Elektrikli Otomobil

Volkswagen 22 Milyon Elektrikli Otomobil Üretecek

Volkswagen, dünya çapında ’emisyon dolandırıcısı’ lakabının yakasına yapıştığı ve bir türlü bırakmadığı bu dönemde, bu etiketi düzeltmek ve sadece bataryayla çalışan araçlarda sektör lideri olmak olmak için var gücüyle çalışıyor.

Şirket, baş yöneticisi Herbert Diess’in yaptığı açıklamaya göre, 2028 yılına kadar, bünyesinde bulunan diğer markalar da dahil olmak üzere 70 farklı modelden oluşan 22 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Şu an çok az sayıda sattıkları elektrikli araç sayısını, 15 milyon üzeri olarak hedeflemiş durumdalar. Aslında Volkswagen’in bu çıkışına baktığımızda, bunu sadece Tesla’ya rakip olmak için değil, otomobil endüstrisinin ne kadar hızlı bir değişim içinde olduğunun ve yeni nesil müşterilerin isteklerinin ne doğrultuda olduğunun farkında olduklarını anlayabiliyoruz. Ama her ne olursa olsun global çapta elektrik araç satışları, diğerlerinin yanında hala devede kulak olduğundan ve net olarak kaç kişinin bu araçları almak isteyeceğini bilmediğimizden, Volkswagen’in büyük bir riskin de altına girdiğini söyleyebiliriz.

Tesla’nın başarısı herkesi uyandırdı

Bildiğiniz üzere daha geçtiğimiz bir kaç yıla kadar elektrikli otomobil sektörüne hiçbir öncü firma girişmek istemezken, Tesla’nın başarısı sonrasında herkesin kafasında bir ampul yanmaya ve ‘acaba’ demeye başladılar.

Önümüzdeki bir kaç ay içinde Volkswagen, mevcut otomobil platformu üzerine inşa edilmiş değil, baştan ve sadece elektrikli araç olarak tasarlanmış bir modelini satmaya başlayacak. Öte yandan şirketin Audi bölümü de elektrikli bir SUV olan e-Tron ve yine şirketin Porsche bölümü spor sedan modeli olan Taycan’ı bu yılın sonuna kadar satmaya başlayacak. Volvo’nun elektrikli kanadı Polestar da yine bu yıl satışa çıkacaklar arasında diye de belirteyim.

Volkswagen global otomobil pazarında sektöre yön veren bir konumda olduğundan elektrikli otomobil konusundaki bu kararı dikkat edilmesi gereken bir husus.

Dünya lideri Toyota’nın hemen gerisinden geliyor

2018 yılında Volkswagen, dünyanın en büyük araç üreticisi Toyota’yı hemen geriden takip eden bir rakam olan 10.8 milyon araç sattı, ve global karbon salınımının %1’inin! sorumlusu konumda, ve bunu da belirttiklerine göre ‘sıfırlayacaklar’.

Herbert Diess açıklamasında, “Amacımız emisyonu sıfırlamak” dedi ve devam etti; “şirket 2050 yılına kadar karbon konusunda nötr duruma gelecek, buna üretim tesislerinin yenilenebilir enerjiye verilmesi ve tedarikçi firmalarında bu yönde teşvik edilmesi de dahil.”

Volkswagen elektrikli otomobiller 2020 yılına kadar yollarda görünmeyecek ve şirket, üreteceği elektrikli otomobillerin golf fiyatı olan 30.000 dolar seviyesinde olacağının da daha önceki açıklamalarında sözünü vermişti. Bu şirketin verdiği söz aslında ilk değil, Volkswagen Beetle da 2. Dünya savaşı döneminde ulaşılabilir araç olarak üretilip tüketiciye sunulmuştu.

Bu sözü yerine getirebilmek, yani maliyetleri minimuma tutabilmek için şirket hali hazırda Zwitckau fabrikasını elektrikli araç üretimi için dönüştürüyor ve Chattanooga ve Tenn’deki fabrikalarını da genişletiyor.

Görsel kaynak: thedrive

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu