Elektrikli Otomobil

Kalashnikov’dan Retro Stil Elektrikli Süper Otomobil CV-1

Dünyada bir dönem, hatta hala şu anda bile, ürettiği ve milyonlarca satış yaptığı silahlarıyla fırtınalar estirip, ülkelerin sınırların çekilmesinde etkili rol oynayan Rus silah üreticisi Kalashnikov, şimdi de elektrikli araba işine girip Tesla’ya rakip olmaya karar verdi.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, gün yüzüne çıkardığı ve 70’lerin nadir üretilen bir modelinden esinlenilen elektrikli arabası, sahip olduğu teknolojiyle Tesla’ya rakip olacakmış.

Ürettiği AK-47 modeliyle özdeşleşen marka, geçen haftalarda Moskovanın dışında gerçekleştirilen bir savunma fuarında, resimde gördünüz bu retro stil, uçuk mavi elektrikli otomobili CV-1’i görücüye çıkardı.

Kalashnikov’un web sitesinde yazdığına göre, esinlendikleri model, 1970’li yıllarda Izh-Kombi adıyla geliştirilen bir sovyet hatchback modeli.

Şirket, aracın özellikleriyle ilgili ayrıca, elektrikli arabalarla ilgili uç noktalarda gelişmeler gerçekleştirdiklerini ve aracın devrim niteliğinde bir ‘inverter’a sahip olduğunu belitti. Araç bir şarjla 350 km yol gidebilecek kapasitede.

Kalashnikov basın ofisinin söylediği de, “bu teknoloji, bizi Tesla gibi küresel elektrikli otomobil üreticileri seviyesine yükseltecek ve onların rakibi yapacak” yönünde.

Maalesef o söyledikleri iş biraz sor. En azından, bu modelle. Yani, Tesla gibi dünya elektrikli otomobil sektörünün babası olup, 500 km menzilli elektrikli otomobil üretip, hem iç hem dış tasarım ve teknoloji anlamında mükemmel işler çıkaran bir markaya, her yeni çıkan marka ya da model rakip olsa da, bu hedefe ulaşabilmek biraz güç. Tabi ki bu söylediğim benim görüşüm ve herkes farklı düşünebilir.

Elektrikli otomobil gibi, yüksek tork’a ve sürate sahip olan araçlarda zaten olması beklenen düşük rüzgar direnci ve ayrodinamik yapı, bu otomobilde maalesef pek var gibi durmuyor. Estetik anlamda da, araç, eski bir arabaya sadece yeni jant takıp boyamış gibi duruyor. Yani talebin sadece koleksiyonculardan öteye geçemeyeceğini tahmin eder gibiyim. Bekleyip şirketin yeni atılım süreçlerini beraber görelim.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu