Hibrit Otomobil

BMW X5 Plug-in Hibrit Görüntüleri Ortaya Çıktı

BMW, 394 Beygirlik Plug-in Hibrit Motorlu X5 Modeli xDrive45e Fotoğraflarını Beğeniye Sundu

Fotoğraflarda gördüğünüz Alman devi BMW’nin yeni xDrive453 iPerformance modeli. Geniş SUV sınıfında olan X5’in Plug-in hibrit versiyonu. Gelecek yıl showroomlarda yerini alması planlanan BMW X5 hibrit, gücünü 3.0 litrelik çift-turbo ve 6 silindirli içten yanmalı bir motor ve onu destekleyen 82kW’lık bir elektrikli motordan alıyor.

Araç, bu iki motorun kombinasyonu sonrası 394 beygir ve maksimum 600Nm gibi muazzam bir tork değerine sahip.

Firmanın iddia ettiğine göre, devasa cüssesine rağmen, 2.1 litre/100km gibi çok makul bir yakıt değerine ve 50g/km gibi düşük emisyon değerine sahip olacak.

Yine iddialara göre, BMW X5 iPerformance saatte 136 km hızı geçmedikçe, sadece elektrik motoruyla 80 km yol gidebiliyor. Yakıt bitmesi durumunda bir sonraki akaryakıt istasyonuna varmak için gayet yeterli bir mesafe.

0-100 km değeri 5.6 saniye olan yeni X5 Hibrit bir önceki nesline göre, bu değere bir saniye daha hızlı ulaşmakta. Bmw’den gelen açıklamaya göre, 234km/h ile maksimum hızı da bir önceki selefine göre geliştirilmiş durumda.

Hem elektrik hem benzinli motoru, güçlerini 8 vites Steptronic şanzıman ve xDrive, 4 tekerden çekiş aracılığıyla tekerlere iletmekte.

Havalı süspansiyon sistemi ve elektronik yükselip alçalma özelliği X5 iPerformance‘da standart olarak gelmekteyken, müşteriler opsiyonel olarak 4 tekeri de eş zamanlı yönlendiren bütünsel aktif yönlendirme (integral active sttering) özelliğini satın alabilmekte. Bu özellik düşük süratlerde virajı dönerken arka tekerlerin belli bir miktar açıda ters yöne dönmelerini sağlarken, yüksek süratlerde daha yüksek bir denge sunmakta.

Görsel olarak merak edenler için İntegral active stering, şu olmakta:

X5 hibrit’in bataryaları aracın merkezinde, koridorda konumlandırıldığı için, 500 litrelik bagaj hacmi bu konudan pek etkilenmemiş ve arka koltuklar yatırılınca kapasite 1,716 litreye çıkmakta.

Aracın şimdilik sadece görselleri gün yüzüne çıktığı için fiyat konusu elbette daha gizemini korumakta.

Görseller: BMW

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu