Elektrikli Otomobil

Harley-Davidson Elektrikli Motorsiklet Üretmeyi Planladığını Duyurdu

Gelenekselliğiyle bilinen Harley’in belki de elektrikli sınıfına atlayacak dünyadaki en son araç olacağını düşünebilirsiniz. Buna ilave olarak zaten dünyada olduğu gibi Türkiyede de bolca bulunan motorsiklet hastalarının muhtemelen petrolün dünyada tükendiği o acı sona kadar benzinli motorun sesinden asla vazgeçmeyecekleri de, (en azından büyük çoğunluğunun) ortada. Yine de Harley-Davidson’un elektrikli motorsiklet modellerini de portföyüne eklemesini gerektiren en azından iki geçerli sebep var.

Bunlardan ilki elbette farklı kişilerin üretim denemelerinde elde ettiği sonuçlar. Elektrikli motorsikletler dehşet derecede hızlı ve atak. Bir kaç yıldır pistlerde kapıştırılan motorlarda, elektrikli olanlar benzinlileri açık ara dayak delisi yapıyor.

İkincisi ise, daha duygusal ki, Harley’in satışları kutup buzulları gibi her geçen gün erimekte. Bu yıl şirketin yaptığı açıklamada, şirket bu seneyle beraber 4 tam yıldır satış azalmasıyla ve pazar paylarının küçülmesiyle karşı karşıya. Harley, modellerine yeni bir renk ilave ederek genç motorcuları cezbetmeyi ve bu kötü gidişata bir son vermeyi hedefliyor.

harley davidson livewire https://huglero.com

Resimdeki Livewire modelini Harley, 2014 yılında prototip olarak üretip sektörü test etmişti. Bu yılın başında ise, elektrikli motorsiklet üreticisi Alta Motors ile yaptığı iş birliği ile, 2019 yılında pazar elektrikli motorsikletlerini süreceğini ilan etti.

Şimdi Harley, küresel anlamda bir ilk olacak dediği, ‘debriyaj yok, çevir ve git’ sloganıyla, elektrikli iki tekerleklilerde dünyada bir öncü olacak bir büyüme planı açıklamış oldu.

2022’ye kadar farklı yeni modeller geliyor

Harley bunun yanında 2021 ve 2022 yılında daha küçük ve ucuz elektrikli motor modelleri üretip pazara sunmayı planlıyor. Bunların içinde, günlük yaşamda kullanılacak iş için scooter, dirt scooter, ve elektrikli bisikletlerin üretimi de mevcut. Şirket bu elektrikli gelişimi için 2020’ye kadar takribi 150 ile 180 milyon dolar arasında bir arge çalışması yapmayı göze almış durumda.

COO Michelle Kumbier, “hem ebatta, hem güçte, hem de fiyatta farklı farklı üyeleri olan bir elektrikli araç ailesine adım atıyoruz. Bu elektrikli araçlarla biliyoruz ki, bugüne kadar olandan bambaşka bir müşteri kitlesine ulaşmış olacağız” dedi.

CEO Matt Levatich, “Bugün ilan edip attığımız bu cesur adımlar zaten var olan Harley-Davidson’un büyük gücünü daha da üst seviyelere çıkaracak ve sektörde rekabeti daha da ateşleyecek adımlar. Ürün geliştirme ve üretimindeki mükemmelliğimiz ve başarımız, ve bunun yanında markamızın tanınmışlığı ve satış ağımız da bu gücü artıran faktörler” dedi.

Harley Davidson’un zaten piyasada yaygın olan ve belli bir tecrübeye ulaşmış olan genellikle Çin menşeili farklı elektrikli scooter modellerinden ne kadar kendini ayırıp parlayabileceğini, ve fiyatta ne kadar rekabetçi olabileceğini hep beraber bekleyip görelim.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu