İşte Vücudundaki Toksinleri Silip Süpüren Ve Yağları Yakan 10 Yiyecek

sağlıklı gıdalar https://huglero.com

Vücuttaki toksinleri atan yiyecekler aynı zamanda yağ yakan yiyecekler olarak da bilinir. Sebebi basittir. Toksinler vücutta kaldıkça etrafı yağla çevrilip, vücut savunma mekanizmalarının doğal bir davranışı olarak vücuda zarar vermesi önlenecek yerlerde barındırılır.

Bu işi yapan başlıca organ elbette karaciğerimizdir. Karaciğer zararlı maddelerden kanı temizlemesinin yanında, vitaminleri ve demiri depolaması ve depolanmış şekeri vücudun kullanabileceği şekere döndürmesi açısından önemlidir.

Bu fonksiyonun önemli olmasının sebebi, her geçen gün, toprak, su ve havanın daha fazla kirlenmesi, e buyüzden de yediğimiz yiyeceklerin yetişmesi esnasında bunlara maruz kalarak, çok fazla zararlı ve kimyasallar barındırmasıdır.

Aaahh ah, nerede o eski buram buram kokan domatesler…

Yine de, sağlığımızın kalitesi, doğal olan besinlerden geçmekte ve eğer karaciğerini temizlemek, vücuduna tepeden tırnağa detoks yapmak,  ve genel sağlık kaliteni yükseltmek istiyorsan, bu sayacağımız yiyeceklere alışveriş listende mutlaka yer vermelisin.

1) SARIMSAK

Listemizin elbette bir numarasını hak eden doğal antibiyotik olan sarımsak, dünyanın bilinen en etkili antioksidan ve antibiyotik maddesi olan alisin, bunun yanında selenyum ve karaciğer enzimlerini harekete geçiren sülfür içerir. Bilinmesi gereken nokta, sarımsağı bütün yutmanın, ya da direk yemeğe karıştırmanın çok etkili olmadığıdır. Alisin içeriği sarımsak, dövülür ya da kıyılır ve bekletilirse ortada çıkan ve artan bir maddedir. O doğradığımızda buram buram gelen sarımsak kokusu, uçucu alisin maddesinin kokusudur. Alisin’in bilinen direk özelliği demin de dediğim gibi güçlü bir antioksidan ve antibakteriyel olması nedeniyle, karaciğeri temizlemesi, dolaylı etkileri ise buna bağlı olarak ortaya çıkan, genel sağlık seviyesinin yükselmesi, cildin güzelleşmesi, akciğerlerin güçlenmesi, libidonun artması vs.vs… olarak sıralanabilir.

2) BRÜKSEL LAHANASI

Glukozinolat içerir. Glukozinolat aldığımız yiyeceklerden ve çevresel toksinlerden meydana gelen hücre yıkımlarını, bir diğer adıyla kanseri engelleyen enzimler salgılanmasını sağlayan madde olarak bilinir.

3) DOMATES

Glutatyon içerir. glutatyon, vücudun kendisinin ürettiği, bilinen en güçlü tripeptit türüdür. Başı boş dolaşan zararlı radikalleri, çeşitli toksinleri, bulur yok eder. Alkol ve sigara kullanımından, çeşitli doğal olmayan besin ve maddelerin vücuda maruz bırakılmasından kaynaklanan bir çok zararları azaltmada, ve yok etmede faydalıdır. Bu yönden diyebiliriz ki, glutatyon, cilt, akciğer, göğüs ve prostat kanserini önlemede etkilidir.

4) ZERDEÇAL

Karsinojen, dış çevreden alınan (daha çok hayvan ve bitkilere, hava su ve topraktan geçen) ve hücrelerde ağır gen hasarlarına yol açan, netice itibariyle kansere yol açma ihtimali yüksek olan maddelerdir. Zerdeçal ise bu maddeleri vücuttan atacak, detoks yapacak enzimlere yardımcı

olan bir besindir. Zerdeçal’ı bir çok yemeğe ekleyerek, baharat olarak kullanabilirsin. İstersen her gece bir kase yoğurda, 1-2 çay kaşığı koyup yiyebilirsin, yağ yakımı da dahil bir çok faydası vardır. Zerdeçal içeren suplement tarzı destek gıdalarda piyasada mevcuttur. Ama tavsiyem mutlaka yüksek kaliteli olanlarını almandır.

5) TURUNÇGİL

Yüksek miktarda C vitamini karaciğer fonksiyonunu düzenler. Bununla birlikte, suda çözünebilen maddelerdeki toksik maddelerin sentezlenmesini sağlar. Elbette içerdiği yüksek oranda lif, hem bu meyveyi şeker hastası dostu bir besin yapar, hem de, bağırsakların işlevinin düzenlenmesinde ve temizlenmesinde rol oynar.

6) GREYFURT

Glutatyon, çeşitli antioksidanlar ve vitamin C içeren greyfurt, yine köşe bucak karaciğer temizliği yapan bir diğer besinlerden birisi. Her sabah taze sıkıp içtiğin bir bardak greyfurt suyu, vücudundaki toksinleri silip süpürüp, seni bambaşka bir görünüme kavuşturacaktır.

7) YAPRAKLI YEŞİL SEBZELER

Çok miktarda klorofil içerirler. Klorofil de safra üretimini artırarak, ziraat ilacı, ağır metaller, ve vücuda farklı yollardan giren diğer kimyasalları nötürlemede yardımcı olurlar. Roka, hardal otu, hindiba (acı marul), kudret narı, karahindiba otu, ıspanak

gibi yeşilleri bulabildiğin ölçüde tüketmeye çalış. bunları en azından salatalarına ekle.

8) TAHIL

Aslında çok da tahılgiller ailesine girmese de, kinoa, akdarı, kara buğday gibi, tahılları tüketmeniz, kaliteli posalı oluşumları sayesinde karaciğere binen yükü azaltarak, bir nevi detoks görevi görürler. Bunun tam zıddı olarak, her gün tükettiğimiz, gluten içeren tahıllar, karaciğer üzerinde saf yükten ibarettir.

9) ELMA

Kabuğunda pektin bulunan elma, karaciğeri temizleyip, sindirim yolundan bir çok toksinin atılmasını sağlar.

10) CEVİZ

Arginin içerir. Arginin vücut geliştirmecilerin de göz bebeği olan, kan damarlarının genişleyip kan akışının hızlanmasını sağlayan, bu sayede antrenman esnasında yüksek verimlilik sağlayan amino asitlerden biri olsa da, burada yazacağım görevi karaciğerle ilgili olan kısmı. Bu aminoasit, karaciğerdeki amonyak birikimini temizlemeye yarar. Bunun dışında içeriğindeki omega 3 ve glutatyon da karaciğer detoksunu destekler. Yutmadan önce iyice çiğne cevizi. Püf noktalarından birisidir!

Bonus: ZEYTİN YAĞI

Cennetten kopup geldiği söylenen bir kaç bitkiden biri olan zeytinin yağı elbette lüzumsuz olacak değildi. Aksine, başlı başına kendisi, doğal olarak karaciğer fonksiyonlarını düzene sokar. Yani tabiri caizse, yukarıda yazdığımız besinler temizlik işçileriyse, zeytin yağı onların başına müdür olur. Ne yazık ki güzel insanımızın bir garip huyudur, gözden uzaktakini, yabancıyı daha değerli kılıp, dibindeki güzellikleri görmezden gelmek… Bu yüzdendir ki dünyanın en kaliteli yağlarını ürettiğimiz halde, başka ülkelerden ithal, iyi jelatinlenmiş ürünlere daha fazla itibar yüklüyoruz. Neyse, illa ki bundan başka hangi yağlar faydalıdır derseniz, ilave olarak, keten, hindistancevizi, kendir gibi bitkilerin yağını da kullanabilirsiniz.

0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x