Hayvanlar alemi

6. Kitlesel Yok Oluş Hızlanıyor | İnsan Irkının devamı için Sürdürülebilir enerji şart

The Guardian haberine göre sürdürülebilir enerji kullanmak çok önemli. Dünyadaki vahşi yaşamın 6. kitlesel yok oluşu git gide hızlanıyor. Bilim adamları yaptıkları analizlerde bunun insan medeniyetin çöküşü için bir pik noktası olabileceği konusunda uyardı. 500’den fazla vahşi hayvan türünün yok olma eşiğinde olduğu ve 20 yıl içinde kaybedileceği tespit edildi. Buna karşılık, aynı sayıda ırk, geçen yüzyıl boyunca kayboldu. Bilim adamları, doğaya uygulanan insani yıkım olmasaydı, bu oranda bir kaybın binlerce yıldan fazla süreceğini söylediler. Bu gerçekten korkunç bir tahmin. Bunu acilen durdurmak için sürdürülebilir enerji kullanmaya başlamak şart.

Soyu tükenme eşiğinde, 1000’den az sayıda kalan kara omurgalıları arasında Sumatran gergedanı, Clarion çalıkuşu, dev galapagos kaplumbağası ve palyaço kurbağası bulunmakta. Nesli tükenmekte olan hayvanlardan diğer 77 tür için tarihsel veriler mevcut ve bilim adamları bunların nüfuslarının %94’ünü kaybettiklerini keşfettiler.

Araştırmacılar ayrıca bir domino etkisi konusunda da uyardı, bir türün kaybına bağlı olarak başkalarının da çöküşü anlamına gelmekte. “Nesil tükenmesi, nesil tükenmesini doğuruyor,” dediler, diğer çevresel sorunların aksine bu yok oluşun geri döndürülemez olduğunu belirttiler.

galapagos kaplumbağası yok olmak üzere. biyo çeşitliliği korumak için sürdürülebilir enerji kullanmak şart https://huglero.com

Bilim adamları, insanlığın sağlık ve refahının biyo çeşitliliğe dayandığını söyledi, koronavirüs pandemisi ve doğal dünyanın tahrip edilmesinin bağlantısı bu tehlikenin sadece bir aşırı örneği. İnsan nüfusunun yükselmesi, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi, Vahşi hayvan ticareti, kirlilik ve iklim değişmelerinin çok acil olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

İnsan uygarlığının devamı her gün öldürdüğümüz vahşi yaşamın devamına bağlı

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden Prof Paul Ehrlich ve araştırma ekibinden “İnsanlık diğer yaratıkları yok ettiğinde, üzerinde bulunduğu dalı kesip kendi yaşam destek sistemimizin çalışma parçalarını yok ediyor” dedi. “Nesli tükenmekte olan türlerin korunması hükümetler ve kurumlar için, bağlı olduğu iklim bozulmasına eşit küresel bir acil durum seviyesine yükseltilmelidir.”

Araştırmaya öncülük eden Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nden Prof Gerardo Ceballos, “Doğanın bize sunduğu birçok hizmetin geri döndürülemez bir şekilde sabote edilmemesini sağlamak için bunlar son fırsatlarımız” dedi.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Dergisi’nde yayınlanan analiz, (IUCN) Tehdit Altındaki Türler Kırmızı Listesi ve BirdLife International tarafından derlenen 29.400 kara omurgalı türüne ilişkin verileri inceledi. Araştırmacılar, nüfusu 1000’in altında olan 515 türü tespit etti ve bunların yaklaşık yarısı da 250’den az kaldı. Bu memelilerin, kuşların, sürüngenlerin ve amfibilerin çoğu tropikal ve subtropikal bölgelerde bulundu.

Bilim adamları 388 kara omurgalı türünün 5.000’in altında nüfusu olduğunu ve büyük çoğunluğunun (% 84) 1.000’in altında nüfusu olan türlerle aynı bölgelerde yaşadığını ve domino etkisi için koşullar yarattığını keşfettiler.

palyaço kurbağası nesli tükenmek üzere. vahşi hayvanları korumak insan ırkını korumak için şart.

Bunun bilinen örnekleri arasında, yosun yiyen deniz kestanelerinin ana yırtıcısı olan deniz su samurlarının aşırı avlanması sayılabilir. Kestanelerdeki bir patlama Bering Denizi’ndeki yosun ormanlarını harap etti ve yosun yiyen Steller deniz ineğinin yok olmasına yol açtı.

Araştırmacılar, bulgularının en acil dikkat gerektiren türleri ve bölgeleri vurgulayarak koruma çabalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Biyoçeşitlilik dünya hayatının devamı için vazgeçilmez

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nde bulunan ve yeni analizin bir parçası olmayan Profesör Andy Purvis, “Bu araştırma biyoçeşitlilik krizinin hızlandığına dair başka bir kanıt daha sunuyor. Araştırmacıların karşılaştığı en zor sorun, türlerin coğrafi dağılımlarının tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamamız. Bu türden sadece 80 türün eşiğinde bilgi aldılar ve bu türlerin ne kadar tipik olduğunu kesin olarak bilemeyiz. ”

Sürdürülebilir enerji projeleri şart

“Ama bu sonuca zarar vermez. Biyoçeşitlilik krizi gerçek ve acil ve bu çok önemli bir nokta ama hala çok geç değil. Sürdürülebilir bir dünyaya geçmek için gezegende daha hafif yürümemiz gerekiyor. O zamana kadar, gelecek nesillere miraslarını soyuyoruz. ” Bu yüzden sürdürülebilir enerji kullanmak ve sürdürülebilir enerji projelerini hızla hayata geçirmek şart.

Londra Üniversitesi Koleji’nden Prof. Georgina Mace, “Bu yeni analiz, omurgalı popülasyonlarının dünya çapında insan faaliyetleri tarafından ne ölçüde azaltıldığına dair şaşırtıcı bazı gerçekleri yeniden vurguluyor” dedi. Ancak, 1.000’den az bir nüfusa sahip olmanın, nesil tükenme eşiğinde olan bir türün en iyi belirleyici ölçüsü olduğuna ikna olmadığını da söyledi. Nüfus için düşüş eğiliminin de çok önemli olduğunu ve her iki faktörün de IUCN Kırmızı Listesinde kullanıldığını söyledi.

“Eylem birçok nedenden ötürü önemlidir, en önemlisi, doğrudan ve dolaylı olarak kendi sağlığımız ve refahımız için Dünya’daki yaşamın geri kalanına güveniyoruz” dedi.

“Doğayı bozmak maliyetli ve çoğu zaman tersine çevrilmesi zor etkilere yol açar. Covid-19, bunun günümüzde şahit olduğumuz ekstrem bir örneğidir, ancak bundan daha fazlası var. ”

Prof. Georgina Mace

WWF bilim direktörü Mark Wright, “Bu araştırmadaki rakamlar şok edici. Ancak, hala umut var. Brezilya gibi ülkelerde arazi kapma ve yıkıcı ormansızlaşmayı durdurursak, biyolojik çeşitlilik kaybı ve iklim değişikliği eğrisini bükmeye başlayabiliriz. Ancak bunu yapmak için küresel bir tutkuya ihtiyacımız var. ”

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Çok doğru. Hayvanları öldüre öldüre kendi kuyumuzu kazıyoruz. Yakın zamanda kendimizi yokedicez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu