Elektrikli Otomobil

Otomobil Üreticileri Elektrikli Otomobillerin Geleceğine Nasıl Hazırlanabilir?

Elektrikli otomobillerin geleceği ve içten yanmalı motorlardan geçiş, otomobil endüstrisine milyarlarca dolara mal olacak ve muhtemelen daha fazla birleşme yaratacak, ancak Michigan merkezli en iyi üreticilerin liderleri, teknoloji odaklı evrimi bir bozulmadan ziyade fırsat olarak görüyor.

(TNS) araştırmasına göre, elektrikli araçlara geçiş, otomobil endüstrisine milyarlarca dolara mal olacak ve muhtemelen yakın gelecekte daha fazla ortaklık ve birleşme görmemizi sağlayacak. Maliyetleri minimuma indirebilmek için elektrikli arabanın kalbi olan batarya gibi aksamları ortak üretmeye yönelecekler.

BorgWarner Inc., American Axle & Manufacturing Holdings Inc. ve Nexteer Automotive Group Ltd. dahil olmak üzere tedarikçiler, geçen yıl endüstrinin aylarca kapanmasına neden olan korona salgınıyla mücadele etti. EV’yi ve gelecekteki ürün geliştirmeyi hızlandırırken, üretim programlarını etkileyen arz kısıtlamaları, işgücü sıkıntısı ve ekonomik belirsizliğin üstesinden geldiler.

Otomobil üreticisi müşterileri gibi onlar da şimdi hem bugüne hem de geleceğe dayanan ikili bir strateji izliyorlar. Para kazandıran içten yanmalı ürün gruplarına odaklanırken, aynı zamanda teknoloji ağırlıklı, göz alıcı EV’lerle tüketicileri kazanmaya çalışan otomobil üreticilerini cezbetmek için ürünler geliştirirler.

Bu da ilginizi çekebilir: Türkiye’de Satılan En İyi Yol Tutuşuna Sahip Arabalar

Ancak, ağırlıklı olarak içten yanmalı araçlar için parçalar üretenler de dahil olmak üzere tedarikçiler, geçiş konusunda endişeli değil. Büyük bir neden: Otomobil üreticileri bu geçişe milyarlarca dolar yatırıyor olsalar da, henüz ekmek ve tereyağı gazıyla çalışan ürünlerini karıştırmıyorlar.

Otomobil tedarikçisi danışmanı ve eski General Motors Co. yöneticisi Warren Browne, “Mevcut Kuzey Amerika OEM stratejisi nedeniyle, risk altındaki üreticilerin bile şimdi ve 2030 arasındaki 10 yıllık süreçte uyum sağlamak için yeterince zamanları var çünkü kimse bir şey düşürmüyor” dedi.

Şirketlerin elektrikli otomobillerin geleceğinden beklentileri büyük

Yine de Detroit Three ve diğerleri geçen yıl tedarikçilerin görmezden gelemeyeceği elektrikli araç hedeflerini yayınladı. GM, 2035 yılına kadar tamamen sıfır emisyonlu bir ürün yelpazesine sahip ve 2025 yılına kadar dünya çapında 1 milyon Elektrikli otomobil ve diğer elektrikli araçlardan satacağını söylüyor. Ford Motor Co., satışlarının 2030 yılına kadar küresel olarak %40 elektrikli olmasını bekliyor. Stellantis NV, ABD serisinin %100’ünü söylüyor 2029 yılına kadar bir EV seçeneğine sahip olacak.

Uzak Doğulu otomobil üreticileri de EV hedeflerini yayınladı. Örneğin Honda Motor Co., akülü elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli araçların 2040 yılına kadar araç satışlarının %100’ünü temsil edeceğini söylüyor.

“Açıkçası, OEM’ler pazara ve tedarik topluluğuna, onların genişletilmiş ortaklarına telgraf çekiyor … American Axle CEO’su David Dauch, Detroit News ile yaptığı röportajda, geleneksel ICE ve hibrit motorlardan elektrifikasyona yönelik stratejilerinde bir değişiklik yaptıklarını söyledi.

“Orada olan yüce hedefleri var” dedi. “Sanırım sadece tüketici kabulüne dayalı olarak uygulamak biraz daha uzun sürecek, ancak yapmamız gerekenden farklı bir şey yapmıyorlar … piyasaya agnostik olmamız gerekiyor.”

Bu da ilginizi çekebilir: Türkiyede Satılan Bağımsız Süspansiyonlu Araçlar

Hazırlanın ya da ‘tarih olacaksınız’

Otomobil üreticileri elektrikli araçlara büyük yatırımlar yapsalar bile, araçların satışları hala ABD pazar payının sadece %2’sini talep ediyor. AutoForecast Solutions, 2028 yılına kadar EV’lerin zengin ABD pazarının %16’sını oluşturacağını tahmin ediyor.

AutoForecast Solutions için küresel araç tahmini başkan yardımcısı Sam Fiorani, elektrikli araçlara geçişin özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde “uzun zaman alacağını” söyledi. Tedarikçiler endişelenmemelidir; hazır olmalılar.

“Büyük üreticiler zaten bu yolda ilerliyorlar ve küçük üreticiler hangi seviyede olurlarsa olsunlar bir EV geleceği ile başa çıkmaya hazırlıklı olmaları gerektiklerini hatırlatıyorlar” dedi. “Ve hazırlıklı değilsen, tarih olacaksın.”

Otomobil üreticileri gibi tedarikçilerin de elektrifikasyon, teşvikler ve şarj altyapısını çevreleyen politikaların tüketici tarafından benimseme oranlarını nasıl etkileyeceğini düşünmesi gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda federal bir elektrikli araç satış yetkisi veya hedefi bulunmuyor, ancak Kaliforniya gibi bazı eyaletler kendi araçlarını çoktan tanıttı.

Bu arada, EV düzenleme lideri Avrupa Birliği, 2035 yılına kadar yeni içten yanmalı araçları kullanımdan kaldırmak istiyor. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de hükümet, 2025 yılına kadar 5 milyon olmak üzere yeni enerji araçlarının satışı için hedefler belirledi. Hong Kong merkezli danışmanlık firması ZoZo Go LLC’nin CEO’su Michael Dunne, satışların yaklaşık %20’sini temsil ettiğini söyledi.

Tedarikçiler, eyaletten eyalete değişen ve altyapı yatırımı yapılması gerektiğine dair bir kurallar karmaşası görmek istemedikleri konusunda hemfikirler. Başkan Joe Biden, elektrikli araç pazarını “kazanmak” için 174 milyar dolar harcamayı, 2030 yılına kadar ülke çapında yarım milyon şarj istasyonunu kullanıma açmayı ve tüketici satın alma teşviklerini artırmayı önerdi – Capitol Hill’de tartışmaya açık olan öneriler.

‘Hızlandıran’ EV çabaları

Bir içten yanmalı motorun gücünü tekerleklere taşıyan aktarma organları sistemleriyle tanınan American Axle, en azından son on yıldır EV geçişine hazırlanıyor.

Dauch, 2012 yılında feshedilmiş Saab Automobile AB’nin satın alınmasının şirkete elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemleri ve elektrikli tahrik ünitelerini içeren “kitaplık teknolojisi” verdiğini söyledi.

2015 yılına kadar American Axle, İngiliz otomobil üreticisinin ilk tamamen elektrikli üretim aracı olan I-Pace için Jaguar Cars Ltd. ile ilk büyük EV programını güvence altına aldı. Şirket ayrıca Çinli otomobil üreticileriyle EV programları üzerinde çalıştı ve GM’nin Çin’deki Wuling ortak girişimi EV programlarını destekledi.

Dauch, şu anda isimsiz bir “yüksek performanslı lüks Avrupa OEM” ile yeni bir program üzerinde çalıştığını söyledi. “Önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürülecek olan bu programdan çıkan yedi varyant olacak.

“Gerçekten, şu anda dünyadaki her OEM, uzun vadeli ürün planlarını anlamaya çalışıyor ve ayarlamalar yapıyor. Uzun vadeli ürün planlarını düzenli olarak yapıyorlar çünkü tüm bu elektrifikasyon ekseni daha hızlı gerçekleşti” dedi.

American Axle, elektrifikasyona ne kadar yatırım yaptığına dair bir rakam açıklamadı, ancak araştırma ve geliştirme harcamalarını artırdı.

Dauch, “Her zaman rekabetimizin bir veya iki nesil önünde kalmaya çalışmak istiyoruz, bu yüzden şimdiden bu yeni nesil ürünler üzerinde çalışıyoruz” dedi. “Müşterilerimize bir değer önerisiyle daha optimize çözümler sunmaya çalışıyoruz.”

American Axle’ın içten yanmalı ürünleri için geleceğin ne getireceğine gelince: Dauch, “Piyasa güçleri eninde sonunda bunu belirleyecek” dedi. Piyasanın bir gecede değişmesi beklenmiyor. Yine de American Axle gibi tedarikçiler oturup bunun olmasını bekleyemeyeceklerini biliyorlar.

Guidehouse Insights’ın baş araştırma analisti Sam Abuelsamid, “Yapmaları gereken şey, bu şeyleri OEM’leri kendilerinin yapabileceğinden daha ucuz ve daha iyi hale nasıl getireceklerini bulmak,” dedi.

Tahrik şirketi BorgWarner, Mart 2021’de, bugün %3’ten daha az olan elektrikli araç gelirini 2030 yılına kadar toplam gelirin yaklaşık %45’ine çıkarmak için “İleri Yükleme” planını açıkladı. Planın bir kısmı, içten yanma işinin bir kısmında yatırımdan vazgeçmeyi içeriyor.

BorgWarner, 2025 yılına kadar, önümüzdeki beş yıl içinde, ICE ürünlerinden elde edilen 3 milyar ila 4 milyar dolarlık yıllık geliri elden çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca EV ürünlerine 220 milyon ila 225 milyon dolar arasında harcama yapmayı planlıyor ve bu ürünler için birleşik bir Ar-Ge ve sermaye harcama planına sahip.

Elektrikli araba geçişine hazırlanmak için Auburn Hills merkezli BorgWarner birkaç satın alma gerçekleştirdi. 2015 yılında şirket, elektrik motoru üreticisi Remy International Inc.’i satın aldı. Ve geçen yıl, şirket, satın almayı detaylandıran bir basın açıklamasında, BorgWarner’ın “elektronik ve güç elektroniği ürünlerini, yeteneklerini ve ölçeğini güçlendiren, elektrikli tahrik sistemlerinde bir lider yaratan” bir hamle olan Delphi Technologies’i satın aldığını söyledi.

BorgWarner Strateji Başkanı Paul Farrell bir röportajda, “Uzun süredir devam ettiğimiz bir yolculuk” dedi. “Artık gerçekten hızlanmaya başladığı bir noktadayız ve çabalarımızı hızlandırıyoruz.”

Farrell, BorgWarner’ın “müşterilerimize ve yanma portföyümüze bağlı kalmaya devam ettiğini, ancak ileriye dönük önemli büyüme fırsatlarının gerçekten de bu elektrifikasyon alanında olduğunun farkındayız” diye ekledi.

Fırsatlarla birlikte elektrikli araçlarda ‘parlak bir gelecek’ görmek

Yakıt ekonomisi standartlarını karşılama ihtiyacının yönlendirdiği bir endüstri, yıllar önce hidrolik hidrolik direksiyondan elektronik hidrolik direksiyona geçişe başladı. Anahtar, Nexteer gibi tedarikçileri EV geçişi için hazırladı.

“Bugün, dünyadaki hafif araçların çoğu bu dönüşümü EPS‘ye, elektrikli hidrolik direksiyona çevirdi, dolayısıyla bu dönüşüm nedeniyle, elektrikli hidrolik direksiyon Nexteer baş teknoloji sorumlusu ve baş strateji sorumlusu Robin Milavec, “sistem, bu elektrikli otomobillere hemen hemen bir düşüş” dedi.

Üretici firma, işinin ‘aktarma organları’ ürün tarafında, Nexteer’in “gürültü, titreşim ve sertliği optimize ederken dayanıklılığı ve verimliliği artıran” yeni Halfshaft teknolojileri de dahil olmak üzere EV’ler için uyarlanmış ürünler geliştirdiğini söylüyor.

Diğer ürünlerin yanı sıra dış gövde parçaları, aydınlatma ve iç bileşenler üreticisi olan Illinois merkezli tedarikçi Flex-N-Gate Corp., işin pil tarafına da girmeyi planlıyor.

Flex-N-Gate mühendislik başkan yardımcısı Guido Benvenuto, “Flex-N-Gate için potansiyel enerji depolama tarafı yolunda güç aktarma organı tarafına girmek istediğimiz bazı fırsatlar görüyoruz” dedi.

Flex-N-Gate, Windsor’da pil hücreleri ve modülleri için teknoloji geliştirmeye odaklanacak bir araştırma merkezi açmayı planlıyor. Merkez önümüzdeki yıl faaliyete geçecek.

Benvenuto, “Bizim inancımız, Amerikan enerji bağımsızlığını istiyoruz, hedefimiz bu ve Amerikalı müşterilere enerji depolama hizmeti veren Amerikan şirketleri” dedi.

Flex-N-Gate, tıpkı otomobil üreticilerinin yaptığı gibi pil geliştirmeye yatırım yapmak için hareket ediyor. GM ve ortağı LG Energy Solution, GM’nin EV planlarını desteklemek için ABD’de birden fazla pil hücresi üretim tesisi planlıyor. Ford, kendi pillerini de üretmek için SK Innovation ile ortaklık kurdu.

Abuelsamid, dikey entegrasyona yönelik adımın tedarikçilerin de izlemesi gereken bir adım olduğunu söyledi: “Özellikle motorlar ve pillerle ilgili olarak gördüğümüz şey, otomobil üreticilerinin üretime daha pratik bir yaklaşım benimsemeleri. Elektrik motorlarını ve pilleri ileriye dönük bir otomobil üreticisi olmanın gerekli temel yetkinliği.”

Denso’nun elektrikli sistem mühendisliği direktörü Jim Harkins, Japon tedarikçi Denso Corp.’un ayrıca elektrik motorları, güç elektroniği ürünleri sunduğunu ve şirketin pillerde ileri düzeyde çalışmalar yaptığını söyledi.

2017’de Denso, tesisi elektrik geleceğine uyarlamak için Maryville, Tennessee’deki operasyonuna 1 milyar dolar yatırım yaptı. Burada şirket, hibrit araçlar için marş motorları, alternatörler, gösterge grupları, çeşitli otomotiv elektronik ürünleri ve invertörler üretiyor.

Denso’nun Kuzey Amerika elektrifikasyon sorumlusu Jon Callies, “Detroit Three müşterilerinin ne yaptığına baktığınızda, elektrifikasyona doğru bu güçlü hareket var,” dedi. “Bunu çok parlak bir gelecek olarak görüyoruz ve bazı eski ürünlerden elektrikli ürünlere geçerken rolümüz çok kritik bir rol.”

Peki siz ne düşüyorsunuz? Elektrikli otomobiller tutulur mu? Ülkemizde uçuk vergiler nedeniyle alınması nüfusun büyük bir kısmı için mümkün görünmeyen elektrikli araçların, devlet tarafından teşvik edilmeleriyle geçiş hızlandırılabilir mi?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu