Hayvanlar alemi

Kedim Beni Neden Isırıyor? O kadar Şımarttığım Halde…

-Ama hocam kedim oyun oynarken beni durduk yere ısırıyor. Bunun sebebi nedir?

Tabi ki bu, büyük bir merak konusudur. Bir bakıyorsun, kedin, onun en sevdiği yerini kaşırken, ya da onunla ilgilenirken mutluluktan havalara uçuyor, bir bakıyorsun elindeki kolundaki, diş ve tırnak izlerine baka kalmışsın.

Sevgi Uyarılmasından Kaynaklı Saldırganlık Durumu

şirin kedi huglero.com

Elbette bunun sıkıntısını çeken yalnızca sen değilsin. Dünya üzerinde bir çok kedi sahibi buna ‘sevgi ısırığı’ diyorlar ama kedi davranışı bilimcileri buna daha teknik bir isim vermiş durumdalar. ‘Sevgi uyarılmasından kaynaklı saldırganlık’ (Petting-induced aggression) dedikleri bu durum aslında kedi sahipleri tarafından çok da anlaşılabilmiş bir konu değil.

Tipik olarak, arkadaş canlısı bir kedi, sevgi ve ilgi isteğini belli bir noktaya kadar tutar ve o noktada saldırıya geçer. Sahipler genelde bunu, sanki bir düğmeye basılmış gibi, dost halinden, düşmana dönmeleri olarak niteliyor.

şirin kedi huglero.comHer Kedinin Limitleri Birbirinden Farklıdır

Başka bir şekilde anlatmak gerekirse, sevgi ihtiyacını karşılamak için kedin yanına geliyor, ve belli bir süre seviyorsun, bir anda dönüp, tırnaklarını geçiriyor ya da bir ısırık alıp kaçıp saklanıyor. Davranış bilimcilerin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, bunun tam olarak kaynağı bilinmese de, ‘bazı kedilerin, rahatsız olmadan önce sadece belli ölçüde sevgiyi tolere edebildikleri ya da istedikleri’ ortaya çıkmıştır.

Çok erken dönemde annesinden ve kardeşlerinden ayrılmasının yarattığı bir çok davranış bozukluğu ve kaygı düzeyi buna bir etmen olabilme ihtimali de unutmamamız gereken noltalardan bir tanesi.

Bu yüzden de, bu nokta, bir kedinin 10-12 haftalık olmadan önce neden sahiplenilmemesi gerektiğinin önemini bize bir kez daha hatırlatıyor.

Yine de ortaya çıkan gerçeklere dayanarak, bu kafa karıştırıcı ‘kedigiller’ davranış örüntüsünün sebepleri neler olabilir, neden kediler böyle yapabilir bir bakalım.

  1. Bir kedinin içinde bulunduğu durumu kontrol altına alma içgüdüsü sebebiyle, ‘Durum kaynaklı saldırganlık’ göstergesi olabilir.
  2. Sadece bazı kedileri etkileyecek bir durum olarak, çok uzun süre sevmek ve okşamanın olumsuz uyarıcı etkisi yaratması gibi bazı nörolojik işaretler.
  3. Bazı kedilerin mutsuz olduklarını sahiplerinden gizleyebilmeleri nedeniyle davranışlarındaki anlık değişikliklerin umulduğundan çok daha ani olması.

Her neyse. Sebep ne olursa olsun, işin özü, ve tabi iyi haber, kedinle anlamlı bir etkileşim kuramayacağın anlamına gelmiyor. Veterinerinden yardım alırsan, kedinin ısırma noktasına daha ulaşmadan önce huzursuzlandığını göstereceği, fark edilmesi zor olan uyarı sinyallerini fark etmende sana rehberlik edebilir.

Görsel: cattime

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu