Blog

(Video) Rusların 23 kg’lık Uçan Tüfeği Attığını Vuruyor

Rus yapımı silahlar, Rus deyince akla ilk gelen cümlelerden biri. Ruslar bu sefer de, düşük maliyetli uçan tüfek ile karşımızdalar. Askeri dronlar kategorisine giren bu dron, geçtiğimiz aydan bu yana Rusya tarafından tanıtılan ikinci dron.

Rusya’nın devlete ait silah üreticisi olan Almaz-Antey dünyanın ilk uçan tüfeğini yaptı. Düşük maliyetli ve tamamen bir Rus tarzı ‘fonksiyonelliğe’ sahip olan bu dron, Kalaşnikof model bir tüfek taşıyor ve hedefi etkisiz hale gelene kadar onu takip ediyor. Video’da izleyip görebilirsiniz.

23 kilogram olan ve 3 metre kanat genişliğine sahip olan uçan tüfek, 12-kalibre Vepr-12 yarı otomatik tüfek taşımakta. Drone, maket uçaklar benzeri her hangi bir kalkış pistine ihtiyaç duymuyor, iniş ve kalkışları dikey olarak yapıyor.

The Moscow Aviation Institute mühendislerinin açıklamasına göre, dron tam otomatik uçuş modundayken, hareket eden nesnelere de nişan alıp ateş altına alabiliyor. Bu süreç, yüksek performanslı bataryaları sayesinde 40 dakika gibi uzun bir süre devam edebiliyor. Yine mühendislerin belirttiğine göre eğer hedefi isabet ettiremezse, başka bir komuta ya da yönlendirmeye ihtiyaç duymadan, peşine takılıp gideceği yere kadar onu takip edebiliyor.

Aslında bu hafif bir dron için hiç de öyle kolay bir beceri değil. Normal ibir insan atış yaparken dahi, Vepr 12 Hammer silahı yüksek bir tepme değerine sahip ve çok kolay bir şekilde hedeften sapabilen bir silah. Enstitü’nün iddiasına göre, mühendisler tüfeğin tepmesini sönümleyecek ve denge sağlayacak bir sistem geliştirmeyi başarmışlar ve bu sayede dron, ateş esnasında dengesi bozulmadan uçmaya devam edebiliyor.

Enstitü’nün özel dizayn bürosu yöneticisi Igor Trifonov’a göre, Almaz-Antev’in taleplerini yerine getirmeyi başarmış durumdalar ve uçuş esnasında kontrolün elde tutulabilmesi, atış doğruluğu vs. gibi tüm testleri başarılı şekilde tamamladıktan sonra dron teslim edilmiş.

Teoride bu dron, havada tespit edilen ve tehdit oluşturan diğer dronların etkisiz hale getirilmesi amacıyla geliştirilmiş olsa da, tabii ki, yerde sabit duran insan gibi objelere de rahatça kullanılabilir gibi duruyor.

Ruslar hipersonik nükleer silah üretip toplu imha gücünde devamlı ilerlemeye çalışmanın yanında, nadiren de olsa bu şekilde yenilikçi ve düşük maliyetli projelere yöneldikleri de oluyor. Geçen şubat ayında Kalaşnikof, KUB-BLA intihar dronunu duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu