SEO

17 Mayıs Etsy Algoritma Güncellemesi: Satışları Uçurmanın Yolu Olabilir Mi?

Etsy SEO nedir, satışlarım nasıl artar diye düşünüyorsanız, ya da yakın zamanda bir Etsy mağazası açıp para kazanmak istiyorsanız bunları bilmeniz gerekir.

17 Mayıs 2022’de yayınlanan Etsy Algoritma güncellemesi eğer satıcıysanız çok işinize yarayabilir.

etsy algoritma,etsy de nasıl öne çıkarılır,Etsy SEO,etsy nedir,etsy keyword stuffing,etsy satış yapmak,etsy de nasıl öne çıkılır https://huglero.com/
Görsel Etsy – Fidoa Flowers

Etsy’de satış yapamıyorum ya da satışlarımı artıramıyorum diyorsanız, size şimdiye kadar edindiğim tecrübelerimden de yola çıkarak, bu algoritma değişimiyle neler başarabilirsiniz ya da şu anda size nasıl bir zarar veriyor detaylarıyla aşağıda anlatıyorum.

Etsy’de satış yapıyorsanız ya da mağaza açmayı düşünüyorsanız, oldukça faydalı olacağınız düşündüğüm için ısrarla yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum.

Etsy’de hangi ürünü satmanız gerekiyor gibi konulara yer vermeyeceğim tabii ki. Zaten Etsy‘de dijital ürünler satıyorsanız şayet, bunu tartışabiliriz ancak fiziksel el yapımı ürünler tamamen hayal gücüne kalmış ve kimin ne alacağı belli olmayan bir platform olduğu için başarı şansınız hem yüksek, hem düşük.

Tabi bu arada Etsy’de ne satılabilir konusunda düşüncelerimi merak ederseniz, yorumlarda paylaşabilirsiniz. Sizlerden yeterli istek gelirse o konuda da size oldukça yararlı olduğuna inandığım bilgiler verebilirim.

Öncelikle bilmeyenler için Etsy nedir?

Etsy, dünya çapında satış yapan, satıcıların dükkan açabildiği ve ‘unique’ yani eşsiz ürünlerin satılması için kurulduğu bir platform. Türkiye’den de bir çok mağaza Etsy üzerinde satış yapmakta.

Etsy’de ne satılabilir?

Eşsiz ürün satmak Etsy pazar yerinin en büyük ve çiğnenemez kurallarından. Etsy üzerinde seri üretim malları, başka sitelerde satışta olan ya da her hangi bir mağazadan alabileceğiniz ürünlerin satışı yapılamaz. El yapımı ve orijinal ürünler satmak en önemli kural. Bu kurala uumazsanız bir sabah mağazanızın kapandığını görüp size haksızlık yapıldığını düşünebilirsiniz.

Bu bir kaç soruyu cevapladıktan sonra konumuza, Etsy’de satış yapanlar ile devam edelim.

17 Mayıs Etsy Algoritma Güncellemesi nedir?

“ETSY bundan sonra ürün açıklamalarındaki anahtar kelimeleri de tarayacak”.

Bu, başlıklara, etiketlere, kategorilere ve niteliklere ek olarak gelen bir güncelleme. Diğer kısımlar, arama optimizasyonunda başarınız için hala kritik öneme sahip.

Bu ne anlama geliyor? Önemli mi değil mi?

Etsy seo - Etsy sıralama yükselme https://huglero.com

Bu durum 17 mayıstan önceki dönemin aksine, ürün açıklamanızın artık Etsy SEO stratejinizde bir rol oynadığı anlamına geliyor.

Daha önce ürün açıklaması kısmı sadece ‘insanları ürününüzü almaya ikna etmek için iyi kullanmanız gereken bir yer’ iken, artık SERP sonuçları için önemli.

‘Algoritma güncellemesi’ bir çok insan için pek fazla bir anlam ifade etmezken, SEO işiyle uğraşan insanlar için, özellikle Google algoritma güncellemeleri büyük bir anlam ifade eder; büyük stres, büyük kaygı demektir.

Bu da ilginizi çekebilir: 2022’de Bing Mi Daha İyi Google Mı? En İyi Arama Motoru Hangisi? (Hem SEO, Hem Kullanıcı İçin)

Etsy’de de durum aynen geçerli

Etsy inanılmaz derecede hızlı büyümekte olan bir platform (rakamları aşağıda veriyorum). Bununla paralel olarak da şirket büyümeye devam edebilmek için elbette ihtiyaçlara cevap vermek durumunda kaldı.

Binlerce satıcının milyonlarca ürün pazarladığı ve her üründen binlerce olan bir pazar yerinde artık bir kargaşa yaşanmaya başlamış olması, güncellemeyi beraberinde getirmiş oldu.

Yani rekabet de her geçen gün büyüdükçe, Etsy SEO düzenlemelerinin odaklandığı başlık ve etiket kısımları da artık birbirine benzer hale gelmeye başladı.

etsy algoritma,etsy de nasıl öne çıkarılır,Etsy SEO,etsy nedir,etsy keyword stuffing,etsy satış yapmak,etsy de nasıl öne çıkılır https://huglero.com/

Örnek vermek gerekirse, aklınıza çok parlak bir fikir geldi ve Etsy’de küpe ve kolye satmak istediniz…

Çok iyi.

Hem de ucuza terarik edebileceğiniz yeri de araştırdınız, hatta en ucuz kargo firmasını da aradınız ve fiyat aldınız. Artık her şey hazır.

Ama sorun ne?

Sorun elbette sizin satacağınız küpe bilezik tarzı takıların aynılarından ya da benzerlerinden yüz binlerce var. Hemde başlıkta bulunan kelimeler de aynı.

E tamam o zaman ben küpe değilde, küpenin tasarımında kullanılan küçük taşları satayım bari dediniz. E ondan da binlerce ürün satışta, onda da başlıklar aynı.

Ya tamam küpeyi de taşı da geçtim, onları göndereceğim karton paketi, poşeti, ya da hediye paketi yapmak için süslü kağıdı satayım dediniz. E ondan da var…

Ama bu çok sıktı, madem öyle, hediye paketi kağıdının üzerini süsleyen çiçek desenlerini tasarlayıp satayım dediniz. E ondan ise yukarıdakilerden çok daha fazla var.

İşte bu anlattığım durum artık bir sarmal haline gelmişti.

Bu durumda Etsy’nin olaya el atması gerekti ve yapay zekadan da yararlanarak arama motorunu güncelledi. Bu tabii ki satıcıların SERP sonuçlarını etkiledi.

Etsy’nin daha da akıllanması, potansiyel alıcıyı, ve aynı zamanda satıcıyı da artırabilmenin tek yoluydu.

Çünkü güncelleme öncesine kadar bu kadar aynı başlığa sahip olan ürünleri, reputation, latency vs. gibi, yani mağaza itibarı, en son koyulan ürün tarihi gibi farklı kıstaslara göre sıralıyordu. E o zaman yeni giren bir satıcının 100. sayfada listelenmekten başka ne şansı var ki?

Dip not:

Bu güncellemeyle elbette 500. sıradaki ürününüz hemen ilk sırada reklamın altında çıkacak demiyorum. Ancak Etsy’nin istediği şekilde düzenlerseniz üst sıralarda olmanız hatta ilk sıraya oturmanız elbette mümkün. Bu nasıl yapılabilir aşağıda açıklıyorum.

Bu da ilginizi çekebilir: SEO Önerisi: Paragraf Uzunluğu Ne Olmalı? Neden Kısa Paragraf Yazmalısınız?

Etsy Neden Arama Algoritmasını Değiştiriyor?

Etsy Neden Arama Algoritmasını Değiştiriyor?Etsy de satış yapmak ve Etsy keyword stuffinghttps://huglero.com

Yukarıda bahsettiğim konuyu biraz daha açalım. Etsy giderek daha rekabetçi hale geliyor. Satıcıların sayısı hızla artarken (2020’de 4,4 milyondan 2021’de 7,5 milyona), Etsy, arama sonuçlarında satıcıları daha da ayrıştırabilmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Ocak-Mart ayları arasında 7 milyon yeni alıcı ekledik. Mart 2020’den bu yana Etsy, toplam müşterilerini %80 artırarak 47,1 milyondan 89,1 milyona çıkardı.

https://www.etsy.com/seller-handbook

E tabi bunu yapabilmek için, bir arama sorgusuyla eşleşen tüm ürünleri sıralamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duymaktalar. Ve ürün açıklaması, bir ürün hakkında daha fazla bilgi almaları için en iyi yer olmakta.

Sonuç olarak Etsy’nin amacı, doğru ürünü doğru müşterilerle buluşturmaktır. Bu, Etsy’ye parasal olarak da fayda sağlayan yani Etsy’nin genel satışlarını artırmanın en iyi yolu olarak düşünülmekte.

Etsy algoritmasındaki önceki değişikliklerin de çoğu, daha kişiselleştirilmiş sonuçlar gösterme değişikliği de dahil olmak üzere, arama sonuçlarını alışveriş yapanların gerçekte istedikleriyle eleştirmeye çalışmakla ilgiliydi.

Bu şimdiki değişikliğin, değişikliklere ayak uyduran satıcıları, uymayanlara göre daha da ayırması muhtemeldir.

Bu algoritma değişikliğine uyum sağlamak için neler yapabileceğiniz bir balalım.

Bu da ilginizi çekebilir: Google Seo Çalışması: 2021’de Mutlaka Bilmeniz Gereken En Önemli 14 SEO Trendi

Ürün Açıklamanızı Anahtar Kelime Doldurmayın (Esty keyword stuffing)

İlk olarak hemen bunu yapmayı düşünmüş olabilirsiniz. Keyword stuffing. Yani ‘aklıma gelen tüm anahtar kelimeleri doldururum, listenin en tepesine çıkarım ve çatır çatır satarım…’

Yok aslında tam tersi…

Etsy, başlığınızı ürün açıklamanızın başına kopyalayıp yapıştırmamanız gerektiğini daha önce özellikle belirtmiş durumda. Ayrıca, ürün açıklamanıza tüm etiketleri körü körüne eklememelisiniz.

Başka bir deyişle, Etsy ‘anahtar kelime doldurma’ istemiyor.

Anahtar kelime doldurma, Etsy arama sonuçlarını değiştirmek için ürün açıklamasını birçok anahtar kelimeyle yüklemek anlamına gelir.

Bu, alışveriş deneyimini olumsuz etkilediği için alışveriş yapanlar ve platform olarak Etsy için kötü. Anahtar kelime doldurma genellikle metnin doğal olmayacağı ve anlaşılması zor olacağı anlamına gelir. Etsy, muhtemelen bazı dil işlemcisi yapmay zekadan (AI) yardım alarak anahtar kelime doldurma ile mücadele edecektir.

Bu Algoritma Değişikliğini Yenmek İçin Ne Yapmalı?

Peki bu Etsy algoritma değişikliği ile başa çıkmanın en iyi yolu nedir?

Benim tavsiyem, hazırda listeli bir çok ürününüz varsa, tüm listelerinizi açın ve ürün açıklamanızın başına kısa bir paragraf yazın.

Önemli ipucu: Etsy açıklamalarında ürünün ne olduğunu söylemek çok önemli olmasa da iyi olabilir, ürünü neden yaptığınızı da söylemek güzel, ancak en önemlisi ürünü nasıl yaptığınızı açıklamak.

Bunun nedeni, Etsy alıcı demografisinin, kendini özel hisstemek isteyen, orjinal ürün arayan bir kitle olması. E sizin de onları ikna etmeniz gerekli. Ürünün ne olduğunu yazmak elbette başlıkta hayati öneme sahip. Ancak zaten ürünü satma yolunda en önemli açıklayıcı görselin kendisi.

Açıklama kısmında nasıl yaptığınızı anlatmak, ürünü yaparken nasıl severek yaptığınızı anlatmak, çok daha önemli.

Etsy ürün açıklaması

Örneğin, ressamsınız ve el yapımı bir tablo yaptınız.

Açıklamalar kısmında tablonun içindeki objelerden bahsetmenin yanında, hangi renkleri kullandınız, ne kadar zamanda yaptınız, hangi teknikleri kullandınız gibi ayrıntılara girmeniz önemli.

Ürününüzü alan kişinin bundan nasıl fayda sağlayacağını, onu nasıl mutlu edeceğini anlatmak, eklediğiniz en odak 3-5 anahtar kelimenin yanında otomatik olarak farklı anahtar kelimeler kullanmanızı sağlayacak ve daha da akıllanan arama motoru, sizin ürünü arayan müşteriye, yüz binlerce tablo arasından sizinkini gösterebilecek.

Aksi halde yine sıranın gerisinde kalabilirsiniz.

Resmi açıklama yapılmasa da, şahsi fikrim, bu güncelleme, gerek Etsy kurallarına aykırı işler yapan, gerekse sizin ürününüzden kat ve kat kalitesiz olsa da, sizden daha iyi SEO yığması yapabildiği için sizin önüze çıkıp hakkınızı yiyen satıcıları da eleyecektir.

Elbette bu noktada siz eğer üzerinize düşeni yapmış olur ve listelerinizi olması gerektiği gibi güncellerseniz.

Etsy de nasıl öne çıkılır, ne satılır? https://huglero.com

Yeri gelmişken;

Etsy algoritması nasıl çalışır?

Etsy algoritması sorgu eşleştirme mantığıyla çalışır.

Bir müşteri arama çubuğuna bir kelime yazdığında, algoritma bu kelimeleri alır ve kullanıcıyı aramayla alakalı görünen bir dizi liste ile eşleştirir.

Etsy’nin algoritması, eşleşen anahtar kelimeleri bulabilmesi için listelerinize eklediğiniz başlıkları, etiketleri, kategorileri ve nitelikleri ve 17 Mayıs sonrasında artık ürün açıklamanızı arar.

Mağazanızdaki ürünler bir şekilde bir müşterinin yaptığı aramayla alakalıysa, algoritma, listelemelerinizi aramayla eşleştirir. Bu nedenle platform, tüm satıcıların 13 etiketin tümünü kullanmasını, düzenli olarak yeni etiketler eklemesini ve listelere ilgili özellik seçenekleri eklemesini şiddetle önerir.

Bazı listelemelerinizin bir sorguyla eşleşme olasılığını artıracağından, öğeleri mümkün olduğunca özel olarak kategorilere ayırmak önemlidir. Bu, temel olarak, etiketlerinize çeşitlilik eklemenin ve envanterinizi çeşitlendirmenin Etsy’nin algoritmasını, listelemelerinizi daha fazla aramayla eşleştirmek için etkilediği anlamına gelir.

Etsy sıralama yükseltme için ekstra ipuçları

Her zaman müşteriler için yazmayı unutmayın. Doğal ve anlaşılması kolay cümleler yazın.

Arama sıralamanızı ve satışlarınızı iyileştirmenin en iyi yolu, dönüşüm oranınızı artırmaktangeçmekte.

Etsy ürün açıklamanızın temel amacı, bir müşteriyi ürünü satın almaya ikna etmektir. Açıklamaya ürün avantajlarını ve diğer tüm ilgili bilgileri eklerseniz, ilgili anahtar kelimeler doğal olarak görünmelidir.

Tüm listeleme açıklamalarını değiştirmeyi çok zor buluyorsanız, önce en çok satan ürünlerinizi güncellemenizi ve geri kalanını daha sonra güncellemenizi öneririm.

Etsy Mağaza Kapandı. Bunu sadece Türkiye’ye karşı ön yargıyla mı yapıyorlar?

Hayır, Etsy mağazanız Türkiye merkezli olduğu için kapanmadı. Büyük ihtimal en büyük anayasasını çiğneyip, seri üretim mallarını el ürünü gibi satmaya kalktınız. Ya da diğer sebepler şunlar olabilir:

  • Fikir ihlali ya da patent ihlali yaptınız (başkasının ürün, fotoğrafını kopyalamak, Disney, Marvel gibi isimleri başlıkta ya da taglarda kullanmak),
  • Çok fazla ürünle ya da kargoyla ilgili şikayet aldınız,
  • Etsy’nin bildiği ama sizin hiç farkında olmadığınız, daha önce kapatılan yüzlerce mağaza gibi satışlar yaptınız,
  • Listeleme ücretlerini ödemediniz,

Yanılmıyorsam bir sitede ya da Facebook sayfasında şunu okumuştum; Türkiyeden adamın biri masa satıp, teslim tarihini de ileri bir tarihe erteleyip bir güzel dolandırmıştı.

Elbette bu tarz olaylar sadece Türkiyeden çıkmıyor ama bu Etsy gibi dev platformların umurunda değil. Yani evet, Etsy’nin ülkemiz ve benzeri davranışların olduğu ülkelere karşı ister daha hassas ister ön yargılı deyin bir düşüncesi olabilir.

Sonuç

Etsy algoritma güncellemesi iyi kullanmayı becerirseniz gayet işinize yarayacak ve listelerinizin üst sıralara çıkmasını sağlayacak bir gelişme.

Elbette bunun için yeterli seviyede bir İngilizcenizin olması, ya da olandan yardım almanız gerekmekte. Hatta bir adım ötesinde Grammarly gibi araçlarla yazım yanlışlarını düzeltmeniz de oldukça önemli.

Düşüncelerinizi yorumlarda bekliyorum. Görüşürüz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu