Elektrikli Otomobil

(Video) Tamamen Elektrikli Bu Yeni Audi E-Tron, Tesla Roadster’dan Daha Mı İyi?

Her Yeni Elektrikli Otomobilin Odağındaki Rakip Tesla

Otomobil üreticisi firmalar önümüzdeki on yılın hesabını yapıp, çoktan elektrikli otomobillere devasa yatırımlar yaptılar. Aslında tüm bunlar geride bıraktığımız 5 yılda, gelecekteki değerlenecek iş dallarının, bir nevi paranın kokusunu çok iyi alabilen Elon Musk‘ın Teslayı piyasaya sürmesinden sonra meydana geldi.

Tesla’dan önce de elektrikli araçlar şöyle ya da böyle mevcuttu ancak, Tesla insanlara kendini farklı bir frekanstan tanıttı. Herkesin almak isteyebileceği bir elektrikli otomobil olarak ortaya çıktı. Teslaya kadar üretilmiş elektrikli otomobilleri insanlar asla bir içten yanmalı otomobile tercih etmezken, Tesla’nın çok beğenilip rağbet görmesi, piyasanın aslında açlığının bir göstergesiydi.

İşte bu duruma uyanan otomobil üreticisi firmalardan biri de, Alman devi Audi. Audi’nin elektrikli e-tron SUV modelinin artık yavaş yavaş gerçeğe dönüşmeye başladığı şu günlerde, üretici firma, tamamen performans odaklı ve Tesla Roadster‘ı kendilerine rakip olarak gördükleri bir konseptle karşımıza çıktı.

Audi Pb18 e-tron konsept dizaynı, yarının performans odaklı spor otomobillerinin nasıl olacağını bizlere anlatmaya çalışmakta. Geniş ve basık hatlarıyla, hem günlük kullanım hem yarış pistlerine uyumlu bu canavarın sınırları zorlamaya odaklı tasarlandığı açık bir şekilde belli oluyor.

Heyecan veren hatlarıyla bu konseptin tasarımı, markanın gelecekteki otomobillerini tasarladığı, Malibu-California’daki Audi Dizayn stüdyolarında vücut bulmuş durumda.

Teknik olarak PB18 e-tron DNA’larını Audinin yıllarca Le Mans yarışlarındaki zaferlerine imza atan racing serisinden almış. Audi’nin yüksek performans selefi olan Audi-sport Gmbh’nin uzmanları, konseptin geliştirilmesinde asıl sorumluluk sahibi olan kişiler.

Audi PB18 e-tron’un üretiliş amacı, yüksek performans sunmasının yanında, hafta sonu otomobili olmaktan çok, maksimum verimlilik sayesinde her gün kullanılabilecek bir konforu sahibine sunabilmesi.

Audi E-Tron PB 18 Teknik Özellikleri

Teknik özelliklerine bakacak olursak, araç gücünü, max 671HP 570kW/830 nm tork gibi muazzam bir çıkış sağlayan yüksek performanslı üç farklı elektrik motordan alacak.

Yine üreticinin iddia ettiği üzere, 0-100 km değeri 2.0 sn gibi uçuk bir değer olacak, ki bu rakip gördüğü ve 0-100 km/1.9 sn değeri olan Tesla Roadster‘dan biraz daha yavaş.

Araç, tek şarjda 500 km menzile sahip olabilmek için, yenilikçi, sıvı soğutmalı ve 95kWh kapasiteli, katı hal (solid-state) bataryalarla gelecek.

Sürücü koltuğu ve kokpit, birbirine bağlı şekilde, sürüş şartlarına göre yana kaydırılabilir olup, bunu sağlayan monokok bir kabin içinde gelecek.

Araç, 15 dakikada ful şarj edilebilecek şekilde hızlı şarj özelliği için, 800V ile şarj edilebilecek şekilde tasarlanmış.

Pek de Günlük Bir Otomobil Değil

Tüm bunların dışında, Audi’nin bu yeni elektrikli tasarımı, pek de günlük kullanıma hitap eden bir araç gibi durmuyor bana göre. Sebebi ise, araç sadece tek koltuklu. Yanınıza kimseyi oturtamadığınız bir aracı her gün kullanmayı tercih eder miydiniz? Buna ilave olarak, rakip gördüğü Tesla Roadster üretilip gün yüzüne çıkan bir araçken, Audi’nin bu modeli daha konsept aşamasında ve üretime girip girmeyeceğini ancak zaman gösterecek. Bekleyip görelim.

Görseller: youtube

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu