Elektrikli Otomobil

Apple Elektrikli Araba 2025’e Kadar Tam Otonom Olarak Gelecek

Apple elektrikli otomobil 2025 yılına kadar tam otonom olarak piyasaya çıkarılmayı planlanıyor...

Bloomberg‘den Mark Gurman’in haberine göre, Apple’ın Apple Car projesinin kapsamında üretilecek Apple elektrikli araba projesini hızlandırmış görünüyor. Apple Watch yazılım yöneticisi Kevin Lynch‘in liderliğindeki mühendisler, icar için insan müdahalesi gerekliliğini ortadan kaldıracak tamamen kendi kendine sürüş özelliklerini getirmeye odaklanıyor.

Lynch bu projeyi, eski başkan Doug Field üç yıllık çalışmadan sonra Ford’a katılmak için Apple’dan ayrıldığında almıştı. Lynch, yaklaşık yedi yıl içinde projenin liderliğini devralan beşinci yönetici. Apple Car‘ın ilk çıkacak versiyonunda tam otonom sürüş yetenekleri için inatla bastırıyor. 

Apple Elektrikli Araba Projesi 2014’te başladı

Bu karar, 2014’ten bu yana çeşitli strateji değişiklikleri görmüş olan Özel Projeler Grubu veya “Proje Titan” için en son gelen radikal değişiklik olarak karşımıza çıkmakta.

apple i car https://huglero.com
Apple Car Concept

Gurman, Apple’ın kendi kendine giden arabasını dört yıl içinde piyasaya sürmek için dahili bir hedef belirlediğini bildirmiş. 

Bununla birlikte, 2025 hedefi, iddialı tam otonom sürüş sistemini tamamlama yeteneğine bağlı. 

Bazı kaynaklar, Apple’ın sistem geliştirme aşamasında “önemli kilometre taşlarına” ulaştığını ve “temel çalışmaların çoğunu” tamamladığını söylemiş.

Kendi kendine sürüş kabiliyetini mümkün kılacak işlemcinin detaylarını veren Gurman, Apple’ın silikon mühendislik grubunun bu çipi geliştirdiğini ve işlemcinin araca özel olmadığını belirtmiş. (Burada ‘araca özel değil’ açıklamasından kastettiği Apple’ın bu işlemciyi başka araçlar için de mi pazarlayacağı yoksa apple car’ın diğer çıkacak modellerinde de mi kullanacağı kısmı belli değil).

Buna Apple Car’ın “en gelişmiş bileşeni” adını verdi ve işlemcinin ayrıca gelişmiş bir soğutma sistemi gerektirebileceğini kaydetti.

Gurman, mevcut elektrikli araç pazarı lideri Tesla için “muhtemelen tamamen otonom otomobiller sunmaya daha yıllar uzakta olduğunu” belirtti. 

Ayrıca, Uber’in geçen yıl otonom sürüş bölümünü satmayı kabul ederken, Alphabet Inc.’den Waymo’nun bir “sektöre yetişme acelesi” yaşadığını da kaydetti. Alphabet şirketi de bizim Google oluyor bu arada.

Bilimkurgu Filmlerindeki gibi iç mekan

Apple elektrikli araba iç dizayn https://huglero.com

İlginç ayrıntılara dalan Gurman, Apple’da tartışılan bir seçeneğin Canoo Inc.’in Lifestyle Vehicle‘a benzer bir otomobil iç mekanına sahip olduğunu söyledi.

apple elektrikli araba,apple car,apple i car,elektrikli otomobil https://huglero.com/
Lifestyle vehicle

iPhone üreticisinin ayrıca iPad benzeri bilgi-eğlence sisteminin yolcuların yolculuk boyunca onunla etkileşime geçebilmesi için merkezi olarak yerleştirileceği tasarımları araştırdığı bildiriliyor. 

apple elektrikli araba,apple car,apple i car,elektrikli otomobil https://huglero.com/
Lifesyle vehicle – İç mekan

Ek olarak Gurman, aracın Apple’ın mevcut hizmetleri ve cihazlarıyla yoğun bir entegrasyona sahip olacağını tahmin etti.

Söylentiye göre Apple, acil durum devralma modunun mevcut olmasına rağmen, geleneksel direksiyon simidini tamamen ortadan kaldırmak istiyor.

Önümüzdeki Yol için Ortaklar ve İşe Alma

Anlaşıldığı üzere Apple, ortaklarından ve tedarikçilerinden 2025 yılına kadar tamamen kendi kendine giden bir araba geliştirmelerini isteyecek. Şirketin birkaç üreticiyle ortaklıkları tartıştığı ve aracı ABD’de üretmeyi düşündüğü bildiriliyor. 

Güvenlik kısmından edinilen bilgilere göre, Apple, araç güvenliğini üst seviyede tutmak istiyor, tıpkı iPhone telefonlarda uyguladığı politika gibi. Bunun için Apple önümüzdeki süreçte,

  • güvenlik mühendisleri,
  • kendi kendine sürüş mühendisleri,
  • yazılım mühendisleri ve
  • donanım mühendisleri

gibi uzmanları işe almak istiyor.

Apple concept - elektrikli otomobil https://huglero.com

Şirket ayrıca Tesla’nın eski otonom sürüş yazılım direktörü CJ Moore, Volvo’dan bir klima sistemi uzmanı, Daimler Trucks’tan bir yönetici, Karma Automotive’den bir batarya sistemi mühendisi ve GM’den kıdemli bir mühendis gibi deneyimli otomobil üretici profesyonelleri bünyesinde topluyor.

Sizce Apple Car projesi hayata geçecek mi yoksa sadece bir söylenti olarak mı kalacak? Dahası, Apple 2025 olarak belirlediği üretim ve teslim tarihini tutturabilecek mi?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu