Blog

Ambulans Uçak Kiralamadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 17 Madde

Google News Takip Logo

Özel şirketlerden ambulans uçak kiralama işi, maddi durumu iyi olan insanların acil bir durumda tercihleri arasında yer almakta.

Bu, acil bir durumda yaralıyı en kısa sürede tedavinin yapılabileceği bir merkeze taşımaktan tutun, sadece rahatsızlığıyla ilgili kendini tarifeli yolcu uçaklarında güvende hissetmeyip, sağlık uzmanlarının gözetiminde hedef tedavi merkezine ulaşmak isteyen insanlara kadar uzanmakta.

Yani uçak ambulanslar sadece hayati durumlarda değil, daha konforlu hissetmek istediğiniz sağlık durumlarında da hizmetinizde.

Bugün sizlerle bu konuyu, yani ambulans uçak kiralama işini konuşmak istedim. Hadi öncelikle kısaca bu araçlar nedir, nasıl olmalıdır onlardan bahsedelim. Böylece kiralamadan önce hangisi size daha uygun karar verebilirsiniz.

Uçak ambulans (Hava ambulansı) nedir?

Hava ambulansı (ambulans uçak, ve bazen kurtarma uçağı olarak da adlandırılır), profesyonel olarak uçan ambulans olarak donatılmış, içinde gerekli tıbbi malzemeleri ve personeli bulunduran ve turboprop (pervaneli jet motorlu ambulanslar) ya da daha hızlı olan jet motorlu (ambulans jet) olabilen uçaklar olarak bilinmekte.

Acil durum gerektiren tıbbi tahliyeler veya acil hava tıbbi geri dönüşleri dahil olmak üzere çok sayıda hava tıbbi hizmeti için özel olarak çalıştırılırlar ve her daim hazırda bekletilirler. Söylediğimiz gibi bu tarz uçaklara örnek olarak, turboprop uçaklar veya ambulans jetleridir diyebiliriz. Yakın gelecekte bu amaçla elektrikli uçak kullanma planları da bulunmakta.

Bu da ilginizi çekebilir: Ampaire, Yolcu Taşımada Kullanılacak İlk Hibrit Uçağını Duyurdu

Peki mevcut bu iki uçağın farkları neler?

Turboprop kurtarma uçakları nelerdir?

Ambulans Uçak Kiralamadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Madde https://huglero.com

Turbo pervaneli kurtarma uçakları, ambulans jetlerine kıyasla oldukça yavaştır, ancak daha ucuz olma avantajına sahiptir ancak avantaj olarak jet uçakları için yeterince uzun olmayan, daha kısa pistlere sahip, küçük, bölgesel havaalanlarına inebilme özelliğine sahiptir.

Turbo pervaneli kurtarma uçakları, ambulans jetlerine kıyasla oldukça yavaştır, ancak daha ucuz olma avantajına sahiptir https://huglero.com
https://en.wikipedia.org/

Daha küçük bir uçak olması, King Air 90, King Air 200 (hemen altta videosuna bakabilirsiniz), Piper Cheyenne vb. gibi bazı turbo pervaneli hava ambulanslarının hedef konumlarına daha yakın inmesini sağlar.

Ambulans jetlerinin özellikleri

Bununla birlikte, Learjet, Citation Bravo, Citation Mustang, Bombardier Challenger, Boeing Business Jet, Hawker ve Embraer Phenom gibi mevcut ambulans jetleri, kıtalar arasında hastaları son derece hızlı bir şekilde toplayıp ülkelerine geri göndermelerini sağlayan yüksek hız ve menzil avantajına sahiptir.

Ambulans jetlerinin özellikleri https://huglero.com

Hem ambulans jetleri hem de turboprop uçaklar, medevac (tıbbi tahliye) uçuşları veya acil geri dönüşler düşünüldüğünde kendilerine has avantajlara sahiptir. Kiralamak istediğiniz şirketle irtibata geçtiğinizde size durumunuz için en iyi tıbbi uçakları önerecek olsalar da, bütçenizin izin verdiği ölçüde kendi hava ambulansınızı da seçebilirsiniz.

https://huglero.com

Bilmekte fayda var; geri dönüş veya başka bir hasta nakli için bir ambulans uçağa ihtiyacınız varsa, vakit kaybetmeden iletişime geçerek kullanılan ambulans jetleri veya tıbbi helikopterler hakkında önceden bilgi alabilirsiniz.

Ambulans uçaklarla Koronavirüs (Covid-19) hastaları taşınır mı?

Tabii ki evet. Bazı istisnalar hariç, (bunu kiralama yapacağınız şirketle direk görüşmek gerekir) çoğu durumda, koronavirüs ya da benzeri pandemik durumlarda hastanızı taşımanız mümkündür. İşinde uzman olan bu şirketler, güvenli bir hasta transferi sağlamak için modern bir mobil izolasyon sistemi kullanıyorlar. Bu, hasta için optimum bakım olanakları sağlarken, nakil sırasında korona dahil diğer bulaşıcı hastalıkların da diğer insanlara bulaşmasını önüne geçilmesini sağlamakta.

Bu da ilginizi çekebilir: N95, FFP3 ve Diğerleri – Coronavirüs İçin Kullanabileceğiniz En İyi Maskeler

Ambulans uçak nasıl kiralanır?

https://huglero.com

Ambulans uçak kiralamak istediğinizde ve ayrıca merak ettiğiniz sorular varsa, öncelikle bu işin öncüsüyle iletişime geçebilirsiniz:

Telefonla: +49 (0) 202 / 75 88 69 70, +44 (0) 20 / 3514 8813 (İngiltere) veya +1 646 / 783 9963 (ABD). Türkiye için sağladıkları telefon numarası +49 ile başlayan ilk numara.
E-posta ile: [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz

Daha detaylı görüşme için sizi ücretsiz olarak geri arayacaklardır. Telefon görüşmesi sonrası neye ihtiyacınız olduğunu netleştirip, size önerilerini ve fiyat tekliflerini ileteceklerdir. Tekliflerini değerlendirip geri dönmeniz için zaman tanımaları, da sizi baskı altında kalmadan karar verebilmeniz açısından rahatlatan bir durum.

Tüm uçuş planlarını tamamladıktan sonra, uçuş detaylarını (örn. uçuş saati, buluşma noktası, alınma saati vb.) listeleyen yazılı bir fiyat teklifi alacaksınız. Fiyat teklifinden ve operasyon planından memnun olduğunuzu onayladıktan sonra, sizin yapmanız gereken bir şey kalmıyor. Uçuş şirketi hemen geri dönüş uçuşunu planlamaya başlıyor ve gerekli tüm izinleri sizin için alıyorlar.

Ödeme yapmak için banka havalesi veya kredi kartı kullanabilirsiniz.

Ambulans uçuşunun maliyeti nedir?

Ambulans uçuşunun maliyeti nedir https://huglero.com

Uçak ambulans fiyatları ve uçuş maliyetleri, aşağıdakiler gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmekte:

  • Uçuş rotası,
  • Hastanın durumu ve ne kadar bakım gerektirdiği,
  • Kullanılacak uçak türü,
  • Uçağın kullanılabilirliği,
  • Uçuşun ne kadar çabuk gerçekleşmesini istemeniz gibi.

Hava ambulansında hastaya bir yakını refakat edebilir mi?

Evet. Hemen hemen her hava ambulansında hastaya en az bir akraba eşlik edebilmekte. Kullandığımız hava aracının tipine ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak, bazen hastanın birkaç refakatçisi ve bagajı için yer ayarlanmakta. Neticede sizin için bireysel bir ulaşım çözümü sağlanıyor.

Ambulans uçuşu için hangi belgelere ihtiyacınız var?

Ambulans uçuşu için hangi belgelere ihtiyacınız var https://huglero.com

Hava tıbbi ulaşım şirketleri için birinci öncelik hastanın tıbbi durumu ve güvenliğidir. Bu yüzden aciliyet gerektiren durumlarda, gerekli olan tüm belgeleri henüz sağlamamış olsanız bile, şirket ambulans uçuşunu organize etmeye önceden başlar. Tıbbi evraklar vs. gibi evraklar daha sonra da teslim edilebilir. Tam belgelerin olmaması, hava yoluyla ülkeye geri gönderilmeyi engellemez.

Her zaman olmasa da genel olarak, hastanın kendisini tedavi eden klinik veya hastaneden aldığı tıbbi evrakların yanı sıra pasaport ve vize gibi seyahat belgelerine ihtiyacımız olacaktır. Geri dönüş öncesinde, tedavi yerinizdeki doktorlar (genellikle çok dilli oluyorlar) hastanın bilgilerini inceler ya da gerekirse tercüme yardımı yapılabilir.

Şirketler ayrıca, dilerseniz hasta ve yakınlarının vize başvurusunda bulunmasında da yardımcı olabilirler.

Uçuş sağlık görevlileri hangi dili konuşuyor?

Bu tarz uçuş şirketleri, hastanın hava ambulansındaki sağlık personeli ile iletişim kurmasını sağlamak için her zaman hastanın anadilini konuşan bir sağlık ekibi oluşturmaya çalışır. Bu durum, uçuş sırasında hastaya güven verir, rahat hissetmesini sağlar.

Özel sağlık sigortam hava ambulansının masraflarını karşılar mı?

Sigorta şirketlerinin teminatları duruma göre değişir. Bu nedenle, bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur. Bazı sigorta şirketleri tüm masrafları karşılarken, diğerleri maliyetlerin sadece bir kısmını karşılar.

Sigorta poliçenizi ve sigorta şirketinizin masrafları karşılama miktarını, uçuş şirketiyle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Hastane hastayı taburcu etmeyi reddederse ne yapabiliriz?

Çoğu ülkede hastalar kendi istekleri dışında hastanede tutulamazlar. Bununla birlikte, hastane personelinin işbirliği yapmaması ve hastane personelinin gösterdiği bir dil engeli, anlaşmazlık, veya ilgi veya anlayış eksikliğinin ambulans uçuşunu imkansız hale getirmesi gibi bir durum da olabilir.

Ancak hastanın hastaneden taburcu edilmesi için ısrar edebilirsiniz. Gerekirse bunu kendi rızanızla yaptığınızı tekrar tekrar belirtebilirsiniz. Hastane hala reddediyorsa, uçuş yaptığınız şirketle hemen temasa geçebilirsiniz.

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları Türkiyede Ne Kadar?

İstanbulAnkara6.500,00 €
İstanbulİzmir6.500,00 €
İstanbulİç Anadolu6.500,00 €
İstanbulDoğu Anadolu8.500,00 €
İstanbulGüneydoğu Anadolu10.00,00 €
İstanbulKaradeniz9.000,00 €

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları Yurtdışına ne kadar?

İstanbulLondra16.500,00 €
İstanbulParis15.500,00 €
İstanbulBerlin15.500,00 €
İstanbulAtina8.500,00 €
İstanbulBarcelona17.500,00 €
İstanbulDubai23.000,00 €

Bu fiyat listesini biz araştırmalarımız sonucu bulduk. Güncel fiyatları elbette hangi hava ambulansı firmasını tercih ediyorsanız direk arayarak öğrenebilirsiniz.

Bir Hava ambulansı nasıl donatılır?

Çoğu hava ambulansının içindeki donanım, yoğun bakım odasında bulacağınız donanıma benzer. Daha büyük tıbbi uçaklarda, bir kaç mobil hastane yatağı (hastaların taşındığı sedyeler) ve hastaların yaşamsal belirtilerini sürekli olarak analiz eden ve bir sorun olduğunda alarm sinyali veren bir çok tıbbi cihaz mevcuttur. Bu durum hem kısa hem de uzun mesafeli tıbbi uçuşları mümkün kılmaktadır.

Hava ambulansındaki tıbbi ekipman türleri

Her hava ambulansındaki ekipman, kapsamlı bir ilaç tedarikinin yanı sıra solunum cihazı ve izleme sistemleri, kalp pilleri adrenalin, propofol, beta blokerler, heparin gibi antikoagülanlar (kan sulandırıcılar),
diğer birçok acil ilaç ve defibrilatörlerden kan transfüzyon ekipmanlarına kadar her şeyi içerebilmekte.

Hava ambulanslarında tıbbi ekipman zenginliğinin önemi

Hava ambulanslarımızda bulunan çok yönlü donanımlar sayesinde ventile edilen hastalar hem güvenli hem de kısa sürede taşınabilmekte. Gerçekten de, tıbbi hava hizmetleri ekipleri, tıbbi uçakların her yolculuk için hastaların gereksinimlerine göre özel olarak donatılmalarını sağlar. Uçakta taşınan tüm tıbbi ekipman ve ilaçlar, taşınan hastanın ihtiyaçlarına göre özel olarak seçilir.

Bu sayede yakınınızı taşıyacak olan uçağın onun rahatsızlığı ile ilgili havada acil bir durum oluşursa ne olur endişeniz olmadan, ortaya çıkabilecek muhtemel tüm olumsuz durum için ekipmana sahip olduğunu bilir, gönül rahatlığıyla yolunuza devam edersiniz.

Google News Takip Logo
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu