Bordo Bulamacı Nasıl Yapılır? Bordo mu Gülleci Bulamacı mı?

Bordo bulamacı nedir? Doğal yöntemlerle zararlı kontrolü yapmak isteyen üreticiler bordo bulamacı nasıl yapılır ve bordo bulamacı faydaları nelerdir merak etmekteler.
bordo bulamacı https://huglero.com

Bordo Bulamacı nasıl yapılır? Hazırlanışı sırasında nelere dikkat edilir? Ne zaman kullanılır? Mahsulünüzde hangisini seçmelisiniz? Gülleci Bulamacı mı, Bordo Bulamacı mı? Bu tarz sorularınıza cevap bulmanızda yardımcı olmaya çalışacağım. Bordo bulamacı nedir, faydaları nelerdir hepsine birden bakmaya çalışacağız. Öncelikle birbirine benzetilen iki bulamacın kıyaslamasını gelin beraber yapalım.

Bordo Bulamacı mı, Gülleci Bulamacı mı?

Kış sezonuna girdiğimiz bu aylarda ve öncesinde bu soru birçok meyve bahçesine sahip üretici (özellikle ceviz yetiştiricisi çiftçilerimiz) tarafından sorulmuş, soruluyor ve sorulacaktır. Bu yazı sizin aradığınız cevabı bulmanıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Her iki karışım da fungal hastalıklarla mücadele kullanılmakta ve ikisi de kolay yollardan bizler tarafından yapılabilmekte.

Fakat burada Hangisini tercih etmeliyiz? sorusu yanlıştır. İkisini de tercih etmeliyiz.

Bordo Bulamacı bazik bir etkiye sahiptir. Gülleci Bulamacı asidik bir etkiye sahiptir. Yani bu soruyu sorarak ayrım yaratmaktansa iki karşımın da ne işe yaradığını anlayarak ortak bir şekilde kullanmak, sizleri en faydalı sonuca götürecektir. Bu farkı anlamak için sizlere tavsiyem, daha önce paylaştığımız ve sayenizde çok beğenilen, Gülleci Bulamacı Hazırlanırken Nerelere Dikkat Edilmelidir? Gülleci Bulamacı Faydası Nedir Nerelerde Kullanılır? adlı yazılarımı okumanızdır. Ama öncelikle, bordo bulamacı nedir sorusunun cevabı için, okumaya devam edelim.

bordo bulamacı hazırlanması nasıl yapılır https://huglero.com

Bordo Bulamacının Kısa Hikayesi

Bordo bulamacı nedir?

Bakır (iki) sülfat ve sönmemiş kireç karışımı olan Bordo Bulamacı, Fransa’nın Bordeaux şehrinde keşfedildiği için bu adı almıştır. Bundan dolayı da İngilizce orijinal ismi Bordeaux Mixture

olarak bilinmektedir.
Keşif sebebi; 19. yy’da Amerika’dan Fransa’ya ithal edilen asma çubuklarıyla birlikte gelen fungal hastalık etmenleri sonucunda ortaya çıkmıştır.
Asıl çıkış noktası; bu şehirde, yola komşu bahçelerde, yoldan geçen insanların üzüm kopartması ve bunun üzerine üreticilerin asmalar üzerine bakır ve kireç püskürterek caydırıcı bir görüntü ve tat ortaya çıkarmak istemeleridir. Fransız bir profesör, püskürtülen bakır ve kirecin olduğu asmalarda fungal hastalıkların olmadığını fark etmesi üzerine, karışım üzerinde denemelere başlamış ve olumlu sonuç almasıyla birlikte bölgede yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır sonrasında dünyanın çeşitli bölgelerine yayılarak günümüze kadar gelmiştir.

Bordo Bulamacı Nasıl Yapılır?

Bordo Bulamacının hazırlanışı Gülleci Bulamacına kıyasla daha basit ve hızlıdır. Hazırlık sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlara da yazının devamında değineceğim. Gelin beraber bordo bulamacı nasıl yapılır ve hangi malzemeler kullanılır bakalım.

Bordo bulamacı hazırlanırken kullanılacak Malzemeler;

 • Bakır sülfat,
Bakır sülfat, bordo bulamacı nasıl hazırlanır?, Bordo bulamacı, huglero.com, bordo bulamacı hazırlanışı, bordo bulamacı faydaları
 • Sönmemiş kireç,
sönmemiş kireç, kireç, bordo bulamacı nasıl hazırlanır?, bordo bulamacı malzemeleri, bordo bulamacı, huglero.com, bordo bulamacı faydaları, gülleci bulamacı hazırlanışı, gülleci bulamacı malzemeleri,
 • Su
bordo bulamacı malzemeleri berrak su https://huglero.com
 • Tahta fıçı ( 2 tane ) / plastik varil ( 2 tane ) / plastik kova / Kademeli beton havuz ya da plastik malzemeden yapılan sıvı saklama tankı
 • 1- 1.5 mt’lik 2 tane sopa ( karıştırma işlemi için )

Bordo Bulamacı Hazırlık Aşaması

Şimdi, gelelim bordo bulamacının nasıl hazırlandığına. Yukarıdaki malzemelerin teminini yaptık değil mi? Bir hafta sonu tatilinde ya da boş bir zamanımızda, güneşli güzel bir gün tercih edin hazırlık yaparken içinizde ısınsın ki sevginizi katarak hazırlayın bu karışımı.

Karışımın hazırlanışı sırasında kesinlikle demir, bakır, aliminyum kova ya da varil kullanılmamalıdır. Bakır ile etkileşime girerek karışımın bozulmasına sebep olur. Aman!!! Buna dikkat sevgili dostlar.

Aşağıdaki fotoğrafta kademeli beton havuz ya da plastik sıvı saklama tankının nasıl kullanılacağına değinmek isterim.
bordo bulamacı nasıl hazırlanır?, huglero.com, plastik tank, pvc tank, bordo bulamacı, bordo bulamacı malzemeleri, bordo bulamacı hazırlanırken nerele dikkat edilmelidir?

Eğer devamlı ve fazla kullanım dozuna ( büyük arazilere ) sahipseniz, yukarıdaki sistemi bir kez hazırlamanız, ilerleyen süreçte işlerinizi çok kolaylaştırır, tek başınıza bile bu karışımı çok rahat hazırlayacak duruma gelirsiniz. Az miktarlarda kullanım gerçekleştiriyorsanız diğer basit malzemeleri kullanarak hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Bordo Bulamacı Hazırlanışı

Hazırlama işlemini 100 lt su üzerinden hesaplayarak anlatacağım. İki adet – biri 50 tl diğeri 100lt olacak şekilde – plastik ya da pvc varil temin ettiyseniz. Şimdi adım adım karışımın yapılışına geçelim;

%1’lik Bordo Bulamacı hazırlanışı;

 1. 50 lt olan kap içerisine 1 kg bakır sülfatı 5 lt su ile erittik ve iyice karıştırdık ve elde ettiğimiz konsantre karışımın içine, elimizde kalan 45 lt suyu ilave edip karıştırdık. (Şimdi elimizde 50 lt bakır sülfatlı su var.)
 2. 100 lt kabın içerisinde 1 kg sönmemiş kireci 5 lt su ile erittik ve kalan 45 lt suyu ilave edip karıştırmaya devam ettik. (Elimizde 100 lt’lik kabın içerisinde 50 lt kireçli su mevcut.)
 3. 100 lt kabın içerisine 50 lt’lik kapta bulunan bakır sülfat karışımını yavaş yavaş dökmeye başlıyoruz ve aynı anda da karıştırıyoruz. *** Bu işlem için en az 2 kişi olmanız gerekmektedir. *** Bu işlemi 50 lt kapta bulunan bakır sülfat karışımının tamamını kireçli suyun içerisine dökünceye kadar yapıyoruz.
 4. Karışımın yakıcı olup olmadığını anlayabilmek için; isterseniz pH ölçer kağıt ya da passız bir çivi kullanınız.
 • Normal çiviyi iple bağlayıp karışıma daldırdığınızda 10 – 15 dakika sonra çivide pas lekeleri oluşmuş ise,  karışım yakıcı bir etkiye sahiptir.
 • pH ölçer kağıdı kullanıyorsanız da, karışıma kağıdı batırdığınızda kağıt mavi renge dönmelidir. ( Yani nötr ya da bazik bir değeri ifade etmelidir. )
 • Eğer karışımınız yakıcı bir etkiye sahipse, yani passız çiviyi batırdınız, 10 dk. sonra çiviyi çıkardığınızda pas lekeleri oluşmuş ise kireç ilavesi yapılmalıdır. ( Bunun olmasının sebebi, verilen oranlardan farklı miktarlarda bakır kullandıysanız olur. )

Eğer %2 ‘lik Bordo bulamacı yapmak istiyorsanız; aynı adımları 2 kg sönmemiş kireç ve 2 kg bakır sülfat (göz taşı) ile yapınız.

Bordo Bulamacının Faydaları Nelerdir?

Bordo Bulamacı organik tarım içinde sertifikaya sahip olduğu için bir çok üretici için maliyeti düşük ve kullanımı sonucu olumlu sonuç veren bir karışımdır. Ülkemizde bir çok fungal kaynaklı hastalıklar için kullanılmaktadır.

*** Bordo bulamacı tedavi edici bir karışım değildir. Bordo Bulamacının kullanım amacı tamamen korumaya yöneliktir. Yani hastalık görülmeden önce, ürünlerinizi hastalıktan korumak için kullanmalısınız. Uygulama yaparsınız hastalık faaliyetleri yavaşlar, siz de hastalığı bertaraf ettiğinizi düşünürsünüz ve yanılırsınız. Bir yerde grip olduktan sonra nane limon çayı içmenize benzer. Bordo Bulamacını hastalık belirtileri görülmeden önce kullanınız.

Bordo Bulamacının Zararları Nelerdir?

Yetiştiricilerde, Bordo bulamacı arılara zarar verir mi vermez mi gibi sorular daima merak konusudur. Elbette bu karışımın da dikkat edilmezse bazı kullanım riskleri bulunmaktadır.

Bordo bulamacının çiftlik hayvanları için kullanımında olan içme sularına karışması, balık popülasyonunun bulunduğu akarsulara ya da göllere karışması, toprakta yaşayan solucan vb canlılarının bulunduğu alanda toprakla direk temas etmesi durumlarında, bu canlılara zarar verdiği görülmüştür.

Yazımı burada noktalamadan önce şunu belirtmek istiyorum ki, lütfen yukarıda yazan risk uyarılarını ve hazırlanış yollarına dikkat ediniz.

Bordo bulamacı fiyatı ne?

Kendiniz kolaylıkla hazırlayabilseniz de dışarıdan almak isteyenler için bordo bulamacı fiyatı 2020 yılında kilosu 20-40 tl arasında dolaşmakta. Fiyatlar birbirine yakın, bu yüzden daha yüksek fiyatlar isteyenler olursa cebinizi düşünün ve almayın.

İlerleyen yazılarımda cevizde bordo bulamacı ne zaman atılır, sebzelerde bordo bulamacı kullanımı gibi konulara da değineceğim. İstediğiniz konuları ve sorularınızı yorumlarda memnuniyetle bekliyorum. Aşağıdaki linkten bordo bulamacı hazırlanış broşürünü indirebilirsiniz.

Bir dost ve bu mesleği en iyi şekilde yapmaya çalışan bir ziraat mühendisi olarak tavsiyem; yaptığınız üretimi en iyi şekilde; doğaya ve doğada yaşayan canlılara zarar vermeden, üretim yaptığınız arazileri yüzlerce yıl boyunca kullanılacak araziler gibi düşünerek hareket ediniz. Bizi takipte kalın arkadaşlar.

Görsel Kaynak; adityachemicalsAsit.gen.tretarim, tarimorman

39
0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x