Elektrikli Otomobil

Elektrikli Mercedes Vision EQXX , Tek Şarjda 1200KM Yol Kat Etti; Tesla Model S’in Neredeyse İki Katı

Mercedes Benz, yine sahip olduğu üstün teknolojilerle güç gösterisi yapmış, sınırlarının nereler olduğunu göstermek istemiş. Elektrikli Mercedes Vision EQXX, 1200 km yolu tek solukta aldı.

  • Mercedes-Benz’in bu elektrikli konsept otomobili, tek bir dolumda 1200 km (747 mil) yol kat etti. 
  • Piyasadaki en uzun menzilli elektrikli otomobil şu anda, 169.000 dolara satılan ve 836 km (520 mil) menzile sahip olan Lucid Air
  • Vision EQXX satışa sunulmuş değil.

Elektrikli Mercedes Vision EQXX, Tek Şarjda 1200KM Yol Kat Etti; Tesla Model S’in Menzilinin Neredeyse İki Katı

Mercedes şirketi geçen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mercedes-Benz’in ultra uzun menzilli elektrikli otomobilinin, şarj etmek için durup mola vermeden 1200 km seyahat ettiğini ve bir önceki rekorunu kırdığını söyledi. 

Mercedes elektrikli menzili https://huglero.com

Mükemmel bir görünüşe de sahip olan Vision EQXX, Almanya’nın Stuttgart kentinden İngiltere Silverstone’a gitti. Bu yılın başlarında Mercedes, konsept otomobili 1000 km’lik bir deneme sürüşüne de çıkardı ancak bunun çok daha ileri gidebileceğini biliyordu. 

Bu da ilginizi çekebilir: Dünyadaki En Büyük 10 Elektrikli Otomobil Pil Üreticisi Firmalar

Mercedes Vision EQXX https://huglero.com

Vision EQXX, elektrikli araçların potansiyel olarak çok uzun mesafeler kat edebileceği ve insanların nerede şarj edecekleri konusunda fazla endişelenmesine gerek kalmayacağı bir geleceğin ön izlemesini bize göstermekte. 

Mercedes elektrikli araba https://huglero.com

Bugün hala elektrikli otomobil sahibi olmanın önündeki en büyük engel menzil kaygısı (tabi bizim ülkemizdeki en büyük engel o değil, kur kaygısı, ÖTV kaygısı gibi sebepler daha öncesinden gelmekte) bir şarj istasyonuna daha ulaşamadan şarjın bitmesi korkusu ve mola süresini şarjın tekrar dolmasını beklerken uzun saatlere çıkarma korkusu mevcut ve potansiyel elektrikli araç sahipleri için en büyük endişeler arasında yer almakta.

En uzun menzilli elektrikli araba https://huglero.com

Bu son deneme sürüşünde Mercedes-Benz, bugün satışta olan tüm elektrikli araçları kolayca ezip geçti. 

ABD Çevre Koruma Ajansı, Tesla’nın en uzun menzilli aracı olan Model S‘nin şarj başına 640km’nin biraz üzerinde yol alabileceğini tahmin ediyor. Yeni bir girişim olan Lucid Motors, iki şarj istasyonu arasınra arasında 520 mil seyahat etme derecesine sahip güncel kurla 2.853.700 lira (169.000) dolarlık bir sedan satmakta ve bu da onu piyasadaki en pahalı elektrikli araç yapıyor. 

Ayrıca Mercedes yaptığı açıklamada, 14,5 saat süren deneme sürüşünün yaklaşık sekiz saatinde klimanın çalıştığını söyledi. Klimanın bir elektrikli otomobil için pil ömrü bakımından çok daha hızlı bir boşalmaya neden olabileceği göz önüne alındığında, bu 1200 km’lik yol çok etkileyici. 

Mercedes aslında EQXX’i satmayı planlamıyor. Bunun yerine, Alman otomobil üreticisinin bu EQXX platformunu yeni teknolojiyi test etmek ve EO teknolojisinde geldiği sınırlarını keşfetmek için ürettiği ultra verimli bir araştırma aracı olarak görüyor.

https://huglero.com

Verimliliği optimize etmek için Mercedes, EQXX’i olabildiğince hafif ve aerodinamik yapmış, çünkü ağırlık ve hava direnci, menzilin en büyük düşmanlarından ikisi. Dolayısıyla aracın şekline gözyaşı şekli dedikleri bir tasarım şeklinde geliştirmişler.

Mercedes Vision EQXX,Elektrikli Mercedes Benz,Elektrikli Mercedes Vision EQXX,mercedes elektrikli araba,mercedes benz,Vision EQXX,en uzun menzilli elektrikli araba,en uzun menzilli elektrikli araba 2022 https://huglero.com/

Mercedes ayrıca EQXX için özel olarak yeni bir pil geliştirmiş. Sahip olduğu batarya 100 kWh, yani şirketin EQS lüks sedanıyla aynı kapasiteye sahip. Ancak Mercedes, EQXX’in pil paketinin, EQS’in sahip olduğunun yarısı kadar yer kaplamasını ve %30 daha hafif olmasını sağlamayı başarmış. 

https://huglero.com

Dünyanın muhtemelen daha iyi ve daha bol EV şarj cihazlarına ihtiyaç duyduğu kadar 750 millik elektrikli arabalara şu anda pek ihtiyacı yok. Yani bu gelişmiş süper araç ara vermeden 14 saat gidebilir, ancak biz insanlar bunu pek yapamayız. 

Ne olursa olsun, sonuç olarak Mercedes otomobil konusunda olan ustalığını yine göstermiş. 

Görseller: Mercedes

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu