Elektrikli Otomobil

Elektrikli Uçak Motoru magni500 | İlk Başarılı Uçuşunu Gerçekleşti

Dünyanın En Büyük Elektrikli Uçağının İlk Başarılı Uçuşu gerçekleşti

Dünyanın en büyük tamamen elektrikli ticari uçağı olan ve magniX ve AeroTEC firmaları tarafından geliştirilen Cessna Grand Caravan 208B tipi elektrikli uçak, başarılı bir şekilde uçuruldu. eCaravan’ın 750 beygir güç üreten (560 kW) elektrikli uçak motoru magni500 tahrik sisteminden gücünü alan uçağın bu başarılı uçuşu, geçtiğimiz gün Washington, Moses Lake’deki Grant County Uluslararası Havalimanı’ndaki (KMWH) AeroTEC Uçuş Test Merkezinde gerçekleştirildi.

Dünyada hızla her alanda tamamen elektrikli araçlar yapılmaya çalışılmakta ve tabii ki hava ulaşımı da elektrikli olma yolunda hızla ilerlemekte. Daha önce de Ampaire hibrit uçağını duyurmuştu.

Dünyanın en büyük tamamen elektrikli ticari uçağı olarak bu, ulaşım endüstrisinde alışılmışı bozma ve elektrikli havacılık devrimini hızlandırıp bir adım öteye taşımakta önemli bir kilometre taşı gibi duruyor. Daha fazla bilgi için İnsanlı Elektrikli Uçak 2020-2030 hakkındaki IDTechEx raporuna bakın.

Elektrikli uçak magniX, uçuş maliyetlerini ve emisyon değerlerini kökten değiştirecek

magniX’in CEO’su Roei Ganzarski’nin söylediğine göre, onlarca yıldır insanların ulaşımını sağlayan ve kısa güzergahlarda kargo taşıyan bu ‘ikonik karavan’ endüstrinin yükünü omuzlayan bir model olmuştu. eCaravan‘ın bu ilk uçuşu, bu tarz orta menzil uçakların maliyetinin çok daha düşürülmesinde, sıfır emisyonlu hale gelmesinde, daha küçük havaalanlarına gidip gelebilmesinde atılmış önemli bir adım. Bu elektrikli ticari uçaklar, insan ve kargo taşımacılığında daha önce mümkün olmayan hizmet fiyatları sunacak.
 
AeroTEC Başkanı ve CEO’su Lee Human’ın dediğine göre, mühendisleri, teknisyenleri ve uçuş test ekibi tarafından gerçekleştirilen öncü çalışmalardan gurur duyuyor ve çok başarılı buluyor.

“Elektrikli uçakları test etmek ve belgelendirmek için henüz bir yol haritası yok – bu yeni bir başlangıç ve AeroTEC ön hatlarda elektrikli havacılığın önünü açacak süreçleri ve en iyi uygulamaları hala geliştiriyor.”

Dünyadaki ilk yolcu taşıma kapasiteli elektrikli uçak motoru magni500 https://huglero.com
magniX magni500 elektrikli uçak motoru

eCaravan’ın uçması, magni500 sevk sisteminin sertifikasyon ve onay sürecinde bir başka kritik adım olması açısından çok faydalı oldu ve gelecekte bu seriye eklenecek uçakların da magniX’in elektrikli tahrik teknolojisine dönüştürülebilmesinin önünü açacak.
 
Tarihi uçuş canlı yayınlandı ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından anlık izlendi. Uçuşun ardından test merkezinin hangarında dünyanın en büyük tamamen elektrikli uçaklarının ilk uçuşunun görüntülerini ve videolarını izlemek için ‘sanal’ bir basın toplantısı da düzenlendi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu