Mantar Hastalıkları İçin Bitki koruma ilaçları

mantar hastalığı için ilaç, Fungal etmenler için ilaç, bitkisel ilaçlar, evde ilaç yapımı, ev yapımı ilaçlar, huglero.com, Sercan Çiftçiğlu

Hızlı bitki büyütme ilaçları, her türlü zararlılara karşı bitki koruma ilaçları ya da bitki böcek ilacı, kolayca tedarik edebileceğiniz malzemelerden yaptığınız ev yapımı bitki ilaçları ve karışımlar ile bitkilerinizde görülen böcek, zararlı ve hastalıklardan kurtulmak, bitkilerinizi korumak mümkündür. Bitkilerde en çok görünen yaprak biti, kırmızı örümcek ve mantari hastalıklarla mücadele etmek artık hızlı, kolay ve çok daha ekonomik olan bir bitki böcek ilacı, bitki biti ilacı sahibi olacaksınız.

Bahçemde, balkonumda veya salonumda bitki yetiştirmek istiyorum ya da yetiştiriyorum. Bu sırada bitki üzerinde görülen zararlı ve hastalıklarla kimyasal yollara başvurmadan mücadele etmek istiyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ama devam etmeden önce yine konumuzla ilgili olan bitkiler için böcek ilacı, doğal koruyucu gülleci bulamacı nedir, nasıl yapılır okumak da isteyebilirsiniz.

Beni uğraştıracak ve vaktimi alacak bu işle niye uğraşayım ki diye soracak olan arkadaşlara cevabım çok basit. En sağlıklı ve güvenilir yetiştiriciliği yapmak. Bu süs bitkisi olur, saksılarda ya da bahçenizde yetiştirdiğiniz meyve, sebze olur hiç fark etmez.

Bu bitki ilaçları karışımlarının etkisi küçümsenmeyecek kadar fazladır. Ortak dil olarak bu karışımlara ‘Ev yapımı bitki ilaçları‘

diyoruz.
külleme için ilaç, fungusit ilaçlar, fungal ilaçlar, mantari hastalıklar, bitki biti ilacı, bitkilere zararsız ilaçlar, bitkisel ilaçlar, evde ilaç yapımı, ev yapımı ilaçlar, huglero.com,

Bu karışımların yapılması için ihtiyacımız olan malzemeler, bazı çevreye zararı olmayan maddeler ve başka bitkiler yardımı ile hazırlanan ilaçlardır. Kimyasal ilaç uygulaması en hızlı ve kolay çözümdür sevgili arkadaşlar fakat bunu yapmadan önce lütfen size, ailenize ve çevrenize vereceği zararı düşünün. Bu sebepten kimyasal yola başvurmadan önce ev yapımı bitki ilaçlarını denemekten ne zarar çıkabilir ki?

Bitki böcek ilacı gibi bitki koruma ilaçları karışımlarında dozaj önemli

Önemli bir hatırlatma sayılabilir; hazırlayacağınız ilaçların karışım miktarlarını, verilen dozlarda kullanmanız önemli, çünkü her ilaçta olduğu gibi daha fazla kullanmak daha iyi çözüm olacağı anlamına gelmez. Aksine, bitkinizde zehirleme etkisi yapması mümkün olabilir. Ayrıca günün sıcak saatlerinde yapılacak uygulamalar, sıcağın ve karışımın etkisiyle bitkide yanma etkisi yapabilir. Günün serin saatlerinde yapmanız tavsiye edilir. Önemli bir noktadır; görmezden gelmemek gerekir.

MANTAR HASTALIKLARINA KARŞI KULLANILABİLECEK KARIŞIMLAR

Salisilik asit kullanarak yapılan bitkileri koruma ilacı

Salisilik asitin kaynağı söğüt ağacıdır. Söğüt ağacının taze kesilmiş dallarını dilimleyerek ve suda demleyerek salisilik asidi elde edebilirsiniz fakat elde edilecek asidin yoğunluğu ve miktarı konusunda yapılmış net bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı; demleme yoluyla SA elde eden arkadaşların, deneme yanılma yoluyla kullanım oranlarını belirlemesi gerekmektedir. SA bitkilerin yapısında bulunur, kimisinde fazla kimisinde daha az bulunur. Bitki, herhangi bir hastalık etmeni ya da stres koşuluyla karşı karşıya kalması durumunda salisilik asit bitkinin iç savunma yollarını uyararak bitki direnç mekanizmasını tetikler. Dışarıdan ekstra yapılan uygulama savunma mekanizmasının direnç kazanmasına yani bitkinin devamlı tetikte olmasına sebep olmaktadır.

Asprin ile bitkileri koruma

Ev yapımı bitki ilaçlarının ilki bu. Salisilik Asidin bulunduğu ve dışarıdan en basit şekilde tedarik edebileceğiniz formu aspirindir. Aspirinin bitkiler üzerindeki etkisi tam olarak kanıtlanmamış olsa da (ya da böyle olduğu iddia ediliyor olabilir, neden mi? Aspirinin üretici firmasının dünyanın en büyük zirai ilaç firmaları sırasında ilk 3’de yer aldığını düşünürsek! gerisi sizde.) Fungal etmenlere karşı koruyucu ve tohumların çimlenmesinde tetikleyici etkisi gözlenmiştir.

Aspirin karışımı hazırlanışı:

4 lt suyun içerisine 300 – 350 mg Aspirin tabletini güzelce eritip karıştırın. Bitkilerinize 15 günde bir uygulama yapın. Aspirin dozajını çoğaltmanız bitki yapraklarında yanma etkisine sebep olabilir. Dikkat ediniz. Fazla dozaj daha faydalı olacaktır anlamı taşımaz. Düzenli kullanım zaten bitkilerinizin sağlıklı kalmasına sebep olacağı için, her hangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Lütfen unutmayalım! Salisilik Asit bitkilerde koruyucu etkiye sahiptir. Hastalık bulaşması sonrası tedavi edici etkiye sahip değildir. Koruma amaçlı kullanılması gerekmektedir!

bitki koruma ilaçları, organik bitki ilaçları ,r, ev yapımı ilaçlar, ev yapımı bitkisel ilaçlar, evde ilaç yapımı, yaprak biti ilacı huglero.com,

Oksijenli su kullanarak bitkileri koruma

Bildiğimiz ecza dolaplarımızda bulunan oksijenli sudan bahsediyorum. Bir başka çevre dostu, elimizin altında devamlı bulunan ve basitçe hazırlayabileceğimiz karışımın elemanlarından birisi. Fungal etmenlere karşı bitki koruma ilacı olarak kullanabiliriz.
Yarım lt suya 1 tatlı kaşığı oksijenli su karıştırınız ve bitkilerinize püskürterek uygulayınız. Yeni çimlenen bitkilerinizde kullanmayın, yapraklarını yakabilir. Dikkat ediniz lütfen.

Süt ve su karışımı

Bildiğimiz, evimizde tükettiğimiz süt. Süs bitkilerinizin yapraklarında külleme başlangıcı var. Dolabınızı açınız ve 1 birim süt, 9 birim su olacak şekilde karışım yapınız ve yapraklara püskürterek uygulayınız. Yaprakların iyice ıslandığından emin olunuz. Domates, salatalık, kabak elma ve bağda görülen külleme sorunlarında 4 birim süt, 6 birim su olacak şekilde karışım oranını ayarlayınız. Bu bitkiler üzerinde Kanada – Connecticut Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda bu karışımın tam olarak çalışma  mekanizması anlaşılamasada sentetik kimyasallar kadar etkili olduğu görülmüştür. Bu karışımı 10 günde bir uygulayınız. Kullanacağınız kadar hazırlayınız. Depolama yapmayınız.

Kabartma tozu karışımı

Cep sodası, kabartma tozu, karbonat, siz hangisini kullanıyorsanız. Karbonat (sodium bicarbonate) ya da potassium bicarbonate, sirke, arap sabunu ve su karışımı ile külleme hastalığına karşı mücadele edebilirsiniz.

Kabartma tozu karışımının hazırlanışı;

4 lt. suya; 30 gr. ev/cep sodası/ karbonat, 4 yemek kaşığı sirke, iki avuç arap sabunu, karıştırarak, sprey şeklinde uygulamalısınız. Arap sabunu yayıcı yapıştırıcı etkiye sahiptir. Bu sebepten karışıma en son eklenmelidir. Karbonatı ilave etmeden önce az miktar su içerisinde iyice çözündürülmesinde fayda vardır. Direk dökmeniz durumunda tam çözünmemesi sonucu istenilen başarıya ulaşmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Gülleci Bulamacı

Bir çok derde deva olan bitki ilacı gülleci bulamacı, fungusit, insektisit, akarisit ve bakteriyel hastalık etmenlerine karşı kullanılmaktadır. Gülleci Bulamacının Hazırlanışını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Bordo Bulamacı

Bordo Bulamacı da çok hızlı ve kolay hazırlanan bir karışımdır. Bir çok fungal kökenli hastalığa karşı mücadele de kullanılmaktadır. Nasıl hazırlandığına dair yazının adresi aşağıda bulunmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen bitki böcek ilacı, mantar ve diğer zararlılar için olan karışımların tamamı evinizde, bahçenizde çok kolay ve hızlıca hazırlayabileceğiniz karışımlardır. Ben hatırladıklarımı ve not aldıklarımı buraya aktardım. Elbette birçok farklı karışım vardır. Siz güzel insanların aklında varsa ve paylaşmak istiyorsanız, lütfen yorum yolu ile yazının altına ekleyiniz. Herkese faydası olsun.

Karışımların hazırlanması sırasında dikkat etmeniz gereken nokta özenle hazırlık yapmaktır. Hazırlama adımlarını ve yazıda yer alan uyarılara dikkat ederseniz, mutlaka başarılı sonuçlar elde edeceksinizdir. Hazırladığınız karışımı bütün alanda, bitkilerinizde, uygulayın.

Eğer yazımı beğendiyseniz, paylaşırsanız sevinirim. Her türlü sorunuzu ve yorumlarınızı bekliyorum. Sorunsuz bir yetiştiricilik yapmanız dileğiyle.

Kaynaklar; 1p-tecnologia.com maisaglik.com

13
0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x