Teknoloji

iPhone 14 Pro Max Ve Galaxy S22 Ultranın 80.000 TL’lik Düşme Testi Karşılaşması

Her iki markanın amiral gemisi iPhone 14 Pro Max vs Samsung Galaxy s22 ne kadar dayanıklı dersiniz?

Yakın tarihli bir videoda, bir teknoloji inceleme kanalı, yeni iPhone 14 Pro Max’i eski iPhone’larla ve rakip akıllı telefonlarla bir düşürme testi gösterisinde karşı karşıya getiriyor.

Bildiğiniz gibi iPhone 14 Pro max Türkiye fiyatı 57.000 TL’ye kadar çıkmakta. Buna ilave olarak Samsung Galaxy s22 Ultra fiyatı ise günümüz itibariyle 28-29.000 bandında dolaşmakta.

iPhone 14 Pro Max ve Samsung Galaxy s22 Ultra özellikleri https://huglero.com
Her iki telefonun özellikleri

Neyse. Her yeni teknoloji ürünü gibi, Youtube inceleme videosu çekenler de iPhone 14 modellerini kapsamlı bir şekilde test etti. Pil testlerinden tamir edilebilirlik derecelerine kadar… iPhone müşterileri de artık yeni Apple cihazlarından ne bekleyecekleri konusunda kabaca bir fikre sahipler.

Peki büyük ekranlı iPhone 14 Pro Max düşmelere ne kadar dayanıklı dersiniz?

iPhone 14 Pro Max ve Samsung Galaxy s22  ön cam düşme testi https://huglero.com
Ön ekran düşürme testi (beton üstüne)

PhoneBuff – YouTube kanalı dün iPhone 14 Pro Max ile Samsung Galaxy S22 Ultra’yı karşılaştıran bir düşme testi videosu paylaştı.

Her iki cihazın da önünde ve arkasında cam kaplama var. Samsung, Galaxy S22 Ultra’nın önünde ve arkasında Gorilla Glass Victus kullanıyor. Öte yandan iPhone 14 Pro modellerinin ön yüzü Ceramic Shield teknolojisini kullanırken, arka yüzü henüz duyurulmamış Gorilla Glass’dan oluşuyor.

Eleştirmenler hangisinin daha dayanıklı olduğunu göstermek istedikleri testte, hem Samsung Galaxy S22 Ultra hem de iPhone 14 Pro Max başarısız oldu elbette.

iPhone 14 Pro Max ve Samsung Galaxy s22  arka panel düşme testi https://huglero.com

Tabii ki bu testlerden bir cihazın sağlam çıkma ihtimali yok.

Galaxy S22 Ultra ve iPhone 14 Pro Max

Artarak devam eden ve zeminde beton parçasının da kullanıldığı düşürme testinde iki cihaz da başarısız oldu. Ancak iPhone 14 Pro Max’in arka camı S22 Ultra’nınkinden çok daha fazla parçalandı.

Çok sayıda düşmeye rağmen, her iki cihaz da işlevsel kaldı. Ayrıca, ön camın hala sağlam kalması, ön cam kalitesinin her iki cihazda da arka cama göre ne kadar fazla yüksek olduğunu gösteriyor.

Köşe üstüne düşme testi, işi bitiren nokta oldu ancak, ancak incelemeciler Galaxy S22 Ultra’nın alüminyum çerçevesinin daha fazla hasar gördüğünü fark etti.

iPhone 14 Pro Max ve Samsung Galaxy s22  yüksekten düşme dayanıklılık testi https://huglero.com
En yüksekten düşünce iPhone 14 Pro Max’in arka camından daha fazla parça dağıldı

Ön ekran testinde her iki cihazın da ekranları kırıldı. Ancak iPhone 14 Pro Max’teki çatlak köşeyle sınırlıyken, S22 Ultra’daki tüm ekran paramparça oldu. iPhone ön ekran düşürme testini kazanmış olsa da, kesinlikle dayanıklı diyemeyiz.

Neticede bu düşme testlerinde telefon havadayken milimetrik bir farklılık, ya da telefonların ağırlık dağılımındaki değişiklikler, küçük de olsa farklı açılarda düşmelerine neden olmakta. Bu durum birinde ekranın param parça olurken, diğerinin sağlam çıkmasına neden oluyor.

Yani, bir düşmede sağlam çıkan cihazınız, başka düşmede param parça olabilir elbette.

Yani buradan çıkarılması gereken ders basit: Cam kırılıyor. Bu nedenle, yeni cihazınızı korumak için bir kılıf satın almak en iyisi; hele Türkiye piyasasında mecburidir diyebiliriz.

Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz. Sizce cihazların sağlamlığı nasıl? Aliminyum kasa mı, yoksa daha esnek özelliğe sahip olan plastik ve benzeri kasalar mı daha iyi?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu