Sağlık Yaşam

İlişkinizin Tamamen Normal Olduğunu Gösteren, Eşlerin En Çok Yaptığı 3 Kavga

Bu 3 Kavga Sebebi Aslında Sağlıklı Bir İlişkinin Göstergesi

Eşimle kavga ediyorum, sevgilimle çok tartışıyoruz gibi dertleriniz mi var? İlişkim kötü gidiyor, acaba bu işin sonu nereye varacak diye mi düşünüyorsunuz? Kesinlikle yalnız değilsiniz ve bu tamamen evrensel bir problem. Belki de aslında yaptığınız kavgalar, ilişkinizin kötü gittiğini göstermek bir kenara, tamamen sağlıklı bir ilişkinizin olduğunun habercisidir.

Yaşanılan toplum, bilinçaltında kanıksadığın bir yığın davranış biriktirmekte…

Doğup büyüyorsun, yıllar içinde, bir çok sıkı dostluklar, arkadaşlıklar, aile ilişkileri, çevrede sevgili olan, evlenen çiftler, hepsi de bir noktada kavga ediyorlar, sen de bunlara şahit oluyorsun. Sanki bütün bu olaylar çocukluğunda, kafanın için çiviyle çakılmışçasına yer ediyor. Sonra da sıra sana geldiğinde, sende de aynısı, değişen pek bir şey yok…


GIPHY

Ama bu yaşadığın tamamen doğru olan. Tüm ilişki türlerinde, taraflar, bir noktada, bir şekilde anlaşmazlığa girip karşı tarafa karşı çıkar. Eğer ki, gizliden bir robot değilse, elbette kavga da edilmeli, zaten aksini kim ister ki? Karşında duygularını ve tepkilerini aldırmış gibi duran, her şeye sessiz kalan bir kişinin varlığını düşünsene, daha da sinir bozucu değil mi?

Eğer bu 3 kavganın parasal, aile ilişkileri ve cinsellikle ilgili olduğunu tahmin ettiysen, bravo! Kesinlikle doğru tahmin. Bu analizin dışında benim de çevremdeki insanların kavgalarının da çoğunlukla sebepleri bunlardan kaynaklanmakta. Yani demek istediğim, eğer ki, uçak biletini kim ödeyecek, yaklaşan kısa tatilde kimin ailesinin tarafına gidilip kalınacak, yatak odasında taraflar yeni maceradan mı yana, klasiklere devam mı gibi konularda, takışıyorsanız, çıkmaza düşmüş hissediyorsanız, ikiniz de endişelenmeyin. Psikoterapist Denise Limongello‘ya göre, biraz endişelenmen gereken durum, yalnızca, tekrar tekrar aynı konu ile ilgili tartışmaya başlamışsanız ve o spesifik konuyu bir türlü çözüme ulaştıramıyorsanız olmalıdır.

Kavgalar kronik değilse, aslında sorun yok demektir…

Limongello’ya göre, “aslında çiftler tekrar tekrar aynı kavgayı yapmaya devam ediyorsa endişelenmeliler”. “Gereksiz, lüzumsuz kavgalar, aslında altta yatan problemlerin, ilişkideki bazı memnuniyetsizliklerin belirtisi. Yani eğer ehemmiyetsiz konularda devamlı kendinizi kavga halinde buluyorsanız, beraber inşa etmek için uğraştığınız bu hayat yolunda daha önemli problemlerde ikiniz de aynı tarafta mı duruyorsunuz diye durup bir kontrol etmenin vakti gelmiştir.

Ama bunun yanında bu yazının asıl konusu olan noktaya gelirsek, eğer öyle günlük düzenli bir münakaşa, kavga etme gibi bir durumunuz yoksa, temel konularda birbirinize bir uyum ve yardımlaşma içinde ve aynı taraftaysanız, bu aşağıda da yazacağım rutin kavgalar yüzünden, endişe duymanıza hiç ama hiç gerek yok.

İşte çiftlerin yaptığı en yaygın 3 kavga sebebi… Yani evet tamamen normalsiniz, ve hayır, yalnızca siz değilsiniz:

  • Para


GIPHY

LearnVest adlı Amerikan finansal planlama şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, Amerikalılarının %68’i partnerleriyle olan ilişkilerinde mali durumlarının cinsel hayatlarının durumundan daha ciddi bir gerginlik kaynağı olduğunu belirtmiş.

Bizim ülkemizde bu yönde bir araştırma olduğunu pek sanmıyorum ama Amerika’da yaşanan durum tamamen anlaşılabilir durumda. Ülkemizde, Amerika’da yaşanan para kavgalarının aynı kalıbı yaşanmasa da, kültürel farklılıklardan dolayı çiftler arasında aynı konuşmalar geçmese de, paranın yokluğunun ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri evrensel olmaktan uzaklaşamıyor. Orada bir çift, hesabı kimin ödeyeceğini ya da bahşiş verip vermeme konusunda açıkça tartışırken, bizim toplumumuzda bu problem, başka anlara ve anlamsız durumlara ertelenip yansıtılıyor.

Eğer sevgilin para konusunda, arada bir tatsızlık çıkartıyorsa, bu tamamen anlaşılabilir bir durum. Ancak bu partnerinin her seferinde tatsızlık yaşamanıza sebep olan bir huyu ise, ya da, her zaman hesabı sana bırakmayı alışkanlık edinmişse, ilişkinizin gidişatını oturup bir gözden geçirmenin vakti gelmiş olabilir.

  • Ev İşleri


GIPHY

Limongello’ya göre, çiftlerin ilişkilerinde en çok kavga etme sebepleri, ilişkinin ta en başında, bazı maddeler üzerinde tartışmamış, ya da bir karar vermemiş olmamalarından kaynaklanmakta ve o ‘maddeler’ sorun olarak çiftlerin önüne gelmekte.

“Çoğu çift, para, basit sorumluluklar ve beklentiler konusunda belli bir noktada karara varmamış durumdalar”.

Bu durum bizde en çok evlilikten önce yaşanan, “karşı taraf kırılabilir” endişesiyle konuşulmayıp es geçilen, ileride nasılsa düzelir beklentisiyle önemsenmeyen “küçük, minicik” sorunlarda yaşanmakta. Daha sonraki dönemlerde ise, ‘-abi her gün dışarıda yiyoruz, bir yumurta dahi kıramıyor’, ya da ‘-yaa aşırı cimri, hiç para harcamıyor’ tarzında sorunlara dönüşüyor.

Para konusunda daha önce konuştuk, ama çiftler günlük yapmaları gereken basit sorumluluklar ya da ev işleri konusunda ilişkilerinin en başında çok nadir bir anlaşmaya varıp sorunlar daha yaşanmadan çözmekteler. Bu sonradan ortaya çıkan sorunlar çok çabuk şekilde dallanıp budaklanıp aşması güç, endişe veren ilişki problemlerine dönmekte.

Sevgiliyken, biriniz diğerinin evindeyken, nasılsa orası onun evi diye, tüm ev işlerini onun üzerine bırakması, ya da, evlilikte, ev işlerinin sadece bir kişinin üzerine yığılması çözülmesi gereken bir sorun.

Ancak, bu durum ara sıra olan bir sorunsa önemsemeyin ve sadece partnerinize açıkça belirtin. Dünya üzerindeki her çift bu durumla karşı karşıya. Sevgiline basitçe, ‘çöpü at’, ‘bulaşık makinesini doldur’ gibi hatırlatmalarla bu durumu çözüme kavuşturabilirsin.

  • Cinsel Yaşam


GIPHY

Cinsellik terapisti Vanessa Marin’e göre, seks, çiftlerin kavga sebeplerinde baş aktörlerden birisi konumunda. Her insanın farklı cinsel beklentileri ve arzuları olması, bazen çiftler arasındaki bağlantının kopmasına neden olabilmekte.

Limongello’ya göre, “araştırmalar, çiftlerin sosyal hayatlarına ve cinsel ilişkilerine dayalı kavgalarda boğulduklarını göstermektedir, ki bunlar belli bir süre sonra partnerinizin, çok tembel olduğunu, yeni heyecanlar istemediğini, ya da sizi beğenmediğini hissetmenize sebep olabilir.

Bu sorunu konuşarak ya da, alanında uzman cinsel terapistlerden yardım alarak çözmeniz en kolay yol. Ama eğer partnerin senin arzu ve beklentilerini tamamen görmezden geliyorsa ve bu konu hakkında çözüm yollarını denemekten kaçınıyorsa, bu kesinlikle bir problem halini almıştır.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu