Hibrit Otomobil

Elektrikli Lambo Neslini Başlatacak Canavar, Yeni Laborghini Aventador V12 Hibrid

Süper otomobil üreticisi İtalyan Lamborghini, gelecek nesil amiral gemisi, ve takip eden diğer modellerinde elektriklileşmeye adım atacak. Planlarına göre sadece V12 Aventador değil, şirketin tarihi değişimini bir sonraki Huracan’ın V10 hibrid olması ve ürün gamına bir yeni modelin de eklenmesinin gündeme gelmesi izleyecek.

Geçtiğimiz Ocak ayında zaten Lamborghini ARGE departman yöneticisi Maurizio Reggiani Aventador değişimini onaylamıştı. Şimdi ise şirketin CEO’su Stefano Domenicali, 2018 Goodwood Hız Festivalinde, firmanın gelecek planlarını detaylandırarak gelecek Aventador’un bir V12 hibrid olacağını ve bunun onları diğer rakiplerden farklı bir yerde konumlandırma anlamında önemli olduğunu belirtti.

aventador huglero.com

“Bundan sonraki adım sadece Urus değil, Aventador ve Huracan‘ın da hibrid olması, burası kesin. Daha sonra bu kararın nasıl evrileceğini beraberce göreceğiz. Tabi ki bir süper spor otomobil markası olarak en üst modelimizde V12’de kalmamız gerektiğini biliyoruz. Daha sonra Huracan için en doğru motoru bulmak için çalışmalarımız olacak. Elbette V10 ilk önceliğimiz ama bunu o gün geldiğinde mühendislerimizle tartışırız” dedi.

Bunun ötesinde Urus’un yıllık 4.500- 5.000 adet satılması durumunda elde edilecek gelirle şirketin 4. bir model çizgisini ürün gamına ekleme ihtimallerinin yüksek olması. Domenicali ve takımının şu an kafa yorduğu nokta, ebatları daha da büyümüş yeni bir modelin ne zaman portfolya’ya eklenmesinin doğru olacağı.

Şu an, yeni modelin, 2009’da ortaya çıkan Lamborghini Estogue modelinden esinlenen bir 4 kapı Porsche Panamera rakibi mi olacağı çok belli olmasa da, Domenicali’nin ağzında kaçırdıkları sadece “müşterilerimizin sesine kulak verip pazarın nasıl şekillendiğini dikkate almamız gerektiğini biliyoruz, bu bizim için çok önemli” oldu.

Şu an mühendislerin üzerinde en büyük baskıyı oluşturan, amiral gemisi Aventador’u merkezinde V12 yerleşmiş halde hibrid hale getirmek için değişime uğratmak. Neticede elde edilip müşterilerin beğenisine sunulacak model, Lamborghini markasının temelini oluşturacak.

“Bizim markamızın değeri, uç noktada ürettiğimiz ürünümüzün kalitesiyle ölçülür. Şunu biliyoruz ki, insanlara bir süper spor otomobili sunuyorsanız, bunun motoru bir V12 atmosferik olmalıdır” dedi.

Peki Tamamen Elektrikli Lamborghini?

Daha önce yazdığımız haberimizde şirketin belirttiği gibi, tamamen elektrikli otomobil için markanın aşması gereken bir çok sorun bulunmakta. Bunların en başında geleni ise tabi ki, bir süper spor otomobil üretiyorsanız, ilk halletmeniz gereken sorun olan ‘ağırlık’ meselesi. Gramların bile büyük farklar yarattığı yüksek süratlere çıkma, o süratlerde manevra yapma ve kısa mesafede durabilme gibi özellikleri, şirketin düşüncesine göre dev bir pil yığını haline gelmiş bir araçla yapamazsınız. Bu yüzden yine kendi ARGE çalışmaları kapsamında olan Lamborghini Terzo Millennio‘nun geliştirilmesi bitene kadar, yani önümüzdeki 10 yıl boyunca tamamen elektrikli bir otomobil şirketin öncelikleri arasında yer almıyor.

Görseller: urosrp, carolbly

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu