yaratmaktansa iki karşımın da ne işe yaradığını anlayarak ortak bir şekilde kullanmak, sizleri en faydalı sonuca götürecektir. Bu farkı anlamak için sizlere tavsiyem, daha önce paylaştığımız ve sayenizde çok beğenilen, Gülleci Bulamacı Hazırlanırken Nerelere Dikkat Edilmelidir? Gülleci Bulamacı Faydası Nedir Nerelerde Kullanılır? adlı yazılarımı okumanızdır. Ama öncelikle, bordo bulamacı nedir sorusunun cevabı için, okumaya devam edelim.

bordo bulamacı https://huglero.com

Bordo Bulamacının Kısa Hikayesi

Bordo bulamacı nedir?

Bakır (iki) sülfat ve sönmüş kireç karışımı olan Bordo Bulamacı, Fransa’nın Bordeaux şehrinde keşfedildiği için bu adı almıştır. Bundan dolayı da İngilizce orijinal ismi Bordeaux Mixture olarak bilinmektedir.

Keşif sebebi; 19. yy’da Amerika’dan Fransa’ya ithal edilen asma çubuklarıyla birlikte gelen fungal hastalık etmenleri sonucunda ortaya çıkmıştır.

Asıl çıkış noktası; bu şehirde, yola komşu bahçelerde, yoldan geçen insanların üzüm kopartması ve bunun üzerine üreticilerin asmalar üzerine bakır ve kireç püskürterek caydırıcı bir görüntü ve tat ortaya çıkarmak istemeleridir. Fransız bir profesör, püskürtülen bakır ve kirecin olduğu asmalarda fungal hastalıkların olmadığını fark etmesi üzerine, karışım üzerinde denemelere başlamış ve olumlu sonuç almasıyla birlikte bölgede yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır sonrasında dünyanın çeşitli bölgelerine yayılarak günümüze kadar gelmiştir.

Bordo Bulamacı Nasıl Hazırlanır?

Bordo Bulamacının hazırlanışı Gülleci Bulamacına kıyasla daha basit ve hızlıdır. Hazırlık sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlara da yazının devamında değineceğim…

Kullanılacak Malzemeler;

 • Bakır sülfat,

Bakır sülfat, bordo bulamacı nasıl hazırlanır?, Bordo bulamacı, huglero.com, bordo bulamacı hazırlanışı, bordo bulamacı faydaları

 • Sönmemiş kireç,

sönmemiş kireç, kireç, bordo bulamacı nasıl hazırlanır?, bordo bulamacı malzemeleri, bordo bulamacı, huglero.com, bordo bulamacı faydaları, gülleci bulamacı hazırlanışı, gülleci bulamacı malzemeleri,

 • Su,

berrak su https://huglero.com

 • Tahta fıçı ( 2 tane ) / plastik varil ( 2 tane ) / plastik kova / Kademeli beton havuz ya da plastik malzemeden yapılan sıvı saklama tankı
 • 1- 1.5 mt’lik 2 tane sopa ( karıştırma işlemi için )

Bordo Bulamacı Hazırlık Aşaması

Şimdi, gelelim bordo bulamacının nasıl hazırlandığına. Yukarıdaki malzemelerin teminini yaptık değil mi? Bir hafta sonu tatilinde ya da boş bir zamanımızda, güneşli güzel bir gün tercih edin hazırlık yaparken içinizde ısınsın ki sevginizi katarak hazırlayın bu karışımı.

Karışımın hazırlanışı sırasında kesinlikle demir, bakır, aliminyum kova ya da varil kullanılmamalıdır. Bakır ile etkileşime girerek karışımın bozulmasına sebep olur. Aman!!! Buna dikkat sevgili dostlar.

Aşağıdaki fotoğrafta kademeli beton havuz ya da plastik sıvı saklama tankının nasıl kullanılacağına değinmek isterim.

bordo bulamacı nasıl hazırlanır?, huglero.com, plastik tank, pvc tank, bordo bulamacı, bordo bulamacı malzemeleri, bordo bulamacı hazırlanırken nerele dikkat edilmelidir?

Eğer devamlı ve fazla kullanım dozuna ( büyük arazilere ) sahipseniz, yukarıdaki sistemi bir kez hazırlamanız, ilerleyen süreçte işlerinizi çok kolaylaştırır, tek başınıza bile bu karışımı çok rahat hazırlayacak duruma gelirsiniz. Az miktarlarda kullanım gerçekleştiriyorsanız diğer basit malzemeleri kullanarak hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Bordo Bulamacı Hazırlanışı

Hazırlama işlemini 100 lt su üzerinden hesaplayarak anlatacağım. İki adet – biri 50 tl diğeri 100lt olacak şekilde – plastik ya da pvc varil temin ettiyseniz. Şimdi adım adım karışımın yapılışına geçelim;

%1’lik Bordo Bulamacı hazırlanışı;

 1. 50 lt olan kap içerisine 1 kg bakır sülfatı 5 lt su ile erittik ve iyice karıştırdık ve elde ettiğimiz konsantre karışımın içine, elimizde kalan 45 lt suyu ilave edip karıştırdık. (Şimdi elimizde 50 lt bakır sülfatlı su var.)
 2. 100 lt kabın içerisinde 1 kg sönmemiş kireci 5 lt su ile erittik ve kalan 45 lt suyu ilave edip karıştırmaya devam ettik. (Elimizde 100 lt’lik kabın içerisinde 50 lt kireçli su mevcut.)
 3. 100 lt kabın içerisine 50 lt’lik kapta bulunan bakır sülfat karışımını yavaş yavaş dökmeye başlıyoruz ve aynı anda da karıştırıyoruz. *** Bu işlem için en az 2 kişi olmanız gerekmektedir. *** Bu işlemi 50 lt kapta bulunan bakır sülfat karışımının tamamını kireçli suyun içerisine dökünceye kadar yapıyoruz.
 4. Karışımın yakıcı olup olmadığını anlayabilmek için; isterseniz pH ölçer kağıt ya da passız bir çivi kullanınız.
 • Normal çiviyi iple bağlayıp karışıma daldırdığınızda 10 – 15 dakika sonra çivide pas lekeleri oluşmuş ise,  karışım yakıcı bir etkiye sahiptir.
 • pH ölçer kağıdı kullanıyorsanız da, karışıma kağıdı batırdığınızda kağıt mavi renge dönmelidir. ( Yani nötr ya da bazik bir değeri ifade etmelidir. )
 • Eğer karışımınız yakıcı bir etkiye sahipse, yani passız çiviyi batırdınız, 10 dk. sonra çiviyi çıkardığınızda pas lekeleri oluşmuş ise kireç ilavesi yapılmalıdır. ( Bunun olmasının sebebi, verilen oranlardan farklı miktarlarda bakır kullandıysanız olur. )

Eğer %2 ‘lik Bordo bulamacı yapmak istiyorsanız; aynı adımları 2 kg sönmemiş kireç ve 2 kg bakır sülfat (göz taşı) ile yapınız.

Bordo Bulamacının Faydaları Nelerdir?

Bordo Bulamacı organik tarım içinde sertifikaya sahip olduğu için bir çok üretici için maliyeti düşük ve kullanımı sonucu olumlu sonuç veren bir karışımdır. Ülkemizde bir çok fungal kaynaklı hastalıklar için kullanılmaktadır.

*** Bordo bulamacı tedavi edici bir karışım değildir. Bordo Bulamacının kullanım amacı tamamen korumaya yöneliktir. Yani hastalık görülmeden önce, ürünlerinizi hastalıktan korumak için kullanmalısınız. Uygulama yaparsınız hastalık faaliyetleri yavaşlar, siz de hastalığı bertaraf ettiğinizi düşünürsünüz ve yanılırsınız. Bir yerde grip olduktan sonra nane limon çayı içmenize benzer. Bordo Bulamacını hastalık belirtileri görülmeden önce kullanınız.

Bordo Bulamacının Zararları Nelerdir?

Yetiştiricilerde, Bordo bulamacı arılara zarar verir mi vermez mi gibi sorular daima merak konusudur. Elbette bu karışımın da dikkat edilmezse bazı kullanım riskleri bulunmaktadır.

Bordo bulamacının çiftlik hayvanları için kullanımında olan içme sularına karışması, balık popülasyonunun bulunduğu akarsulara ya da göllere karışması, toprakta yaşayan solucan vb canlılarının bulunduğu alanda toprakla direk temas etmesi durumlarında, bu canlılara zarar verdiği görülmüştür.

Yazımı burada noktalamadan önce şunu belirtmek istiyorum ki, lütfen yukarıda yazan risk uyarılarını ve hazırlanış yollarına dikkat ediniz.

Bir dost ve bu mesleği en iyi şekilde yapmaya çalışan bir ziraat mühendisi olarak tavsiyem; yaptığınız üretimi en iyi şekilde; doğaya ve doğada yaşayan canlılara zarar vermeden, üretim yaptığınız arazileri yüzlerce yıl boyunca kullanılacak araziler gibi düşünerek hareket ediniz. Bizi takipte kalın arkadaşlar.

Görsel Kaynak; adityachemicalsAsit.gen.tretarim, tarimorman

6 YORUMLAR

  • Aydın bey merhabalar,
   Öncelikle yazıyı okuduğunuz ve yorum yaptığınız için size teşekkür ederim. Sizin sorunuza geçeyim hemen; Gülleci Bulamacı asidik bir etkiye sahip olup hastalıklarla mücadele de ve koruma amaçlı kullanılan bir karışımdır. Bordo Bulamacı ise; koruma amaçlı – hastalık görülmeden önce – uygulanması gerekn bir karışımdır. Gülleci Bulamacı’na bir şey olmadı. Yazıda da belirttiğim gibi ikisininde yeri ayrıdır.
   Buradaki amacım; karşılıksız olarak elimden geldiğince ve bildiğim kadarıyla siz okyucularımıza paylaşımda bulunup bilgi sahibi yapmaktır. Bunu yaparken de seçenekler sunarak, tercihi size bırakarak yapıyorum ki, örneğin; Gülleci Bulamacı üzerinde saplantı yaratıyor gibi bir algı oluşturmamak için. Böyle de bir amacım yok tabiki. Takdir sizlerin. İkisinin de farkını anlatmaya çalıştım. Değerlendirmesi, uygulaması ve sonuçları sizlere aittir. Yeni sorularınız olması halinde irtibatta kalalım lütfen.
   İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

  • Melih bey merhabalar,
   Geç geri dönüş için kusura bakmayın lütfen. Yazıyı okuduğunuz ve vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Hemen sizin sorunuzun cevabına geleyim.
   Bordo bulamacında yüzdeyi belirleyen bakır miktarıdır, kireç ise birleştirici ve seyreltici bir materyal gibi düşünmeliyiz, kirecin oranını düşürmek bakırın yakıcı etkisini artırmaktadır. Yaptığım araştırmalarda karışım oranı; 1 birim bakır: 1 birim kireç : 100 lt su olarak karşıma çıktı. Bu oran bakırın yakıcı özelliğini minimumda tutan oran. Şunu söylemem gerekir kireç oranının dediğiniz gibi yarı oranda tutulduğu anlatımlarla da karşılaştım ama o anlatımlarda şu uyarı yapılmış; “Karışım hazırlandıktan sonra yakıcı etkisi olabilir ( yani passız bir çivi batırıyoruz ya, 10 dk. bekletme süresi sonrasında paslanma belirtileri ile karşılaşabiliriz demek istemişler ) böyle bir durumda karışıma kireç ilavesi yapılmalıdır.” Bu uyarıları değerlendirerekten paylaşımdaki oranları aynı tuttum ve sizin bahsettiğiniz yarı oran ile ilgili bilgiyi vermedim. Çünkü; soğuk havalarda ve ağaçlar uykuda iken bir zararı olmayacak olsa da, sıcak günlerde ağaçlarda yaprak var iken yapılan uygulamalarda yapraklarda yakma etkisi yapması mümkün olacaktır. Bu riske girmeyi doğru bulmadım. Yazıda bahsi geçen oranın ağaçlara olacak faydasında her hangi bir azalma olmayacaktır. Yakması demek iyi bir şey demek değildir. Bunu bir arkadaş hatırlatması olarak kabul ediniz lütfen. Eklemek istediğiniz bir şey olması durumunda sizden geri dönüş bekliyorum Melih bey.
   İlginiz ve farkındalık yaratan sorunuz için teşekkürler.
   iyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

 1. sayın hocam ben hazır toz blamacı 16 lt.pompama 2 çay bardağı koydum ve ahşap bir tahta ile karıştırdım oldumu acaba ve kalan bulamacımı ne yapayım şu anda tankın içinde cevaplarsanız çok memnun olurum pompomın içinde kalması mahsurlumudur.selamlar saygıılarımı sununar başarılar dilerim.2.bordo bilacımı nezaman atacağım.

  • Cemil Bey Merhabalar,
   Rahatsızlığım dolayısıyla bir süredir site ve yorumlar ile ilgilenemiyorum. Geç dönüşüm için kusura bakmayın.
   Karışımın plastik mazlemeden yapılmış kova, tank vb. ekipmanlarla hazırlanması gereklidir. 2 çay bardağı aşağı yukarı koyulması gereken ağırlığı yakalamıştır diye düşünüyorum ( hiç bir çay bardağı kaç gr. geliyor diye bakmadım, ne yalan söyleyeyim ). Şöyle söylemek isterim. Bordo Bulamacı hazırlarken ihtiyacınız kadar hazırlamanızı tavsiye ederim. Raf ömrü olan bir karışım değil. Eğer bir kaç gün saklamak istiyorum diyoesanız. Karışımın içerisine 50 – 100 gr. arası toz şeker atıp karışıtırınız tahta ya da plastik bir çubuk yardımı ile.

   * 16 lt hazırladığınız karışımı nerede kullanıyorsunuz? Kullanım sonunda kaç lt kaldı elinizde?
   * Bu karışımı nerede kullandınız? Ürün nedir? ( Meyve sebze, süs bitkileri vb. gibi )

   Cemil bey sizden gelecek geri dönüş sonrasında hızlı bir şekilde yardımcı olmak içn elimden geleni yapacağım.
   İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

YORUMUNU BİZİMLE PAYLAŞ

Lütfen yorumunu gir...
Lütfen Adını Gir