Elektrikli Otomobil

Dünyadaki En Büyük 10 Elektrikli Otomobil Pil Üreticisi Firmalar

Tüketicilerin her geçen gün elektrikli otomobillere artan ilgisi, lityum-iyon elektrikli araba pazar büyüklüğünü 27 milyar dolara çıkarmış durumda. Aşağıda dünyadaki şu an mevcut bulunan en büyük 10 elektrikli otomobil pil üreticisi firmaları göreceksiniz. Liste hiç de şaşırtıcı değil sanırım.

Sektör uzmanlarına göre, yüksek talep pil üreticilerinin karlarını oldukça artırdı ve pazara yoğun rekabet getirdi. Ve 2027 yılına kadar, tüketiciler daha uygun fiyatlı EV’leri kucakladıkça pazar 127 milyar dolara daha da büyüyebilir.

Pil Üretiminin Asya’daki Güç Merkezleri

Asya, her geçen gün araç parçaları üreten bir güç merkezi olmanın yanı sıra, pil sektöründe hızla yeniliğin yuvası haline geliyor.

Hiç şüphe yok ki, pazar payına göre en büyük 10 EV pil üreticisinin hepsinin merkezi Asya ülkelerinde olup, Çin, Japonya ve Güney Kore’de yoğunlaşmış durumda.

Dünyadaki En Büyük 10 Elektrikli Otomobil Pil Üreticisi Firmalar https://huglero.com
https://elements.visualcapitalist.com/

En Büyük 10 Elektrikli Otomobil Pil Üreticisi

SıralamaŞirket2021 Pazar PayıÜlke
#1CATL%32,5Çin 🇨🇳
#2LG Enerji Çözümü%21.5Kore 🇰🇷
#3Panasonic%14.7Japonya 🇯🇵
#4BYD%6,9Çin 🇨🇳
#5Samsung SDI%5,4Kore 🇰🇷
#6SK inovasyonu%5,1Kore 🇰🇷
#7CALB%2.7Çin 🇨🇳
#8AESC%2,0Japonya 🇯🇵
#9Guoxuan%2,0Çin 🇨🇳
#10PEVE%1,3Japonya 🇯🇵
n/aBaşka%6.1SIRA

SNE Research’ün verilerine göre , elektrikli arabalar için en büyük üç pil üreticisi (CATL, LG ve Panasonic), EV pil üretim pazarının yaklaşık %70’ini oluşturmakta.

Elektrikli Araç Bataryalarında Çin Hakimiyeti

Çin’in en iyi çay tarlaları ile tanınan kıyı kenti Ningde’de bulunan Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), 10 yıldan kısa bir sürede en büyük küresel pil grubu haline geldi.

Çinli şirket Tesla, Peugeot, Hyundai, Honda, BMW, Toyota, Volkswagen ve Volvo’ya lityum demir fosfat (LFP) piller sağlıyor ve şirketteki hisseleri 2020’de %160 kazanarak CATL’nin piyasa değerini neredeyse 186 milyar dolara çıkardı.

CATL, Forbes’in küresel milyarderler listesinde dokuz kişiyi sayıyor. 1968’de Çin Kültür Devrimi sırasında fakir bir köyde doğan kurucusu Zeng Yuqun, şimdi neredeyse Alibaba’nın kurucusu Jack Ma kadar değerli.

Çin ayrıca dördüncü en büyük pil üreticisi olan Warren Buffett destekli BYD’ye de ev sahipliği yapıyor.

Elektrikli Otomobil Pil,elektrikli otomobil pil teknolojisi,elektrikli otomobil pil üreticileri,elektrikli araba bataryası https://huglero.com/
https://www.caricos.com/

Çin Dışındaki CATL Yarışması

Çin dışında CATL, sıralamamızda sırasıyla ikinci ve üçüncü olan yerleşik oyuncular LG ve Panasonic ile zorlu bir rekabetle karşı karşıya.

100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Panasonic, pil alıcıları arasında Tesla ve Toyota’ya sahiptir. LG kese hücreleri, Jaguar, Audi, Porsche, Ford ve GM’nin EV’lerinde kullanılır.

ABD ve Avrupa’nın Pil Üretimi Planları

Başkan Joe Biden’ın Amerika Birleşik Devletleri’ni elektrikli araçlarda bir güç merkezi yapma stratejisi, yerli pil üretimini artırmayı içermekte. Avrupa ülkeleri de Çin’e on yıllardır artan bağımlılığı azaltmak istiyor.

Batılı ülkeler hızlandıkça, yeni oyuncuların artması bekleniyor.

Ionic Materials, QuantumScape, Sila Nanotechnologies, Sion Power ve Sionic Energy dahil olmak üzere ABD şirketleri tarafından bir dizi yeni nesil pil teknolojisi halihazırda geliştirilmektedir.

Piyasa hangi yönde hareket ederse etsin, pil üreticileri için tahminler kesinlikle parlak. Yukarıdaki şirketlerin sadece elektrikli araçlar için ürettikleri bataryalardan sağladıkları ekonomik hacim göz önüne alındığında, Türkiye’de yerli elektrikli araba yapmanın yanında, Sadece o aracın bir noktasına odaklanıp batarya üretebilecek bir seviyeye gelsek bile oldukça yüksek katma değer sağlanmış olabilirdi.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Elektrikli otomobil pillerini üretmeye koyulmak için çok mu geç kaldık?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu