WordpressYazılım

Kopya Korumalı Web Sayfası Nasıl Kopyalanır?

Chrome'da ve Chrome Tabanlı Tarayıcılarda Kopyalama Engeli Olan Bir Siteden Metin Nasıl Kopyalanır?

Bugün sizlerle kopya korumalı web sayfası engeli nasıl kaldırılır kısaca anlatmak istiyorum. Bir çok web sitesi, tüm metini seçme, sağ tıklama ve kopyalama girişimlerini engelleyerek kendilerini ve içeriklerini korumak için çok çalışır. Amaçları intihali engellemek ve ürettikleri kaliteli içeriklerin başka mecralarda izinsiz kullanılmasını engellemektir.

Tabii ki bunu yapmakta çok haklılar. Sizin de bu amaçla kullanmanızı asla istemeyiz. Ancak herkes kopyalama işini bilgi hırsızlığı amacıyla yapmaya çalışmaz.

Ancak intihal ve kötü amaç dışında, bazen ileride işinize çok yarayacağını düşündüğünüz bir satır, bir paragraf ya da tam bir yazı olabilir. Örneğin çok komik kısa yazılardan oluşan bir not koleksiyonuz vardır. Ya da çok bilgilendirici bir kaç satır vardır. Bunu bir kenara not almak, daha sonra tekrar tekrar dönüp başvurmak istiyor olabilirsiniz.

kopya korumalı web sayfası https://huglero.com

Sonuçta bazen okuduklarınızı gerçekten beğenebilirsiniz.

İşte bugün sizlere bu işin çok uğraşılan kısmını yapmak zorunda kalmadan, çok basit şekilde nasıl yapılır onu göstereceğim.

İçerik kopyalama engeli nasıl çalışır?

Genellikle bu web yazı korumaları, sayfaya sağ tıkladığınızda size uyarı mesajları gösteren ya da tamamen tepkisiz bırakan bir Javascript kullanılarak yapılır. Ancak, bunu atlatmak kolaydır. Sadece Chrome ayarlarına gidin, söz konusu site için javascript’i engelleyin ve ardından deneyin.

Kopyalanamayan Yazıları Kopyalama - javascript engelleme https://huglero.com

Ayarlar’a gidin -> “Gizlilik ve Güvenlik” Kutusunun altında, “Site Ayarları”nı seçin -> “JavaScript “e gidin ve “İzin Ver” kutusunun seçili olduğunu göreceksiniz. Bunun içindeyken hedef web sitesine bir giriş yapın ve “Engelle” değerini ayarlayın.

kopya korumalı web sayfası,kopyalanamayan içerik nasıl kopyalanır,Kopyalanamayan Sitelerden Yazı Kopyalama,Sağ tıkla kopyala engelli sitelerden veri nasıl kopyalanır,Internetten yazı kopyalama nasıl yapılır,Kopyalanamayan Yazıları Kopyalama,Yazı Kopyalanamayan Sitelerden Yazı Kopyalama,Web Sitesi İçerik Kopyalama Engeli Kaldırma https://huglero.com/

Bu videodan JavaScript iptali nasıl yapılıyor izleyebilirsiniz:

Bu bir yolu. Ancak en basit olanı değil.

Başka bir yol da, CTRL+U tuşlarına basarak sayfanın kaynağına gidebilir ve metni oradan da kopyalayabilirsiniz.

Bu da bir diğer yolu, ancak bu da en basiti değil. hatta en zoru diyebilirim.

Bir diğer yolu da, CTRL+P yaparak yazdır diyebilir, Seçeneklerden PDF’ye yazdır kısmını seçtikten sonra çıkan ön izleme penceresinden kopyalayabilirsiniz.

Bu bazı sitelerde çalışsa da bazılarında çalışmaz. Çünkü buna karşı da koruma koymuş olabiliyorlar, Yazının bazı bölümleri engelli olabiliyor.

Bir diğer yolu da fotoğrafını çekmek

Evet. Eğer yazısını kopyalamak istediğiniz site için ne yaparsanız yapın engeli aşamadıysanız, Ya da, sitedeki yazılar aslında yazı değil de resim ise, bu sefer fotoğrafı indirip, ya da kendiniz telefondan fotoğrafını çekip, Gelişmiş bir OCR okuyucu ile resmi metne aktarabilirsiniz.

Gelelim kopya korumalı web sayfası engelini kaldırmanın en basit yoluna

Bunun için Chrome ve Chrome tabanlı tarayıcılardan (Yani Chrome uzantılarını kullanan tarayıcılardan) yeni uzantılar bölümüne giderek, Simple Allow Copy eklentisini tarayıcınıza eklemek.

kopyalanamayan içerik nasıl kopyalanır https://huglero.com

Enable Copy eklentisi de benzer şekilde çalışmakta.

Nasıl kullanılır?

Kullanımı oldukça basit. Kopya korumalı siteyi açtıktan sonra, sağ üst köşedeki uzantılar sekmesinden, uzantının ikonuna tıklayın, ve artık içerikteki yazıların seçilebilir olduğunu görebilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuştur.

Bu da ilginizi çekebilir: Masa Başı İş Yaparken Sağlığınızı Ve Kilonuzu Nasıl Korursunuz?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu