Elektrikli Otomobil

Toyota Uzay Aracı | Japon Uzay Araştırmaları Aracı Toyota Tarafından Yapılacak

Yerde görmeye alışık olduğumuz Toyota’yı artık ayda da göreceğiz. Toyota uzay aracı, Japon uzay araştıma ajansı (JAXA) için Toyota tarafından yapılacak ve 2029’da aya iniş yapacak. Toyota ve JAXA otonom ilerleyebilen bir araç üzerinde iş birliği yaptı. 6 tekerli olacak araç, uzayda iki astronotu, 10.000 km boyunca taşıyabilecek. Toyota’nın fuel-cell teknolojisini kullanacak olan araç elbette güneş enerjisiyle çalışacak.

toyota uzay aracı,Japon uzay araştırma ajansı,Japon Uzay Araştırmaları Aracı,toyota uzay arabası https://huglero.com/

Toyota uzay aracı özellikleri

Toyota’nın tamamını geliştirme görevini üstlendiği modül, 13 metre kare yaşam alanına sahip, hemen hemen iki minibüs büyüklüğünde olacak. Astronotlar içerisinde kıyafetlerini çıkararak durabilecekler, yani araç atmosfer basıncında oksijen bulunduran bir yapıya sahip olacak. Japon uzay araştırma ajansı, modülü insanlardan önce aya göndermeyi planlıyor ve araç, astronotlar ayda yaya halde keşif yaparken onlara gidebilecek ve karşılayabilecek donanımsal özelliklere sahip olacak.

Bunu da sevebilirsiniz: Tesla model S Long Range Plus | İlk Tescilli 647 Menzilli elektrikli araba oldu

toyota uzay aracı,Japon uzay araştırma ajansı,Japon Uzay Araştırmaları Aracı,toyota uzay arabası https://huglero.com/

Uzay keşif yarışlarının hızlandığı şu günlerde Japonya’dan da böyle bir haber gelmesi pek şaşırtıcı olmadı. Geçen haftalarda SpaceX uzay istasyonuna bir araç kilitlemiş, Çin ise kendi amaçları doğrultusunda ayın uzak noktalarına iniş yapmıştı. Tüm bunların dışında Japonya’nın yaşam alanı sunan bu aracı, aya hiç olmadığı kadar daha fazla yaklaşmamıza, üstünde daha fazla kalmamıza ve keşif yapmamıza öncülük etmiş olacak. Detaylı makaleyi Toyota resmi sitesinden okuyabilirsiniz.

Görseller: Toyota Global

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu