Elektrikli Otomobil

0-100 Hızlanmada Tesla Listenin Tepesinde Ama Rimac Daha Sahnede Değil

En hızlı elektrikli otomobiller listesi 25 elektrikli otomobil kıyaslamasıyla yayınlanmış durumda. Elektrikli otomobiller an itibariyle 0-100 km hızlanmalarını 2.4 saniye ile 12 saniye arasında gerçekleştirmekte. Bir Smart sahibi olup 12 saniyede 100 km hıza ulaşabilseniz de kendinizi akıllıca bir iş yapmış olarak görebilirsiniz. Sebebini daha önce yazmış olduğum elektrikli otomobillerin geleneksel otomobillerden daha iyi olma sebepleri yazımda bulmanız mümkün.

Listeye baktığımızda Tesla modellerinin 0-100 hızlanma değerleriyle ilk 3 sırayı domine ederek 2019’un en hızlı elektrikli otomobilleri listesinin başında yer alması çok da şaşırtmıyor. Çünkü firma dünyanın en gelişmiş elektrikli otomobillerini üretmekte.

Listenin tepe noktasına en yakın olup Tesla ailesine ait olmayan diğer marka ise 0-100 km değeri 4.5 saniye olan Jaguar I-Pace ve onu 5.5 saniye ile takip eden Audi e-Tron.

Listeye yakından bakacak olursak 0-100 değerleri genel itibariyle tüm üreticilerde 4-8 saniye ki bu değer aslında ülkemizdeki bir çok C ve D sınıfı araçla kıyaslandığında çok yeterli bir değer. Bunun yanında Tesla modelleri ise 3 saniyenin altında ve Model S 2.4 saniye değerini yakalamış durumda.

elektrikli otomobil hızları tesla hızlanması https://huglero.com

Tesla’nın bu değerleri yakalaması elbette firmanın kaliteli malzeme, büyük batarya paketlerine sahip araçlar üretmesinin yanında yoğunlukla performans odaklı olması ve zaten sektörde bu yönde teknolojik çalışmalara başlayan öncü şirket olması diyebiliriz. Ancak unutmamak gerekir ki, Rimac Concept One ve Rimac Concept Two daha sahneye çıkmış durumda değil.

Tamam Rimac modelleri süper sınıf otomobil olarak tasarlanmış durumda ve Tesla gibi sedan otomobil olarak değil, daha çok Bugatti rakibi bir egzotik otomobil olarak tasarlanmış durumda. Ancak liste tam elektrikli otomobil modellerinden oluştuğu için, Rimak’ı hatırlamamak olmaz. Firmanın Rimac CTwo modeli 0-100 km hızlanma değeri olarak 1.8 saniye ve 412 km/sa gibi muazzam değerlere sahip. Seri üretime geçtiği gün elbette bu listenin tepesine çıkıp oturacak model olacaktır.

Görsel kaynağı ve daha fazla karşılaştırma için : https://insideevs.com tesla

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu