Yazılım

En İyi Pastebin Alternatifi 44 Sitede Arama Yapın (Pastebin Dahil)

Pastebin özellikle kodlama ile uğraşanların uğrak mekanı ve insanların kendilerine ait olan kod ya da yazıları yapıştırmalarına olanak sağlıyor. Ancak bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda BTK’nın yaşadığı bir sorun yüzünden Pastebin sitesi ülkemizde yasaklanmıştı ve muhtemelen de unutuldu gitti.

Sorun değil. Pastebin alternatifi olan ve hatta ondan daha fazla özelliklere de sahip olan kullanabileceğiniz bir çok site mevcut ve kod yazımında ve paylaşımında bunlar size büyük kolaylık sağlayacak.

Hemen aşağıdaki arama motoru ile, Pastebin ve alternatifi 44 siteden arama sağlayabilirsiniz. Özellikle aradığınız bir kod ya da kelime varsa, arama yaptığınızda sadece bu sitelerden sonuç sağlayacaktır.

Pastebin Nedir?

İlk olarak Pastebin gibi siteleri bulmak neden işinize yarar merak ediyorsanız, Pastebin’in ne işe yaradığına hızlıca bakalım.

Pastebin ve türevleri, 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında, kod bloklarını uygun biçimlendirme ve sohbet odalarındaki konuşma akışını bozmadan kolayca arkadaşlarınızla paylaşmanın bir yolu olarak ortaya çıktı. Zamanın IRC (Internet Relay Chat) sohbet odaları, Slack veya WhatsApp gibi modern sohbet uygulamalarından çok ama çok daha ilkeldi.

Aşağıdaki Mirc ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, en çok öne çıkan tek satırlık mesajlar:

pastebin alternatifi,pastebin search tool,pastebin alternative,en iyi pastebin,pastebin alternatifi siteler,pastebin nedir,pastebin arama,pastebin arama motoru https://huglero.com/

E tabi hal böyle olunca, o yıllarda bu tarz chat porgramlarında insanların birbiriyle kod paylaşması, bunu da bu tek satır ara yüzden yapmaları zor olmaktaydı.

Bu da ilginizi çekebilir: SEO: Az Bilinen Siteler ve 156 Ücretsiz İnternet Kaynağı

Böyle bir sohbete 50 satırlık bir kod bloğu göndermek, açıkçası diğer herkes için konuşmanın akışı bozar. Böylece, sözdizimi vurgulama ve uygun biçimlendirme ile dev bir kod bloğunu yapıştırmanıza izin vermek için pastebin siteleri ortaya çıktı. Kod yumağınızı paylaşmaya hazır olduğunuzda, sohbetinize bir bağlantı gönderip. URL yalnızca tek bir satır kapladığı için harika bir çözüm olmaktaydı.

Günümüzde, eğer IM uygulamaları uygun biçimlendirmeyi desteklemiyorsa, insanlar hala kod paylaşmak için Pastebin gibi web sitelerini kullanıyor. Online olarak birilerinden yardım isterken büyük miktarda hata ayıklama çıktısını paylaşmak için de kullanabilirsiniz. 

Pastebin’in diğer yaygın kullanımları arasında sakıncalı web bağlantılarının listeleri ve şifreler gibi ihlal edilen bazı bilgileri sızdıran bilgisayar korsanlarının paylaşımları olsa da, bu başka bir sohbetin konusu.

En İyi Pastebin Alternatifleri Hangileri?

Yukarıdaki Pastebin search box bu sitelerde arama yapmak için. Peki, Pastebin alternatifi olan en iyi siteler hangileri?

Aşağıdaki siteler en iyi Pastebin alternatifleri olarak seçtiğimiz, kod veya metin bloklarını online olarak kolayca yazmanıza, yapıştırmanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan özelliklere sahip en kullanışlı olanları.

1. KontrolC

pastebin alternatifi siteler https://huglero.com

Pastebin.com program geliştiriciler için gayet iyi bir site, ancak Pro aboneliğini kullanmıyorsanız bazı işlevleri kilitli kalıyor ve gizlilik konusunda çok da iyi bir üne sahip değil.

Eskiden Tinypaste olarak bilinen bu pastebin alternatifi site, paylaşımı son derece basit hale getirmekte ve kod dışı kullanımlar için de oldukça kullanışlı. Yazınızı kaydetmek için bir başlık girip, ardından metni biçimlendirmek için birkaç seçeneği kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Kod vurgulamayı etkinleştirmenin yanı sıra kalın, italik, altı çizili ve üstü çizili metin de kullanabilirsiniz. Ayrıca ControlC, YouTube videoları eklemeyi ve metin rengini ve boyutunu değiştirmeyi de desteklemekte.

2. Spectre

Pastebin Alternatifi en iyi siteler https://huglero.com

Güzel ve sade bir ara yüze bir kaç kod yapıştırmak istiyorsanız, Spectre’ye de göz atabilirsiniz. Sitenin tüm ara yüzünün düzenlenebilir bir metin alanı olması bu siteyi görsel olarak çekici kılan bir Pastebin alternatifi haline getiriyor. Paylaşmak istediğiniz metni girin veya yapıştırın, ardından dili seçmek için sağ üstteki açılır kutuyu kullanabilirsiniz.

Seçenekler menüsünden, kolaylık sağlaması için en son kullandığınız dili ve süre sonu seçeneklerini hatırlamasını söyleyebilirsiniz. Dilerseniz yapıştırdığınız notlarınızı her zaman takip etmek için bir hesap da oluşturabilirsiniz.

Sona Erme simgesi, yapıştırmanın ne kadar süre kalacağını seçmenize olanak tanır. Sınırsız süre yok, on dakikadan en fazla iki güne kadar seçim yapabilirsiniz . Eğer yapıştırmayı güvenlik gerekçeleriyle şifrelemek istiyorsanız, bir şifre eklemek için Kilitle simgesine tıklayabilirsiniz.

En üstte yapıştırmanıza bir isim verdikten sonra, kaydetmek için Ctrl + S tuşlarına basın veya sağ üst köşedeki Kaydet simgesine basın. Elde edilen URL’yi, yapıştırmayı onlarla paylaşmak için başkalarına gönderin. Sağ üstteki yeni seçenekleri kullanarak ham kodu görüntüleyebilir, dosya olarak indirebilir veya başka birine düzenlemesi için erişim verebilirsiniz. Fikrinizi değiştirirseniz diye bir düzenle düğmesi de var.

3. Rentry.co

pastebin premium search box https://huglero.com

Rentry, kod yazımına odaklı bir yer değil, bunun yerine öncelikle yazılı bir metin pastebini olarak hizmet etmekte. Kod paylaşmak için de elbette kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak öncelikle pastebin işlevi sunan bir Markdown metin düzenleyicisidir.

Kurulum temiz ve yazmaya odaklanmanıza izin veriyor. Yazmak için Metin alanını ve paylaşmadan önce nasıl göründüğünü görmek için Önizleme’ sekmesini kullanabilirsiniz.

Rentry ile bir belge paylaştığınızda, bir düzenleme kodu da beraberinde geliyor. Gelecekte yapıştırmada değişiklik yapmak için bu koda ihtiyacınız olacak, bu yüzden verilen kodu güvenli bir yerde (şifre yöneticisi gibi) saklamanız gerekmekte. Yapıştırmayı yayınlamak için Go butonuna basmadan önce, bir Özel URL ayarlamanın yanı sıra hatırlamayı kolaylaştırmak için bir Özel düzenleme kodu da ekleyebilirsiniz .

Metni kaydettikten sonra, herkes görüntülemek için kaydın URL’sini ziyaret edebilir. Bu, yayınlandığı tarih ve saati ve ayrıca kaç kez görüntülendiğini içerir. Belgenizi Ham metin, PDF veya PNG görüntüsü olarak indirmek için Dışa Aktar’ı butonunu kullanabilirsiniz.

4. Jsfiddle

pastebin arama motoru (pastebin search tool) ve en iyi 44 alternatifi https://huglero.com

Bu web sitesinin kullanımı son derece basittir. Ancak, web sitesi özellikle kodlayıcılara ve geliştiricilere adanmış bir ara yüze sahip. Yani kodları internet üzerinden paylaşmak için bir araç arıyorsanız, JsFiddle en yakın arkadaşınız olabilir.

Bu site çok çeşitli programlama dillerini desteklemekte. Ayrıca, takım çalışması özellikler ile birlikte hizmet vermekte. İş arkadaşınızla bir bağlantı paylaşıp aynı platformda birlikte kod yazabilirsiniz.

Bu sitenin en iyi yanı, kodları çevrimiçi olarak çalıştırma yeteneğidir. Böylece işbirliği yaparken kodları gerçek zamanlı olarak çalıştırabilir ve hataları düzeltebilirsiniz.

Sonuç

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Bunlar haricinde önerebileceğiniz daha iyi bir alternatifiniz varsa, yorumlarda belirtirseniz seviniriz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu