Elektrikli Otomobil

Porsche, Taycan’a Gelen Tepkiler ‘Mükemmel’ Dedi, Tesla’nın Başı Dertte Gibi

Geçtiğimiz aylarda adı belirlenen, Porsche’nin yeni nesil elektrikli modeli Taycanla ilgili Şirketten yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Tepkiler Çok Olumlu

İlk bakışta tamamen elektrikli araç fikri Porche’nin performansını bilen meraklılarının çok da hoşuna gitmeyecek gibi dursa da, Alman şirket yaptığı açıklamada, “Taycan’a gelen tepkiler mükemmeldi!” dedi.

porsche_taycan https://huglero.com

Alman markasının, modeli siparişe açmasının ardından bir çok Porsche sever, ilk versiyona sahip olabileceği araba için sipariş kuyruğuna girdi. 

Aslında Porsche’nin ful elektrikli araba macerası 1898’de başlamış ve daha sonra son bulmuştu. Aradan geçen onca zamana rağmen, şirket eski mirasını ve yeni teknolojiyi birleştirerek elektrikli otomobil endüstrisinde lider konuma yerleşmekte kararlı görünüyor.

Tesla Bu İşin Öncüsü, Farkındayız…

Şirketin İngiltere yöneticisi Alexander Pollich, Tesla Model S’in elektrikli araba pazarında kabul görmüş bir ölçüt ve referans noktası haline geldiklerini kabul edip, Porsche’nin bunu bir adım daha öteye çıkarabileceğini belirtti. Bunun yanında, Taycan’ın rahatlıkla Model S’in ötesine geçmekle kalmayıp ondan daha iyi bir kullanıcı tecrübesi yaşatacak, kendi hızlı-şarj istasyon zincirlerini kuracaklarını da belirtti.

 

porsche_taycan https://huglero.com

Yeri gelmişken de belirtmek istiyorum, Porsche, Taycan’ı yeni J1 mimarisi olarak tasarlandı. Bu, Taycan’ın 800V şarj edebilme kapasitesiyle, bataryasının %80’ini sadece 15 dakikada şarj edebilmesi anlamına geliyor.

Porsche bunun yanında, Taycan’ın, sınıfının en iyi performansını sunması konusunda kararlı. Sonuç olarak, aracın bataryaları, yer çekimi merkezini alçaltabilmek için koridor tabanlarına yerleştirilecek, bu amaçla mühendisler, şaseyi uygun şekilde modifiye edebilmek için, gece gündüz çalışmaktalar.

Şirketin söylediğine göre, Model S’den farklı olarak, Taycan, ileride modifikasyon yapılabilecek, yani performansı daha da artırılabilecek şekilde satışa sunulacak.

Yani, OTA güncellemeleriyle, örneğin 400HP olan aracı, 450HP’a rahatça çıkarabilecekler. Ya da bir kaç parça değişimiyle, ya da yine yaptıkları uzaktan güncellemelerle şarj hızını artırabilecekler.

Şirketin iddia ettiğine göre Taycan;

Sahip olacağı dual elektrik motoruyla, 600 beygir ve tek şarjda 960km gibi etkili bir menzil sunacak. 0-100 km ise 3.5 saniye gibi, Porsche perfomansına yakışmayan bir sonuç gibi görünse de, şirket, elektrikli güç ünitesinin aracın ağırlığını standart bir Porsche’dan daha fazla hale getirdiği için, bu rakamın ilk etapta gayet makul olduğunu düşündüklerini belirtti.

Tabi ki Taycan’ın resmi fiyatı şu an belli olmadığı için bir tahminde bulunamıyoruz ama, Panamera seviyesinde fiyat etiketi olacağı tahmin edilmekte.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu