Elektrikli OtomobilHibrit Otomobil

Elektrikli Araç ÖTV Zammı | ÖTV Oranları %60 Oldu

Özel tüketim vergisi (ÖTV) kanuna ekli II sayılı listede bulunan elektrikli araç – elektrikli otomobil, hibrit otomobil, ve diğer elektrikli sınıf araçlardan alınan vergi oranlarına farklı oranlarda zam yapıldı. Yapılan elektrikli araç ötv zammı ile en yüksek elektrikli otomobil ÖTV zammı %60 oldu.

Sonuç olarak geçtiğimiz yıl içten yanmalı motorlu araçlara yapılan ani zam sonrasında özellikle otomobil fiyatları uçuşa geçmişti. Şimdi de bu ÖTV zammından elektrikli araçlar da nasibini almış oldu.

Elektrikli araç ötv zammı şubat 2021 - Elektrikli otomobillerde ötv oranları neler https://huglero.com

Elektrikli araç ÖTV zammı şöyle:

Yeni zam düzenlemesine göre elektrikli otmoibl ötv oranları 2021 yılı için şöyle:

Elektrikli araç ÖTV oranı; motor gücü 85 kW’ya kadar olan elektrikli araçlarda yüzde 3’ten yüzde 10’a;

motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında olan elektrikli otomobillerde ve araçlar yüzde 7’den yüzde 25’e;

motor gücü 120 kW’dan fazla olan elektrikli arabalarda ise yüzde 15’ten yüzde 60’a yükseltildi.

Elektrikli Araç
ÖTV oranları
ESKİYENİ
85 kW’ya kadar:%3%10
85-120 KW arası%7%25
120 KW ve üzeri%15%60

Otomotiv Distribütörleri Derneğinin yayımladığı istatistik verilerine göre, 2020 yılında Türkiye otomobil pazarında 844 elektrikli araç satıldı. Bunların içinde sadece elektrikli otomobil değil, diğer büyük araçlar da mevcut. 2020 yılında elektrikli otomobil satışları yüzde 280,2 artış göstermişti. Buna göre, bir yıl önce, yani 2019 yılında 222 elektrikli araç satılmış. Sonuç olarak hibrit ve elektrikli otomobillerin otomobil pazar payı da yüzde 3,2’den yüzde 3,8’e yükseldi.

Dünyada çevre kirliliğini ve küresel ısınmayı engellemek adına yükselişe geçen elektrikli otomobil satışları ve devletlerin teşvikleri her geçen gün artarken, bizde bu tarz bir teşvike başvurulması oldukça şaşırtıcı olmuş. Daha bebeklik döneminde olan ve içten yanmalı motorlara göre kendini daha uzun yıllar kanıtlaması gereken ve yeterli miktarda şarj istasyonuna, yeterli hızda şarj sürelerine ulaşması gereken elektrikli otomobil teknolojisi ve pazarı zaten tutunmaya çalışan bir alan.

İnsanların elektrikli otomobile adım atma dürtüleri, en azından şu anda ülkemizde, çevrecilikten çok ekonomi yapma ihtiyacından kaynaklanmakta. Durum böyleyken zaten uçuk fiyatlara satılan elektrikli otomobillere bir de ÖTV zammı yapılarak satışların iyice önüne geçmiş olmuyor muyuz?

Kaynak: bloomberght

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu