Elektrikli Otomobil

Elon Musk’un Tweetleri Başına Dert Açtı, SEC Teslayı İceleme Altına Aldı

Geçen gün attığı bir tweetle, şirketi, hisseleri geri satın alarak şirketi halka kapalı hale getireceğini ve yeterli fonu da tedarik ettiğini açıklayan Amerikan elektrikli araba üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk ekonomi dünyasını birden şoka soktu.

 

The wall street Journal haberine göre de zaten piyasada çok da sözü güvenilir olmayan Elon’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından doğru mu söylüyor diye incelemeye alındığı iddia edildi.

Habere göre SEC, Tesla’ya, Musk’un attığı bu tweet ile ilgili birkaç soru sordu. Sorulardan bazıları ‘şirket neden tweeter’dan böyle önemli bir duyuru yaptı?’, ‘Duyuruyu yapmadan önce yatırımcı koruma kuralları göz önünde bulunduruldu mu?’ gibiydi.

Musk, tweet’i attıktan sonra, şirketten, takip eden resmi bir açıklama gelmesi beklendiği için geçici bir süre kimse alım satım yapmayınca, borsada Tesla hisselerinin işlemleri askıya alındı.

Elon Musk’un twettinde, Tesla hisselerine, hisse başına $420 gibi uçuk bir fiyat vermeyi önerdiğini ve kaynağın tedarik edildiğini belirtince, Tesla’nın hise değeri birden %11 fırlayıp $379 seviyesine yükselse de ertesi gün tekrar normal haline yaklaştı.

Musk, bulduğunu iddia ettiği fon hakkında herhangi bir detay ya da kanıt göstermeyince, ABD finans sektöründe bir çok insan elbette duruma şüpheyle yaklaşıyor. Reuters’a konuşan analist Frank Schwope de, bu şüphelenenlerden birisi olarak, ’20-30 milyar dolar parayı, satılan hisseleri geri alabilmek için kim verir? Bu vakitten sonra elinde hisse tutsan da zaten öncesine göre sana daha az bilgilendirme yapılacak ve daha çok Elon Musk’a bağımlı hale gelmiş olacaksın’ dedi.

Her ne kadar SEC soruşturması hakkında şirket bir yorum yapmasa da, bugün daha resmi bir açıklama olması adına, muhtemel olan halka arzın kapatılmasıyla ilgili bir açıklama yaptılar. Bazı Tesla yönetim kurulu üyelerinin belirttiği üzere, Musk, geçen hafta kurulla, bulunması gereken fonu adres gösteren ve problemin nasıl çözüleceğine ilişkin bir kaç toplantı yaptı ve şimdi de olması geren sonraki adımları atmaya başladı.

Tabi bugün itibariyle, Tesla tarafından daha bir çok cevaplanmamış soru olsa da, eğer işler Elon Musk’un planlamalarına göre ilerlerse, bu, tarihin en büyük borçlanarak satın alması olacak. Bekleyip görelim.

Görsel: Tesla

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu