Elektrikli Otomobil

Terzo Millennio’nun Bataryası Olmayacak, Kendisi Batarya olacak

Lamborghini Terzo Millennio huglero.com

Süper spor otomobillerin babası konumunda olan İtalyan Lamborghini’nin keskin hatlara sahip vahşi görünüşlü konsept otomobili olan Terzo Millennio, geçen yıl tanıtılmış olmasına rağmen, hala hakkında konuşmaya değecek bir canavar.

V12 Yerine Hiper-Dinamik Bir Elektrikli Sistem

Lamborghini Terzo Millennio huglero.com

Kiminin hoşuna gitmeyen durum ise, Lamborghini’nin keskin tasarım dilini son damlasına kadar kullanmış olsa da, Terzo Millennio’nun, Lamborghini’nin üreteceği ilk elektrikli aracı olması ve V12 yerine sessiz bir hiper-dinamik elektrikli sistemi tercih etmesi.

Yine de, Lamborghini’nin ARGE departmanının başı olan Maurizio Reggiani, Lambo fanlarının endişelenmemeleri gerektiğini söyledi ve ‘bu sizin bildiğiniz herhangi bir elektrikli arabadan çok farklı bir sistem olacak’ dedi.

Lamborghini Terzo Millennio huglero.com

Bugün’ün Teknolojisi Çok Hantal

Reggiani’nin fikrine göre, bugünkü üretilen elektrikli arabaların sitemleri, yani, Tesla, Nissan, Jaguar gibi markaların ürettiği sistemler bir süper spor otomobilin doğasına uyan ve amaçlarını karşılayan sistemler değiller.

Peki problem ne? – Tabiki kullandıkları batarya paketinin ağırlığı ve konumlandırılması.

Bu yüzden, Reggiani’nin dediğine göre, Terzo Millennio’nun farkı, ‘şasenin ortasına yerleştirilmiş dev bir pil paketi olmayacak, araç kendisi bir pil olacak’ şeklinde.

Lamborghini Terzo Millennio huglero.com

MIT’in En İyileriyle Çalışıyorlar

MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) en iyi beyin takımıyla çalışan İtalyan otomotiv devi, sektörü yerinden oynatacak bir yenilik üzerinde çalıştıklarını belirtti. Buna göre, mühendisler sürüş esnasında üretilen enerjiyi, bir şekilde karbon fiberden yapılmış parçaların içinde saklamayı planlıyorlar. Yani aracın gövdesi bir şekilde batarya haline gelmiş olacak. Aslında söylediklerine göre, iç mekan, koltuklar, süspansiyon sistemi, ya da döşemeler, kısaca karbon fiberden yapılmış tüm aksamlar enerji depolamada kullanılabilir.

Reggiani yaptığı açıklamada, ‘bizim ürettiğimiz araçlar, 300km/h hızın üzerinde gitmek, Nordschleife pistinde durmadan tam 3 turu tamamlamak ve bunun yanında en gelişmiş manevra ve kullanım rahatlığına sahip olmalıdır. Bugünün batarya teknolojisiyle bunu başaramazsınız. Bugünün elektrikli araçları, queen size yatak ebadında batarya paketleri aracın akslarının arasında iç mekanda yer alıyor. Bu çözüm yolu bir SUV ya da crossover araç için uygun olabilir, çünkü aracın kendi ağırlığına ekstra ağırlık katıyor, ama Lamborghini’de bu mümkün değil’ dedi.

Ama söylediğine göre Terzo Millennio’nun teknolojisi, ağır pil paketini ortadan kaldıracağı ve diğer araç parçalarına pil görevi verip çift fonksiyonlu olacağı için araç kasası hafifleyecek ve bu da Lamborghini’de kullanılabilir bir yaklaşım olacak.

Şu an bu teknolojinin araçlarda kullanılmasını ummak için çok erken. Maurizio Reggiani’nin tahminlerine göre, en iyi ihtimalle bu fütüristtik teknolojinin gelişimi planlandığı gibi sekteye uğramadan gelişirse, 2030’lu yıllarda bunu kullanan ilk elektrikli otomobil Lamborghini olacak.

Terzo Millennio’nun konsept anahtarı: 

Lamborghini’nin bu tasarımı bizi kendine hayran bıraksa da, esas heyecan yaratan, firmanın MIT ortaklığında giriştikleri çığır açacak olan bu proje olsa gerek diye düşünüyoruz. Bu teknolojinin hayata geçirildiğini ve diğer cihazlarda da kullanıldığını düşünsenize! Karbon fiberden yapılmış, ultra-ince kendini şarj eden telefon ve bilgisayarlardan, batarya gibi bir ağırlığı dert etmeden uçurulan elektrikli uçaklar…

Siz ne düşünüyorsunuz?

Görseller: lamborghini

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu