Hibrit Otomobil

Ampaire, Yolcu Taşımada Kullanılacak İlk Hibrit Uçağını Duyurdu

Ampaire şirketi iddia ettiği üzere bugüne kadar uçan dünyanın ilk en yüksek kapasiteli hibrit-elektrikli uçağı olan Ampaire 337’nin test uçuşunu yaptıklarını duyurdu.

Hibrit uçak, Cessna 337 Skymaster mimarisi üzerine kurulmuş durumda ve gücünü hafif batarya sisteminden alan, Ampaire’nin kendi tasarımı olan elektrikli itiş sistemine sahip.

Elektrik motoru uçağın orijinalinde bulunan iki motorlu içten yanmalı motorlardan birinin yerini almış ve ortaya çıkan sonuç, içten yanmalı motorun, uçuş esnasında çıkış gücünü optimize eden bir elektrik motorla ortak çalıştığı bir paralel hibrit sistem olmuş durumda.

elektrikli hibrit uçak https://huglero.com

Günümüzde hava yolu ulaşımının, dev motorlara sahip uçuklar yüzünden emisyon salınımlarında ve küresel ölçekte sera etkisi oluşturmada büyük bir role sahip olması önemli bir sorun. Bir pilot ve uçuş mühendisi tarafından test uçuşu tamamlanan bu hibrit konfigürasyonda günümüz karbon salınımı miktarının büyük ölçüde azaldığı görülmüş durumda.

Önümüzdeki bir kaç yılda, hem çevre dostu, hem sessiz hem de oldukça ucuza uçan bir uçak için bilet aldığınızı düşünün.

Amapaire hava taşımacılığı endüstrisini elektrikli hale getirmenin gururunu yaşamaktadır.

Kevin Noertker, Ampaire CEO’su

Uçaklar karbon salınımı açısından hem yerel hem global anlamda çok önemli bir paya sahip. Havacılık dünyasının elektrikli ve hibrit hale gelmesi, GHG emisyonlarını önemli ölçüde düşürüp çevre kirliliğini azaltırken daha fazla insanın uçabilmesine olanak sağlayacak.

Buna ilave olarak, elektrikli hava araçları çok daha sessiz, daha etkili ve uçuş başına maliyeti çok daha düşük olacak. Tüm bu faydaları sayesinde hem insanlar daha kolay bir şekilde hava yolunu tercih edecek, hem de çevre ve gökyüzü gürültüsü önemli ölçüde azalmış olacak.

Test uçuşlarını yapan Ampaire, 2021’de ticari uçuşlarına başlamayı planlıyor. Test uçuşlarının bir sonraki adımı olan ve uçuşa uygunluk onayı alacakları Federal havacılık kurulu (FAA) uçuş programı da başlamış durumda. Hazirandan Ağustosa kadar belli bir sayıda uçuş testlerine tabi tutulacak olan Ampaire Hibrit, gerekli kriterlerin yerine getirilmesi durumunda uçuş onayını da almış olacak.

Elbette bu uçak şirketin ilk prototipi ve ileride yapılacak olan daha büyük ticari uçaklar için de bir ön üretim, bir tecrübe olmuş olacak.

Şu an için Ampire’nin hedefi, daha çok kısa mesafe uçuşları yapan bölgesel hava yolu şirketleri. Bu sayede ülkelerin şehirler ve eyaletler arası uçuşları çok daha ekonomik, sessiz ve çevre dostu hale gelebilecek.

Görsel: ampaire

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu