Bahçecilik ve tarım

İç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği: Salonunuza veya Balkonunuza Hayalinizdeki Bahçeyi Kurmak İster Misiniz?

İç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Önemi ?

  • Peki bu gördüğünüz iç mekan süs bitkileri nelerdir ?
  • İç mekan süs bitkileri yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Bugün, bu ve bu tarzda sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

İç mekan süs bitkileri yetiştiriciliği olarak adlandırılan, saksılarda yetiştiriciliği yapılabilen bitkilerdir. Yetiştirilmesi türüne göre kolay ya da zahmetli ve ilgi isteyen bitkiler olabilmektedir. Siz de resimde gördüğünüz dizaynın bir benzerini büyük ya da küçük çapta olacak şekilde evinizde yapabilirsiniz.

https://huglero.com salon bitkileri, balkon dekorasyonu, balkonda süs bitkileri, İç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği , iç mekan süs bitkilerinin önemi
Bakınca sizde gülümsediniz değil mi?

Sizleri Yeni Trend ile Tanıştıralım; İç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği!!

İç mekan (kapalı alanlarda) süs bitkileri yetiştiriciliği birçok sebepten ötürü hızla büyüyen bir trend haline gelmiştir. Bunun sonucunda , çok sayıda amatör ya da deneyimli bahçıvanlar ( bitki severler ) için, hangi bitkilerin en uygun olduğuna karar vermek bir sorun haline geldi.

Aslına bakarsanız doğada iç mekan bitkileri diye ayrı bir tür yoktur. Bütün bitkiler uygun habitat (çevre koşulları) içerisinde yetişecek şekilde dizayn edilmiştir.

Nedir Bu İç Mekan Süs Bitkileri?

İç Mekan Bitkisi, farklı iklim ve çevre koşullarında yetişen bitkilerin, ev, sera ya da kapalı alanda uygun koşullar oluşturularak bölgeye adapte olması sağlanan bitkilerdir. Bu bitkilerin çoğu subtropik ve tropik iklim olan uzun gün bitkileridir. Taşınma ve taşıma koşullarına dayanıklı, uzun süre depolanmaya ihtiyaç duymadan yolculuk yapabilen bitkilerdir.

Balkonda bitki yetiştiriciliği, İç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği , iç mekan süs bitkilerinin önemi, süs bitkileri, saksıda yetiştiricilik https://huglero.com
Küçük bir balkona sahip olduğunuz için üzülmeyin artık! 🙂

Neden Bahçemizde Yetiştirebildiğimiz Bitkileri Evimizde Yetiştirelim Ki?

Bitkiler bulunduğu ortamın havasını temizleyerek, solunacak havanın kalitesini artırır. Gün içerisinde çevremizde bulunan bitkilerin soluduğumuz havayı temizlediği kanıtlanmıştır. Bu durumu zaten siz de biliyorsunuz. Her gün evimizde, iş yerimizde ya da açık alanlarda havamızı kirleten gazlara (Uçucu Organik Bileşikler) maruz kalıyoruz.

Bu da ilginizi çekebilir: 5 Adımda Balkon Bahçeciliği Nedir? Nasıl yapılır?

Uçucu Organik Bileşikler Nelerdir? İlk Defa Duyuyorum. Bu Nedir ki…

Uçucu Organik Bileşikler; televizyonlar, halılar/döşemeler, boyalar, ofis malzemeleri, yapışkanlar / yapıştırıcılar, yeni aldığımız kıyafetler, dezenfektanlar, oda spreyleri gibi çevremizde sıvı ya da katı formda bulunan bu tür günlük nesnelerden yayılan gazlardır.

Hepimiz aldığımız yeni eşyalar veya kıyafetler için ‘ Yeni kokuyor, plastik kokuyor ‘ ya da  ürünlerin kalitesini sınıflandırırken;  ‘Çin Malı, Türk Malı, Amerikan Malı…’ gibi cümlelerden birisini kullanmışızdır.

Bunun sebebi; yayılan gazların yoğunluğudur. Bu yoğunluk malzemenin üretimi sırasında kullanılan ham madde kalitesiyle doğrudan orantılıdır.

Uzmanlar; çocuklarınıza Çin Malı oyuncaklar, evinize mutfak malzemeleri veya kıyafetler almayın, kanserojen maddeler içeriyor diye haberlerde bas bas bağırmışlardı hatırlarsanız. Bunun sebebi ürünlerin yapılması sırasında kullanılan ham maddenin kalitesi ve bunun sonucunda yayılan zararlı gazların yoğunluğudur.

Özellikle Nelere Dikkat Etmeliyiz…

Özellikle evlerimizde yoğun şekilde bulunan halı/döşeme veya mobilyalar üzerinden Uçucu Organik Bileşiklerin (O.U.B) zaman geçse de çok fazla azalma göstermemesidir. Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı  (çok uç örnekler olmadığı sürece ) iç mekanlardaki soluduğumuz hava dışarıdan daha kirlidir diyebiliriz. Çalışma alanlarımız ve evlerde geçirdiğimiz zamanların neredeyse %90’ını kapalı alanlarda harcarız.

Bu sebepten evlerde ve kapalı alanlarda (ofislerde) soluduğumuz havanın temiz olması çok büyük önem taşımaktadır.

Benim Çalışma Ortamım Hiç Senin Anlattığın Gibi Değil. Olmazsa Ne olur?

Eğer rahat ve temiz bir havaya sahip iş ortamınız ya da eviniz yoksa – bunu çok farklı nedenlere bağlayabilirsiniz tabi ki – ama iş ortamınızda veya evinizde günün ilerleyen saatlerinde konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı ve halsizlik, hapşırma hissediyor musunuz?

Eğer cevabınız ‘evet’ ise sizde, Sick Building Syndrome ( SBS ), Türkçe adıyla Hasta Bina Sendromu belirtileri olduğunu söyleyebiliriz. Kötü hava kalitesinin ve yayılan Uçucu Organik Bileşikler ( UOB ) ‘e maruz kalınmasının sonucudur.

NASA Bilim İnsanları Dayanamamış ve İç Mekan Süs Bitkilerinin Önemi Hakkında Araştırma Yapmışlar

NASA Bilim İnsanları, kapalı ortamlarda yetiştirilen iç mekan süs bitkilerinin Hasta Bina Sendromu için umut verici bir çözüm olabileceğini, bitkilerin kapalı alana yerleştirildiğinde Uçucu Organik Bileşikleri azaltıp, hava kalitesini iyileştirmede yardımcı olduğunu söylemişlerdir.

Bunu da, bitkilerin fotosentez yapmak için havadaki karbondioksiti kullanıp oksijeni serbest bırakması ve karbondioksitin emilimi sırasında havayı kirleten UOB‘leri emerek ayrışmasını sağlayarak havayı temizlemede yardımcı olduğu tezini öne sürmüşlerdir.

Dünyada artan hava kirliliği, yoğun iş hayatı temposu ve bununla birlikte doğru orantılı olarak artan insan psikolojisindeki yıkımlar, bilim insanlarını yeni araştırmalara itmiştir.

Süs bitkileri ile aynı ortamda bulunmanın bir başka avantajı da bulunmaktadır.

Nedir ki o acaba? Bitkinin gelişim ve büyüme sürecine tanık olan insanların, yaptıkları işleri bitirmeyi odaklandıkları ve başarma duygusunun tetiklendiği, ayrıca evcil hayvan yetiştirmeyi sevmeyen ya da tercih etmeyen kişilerde; bir canlının bakımını ve sorumluluğunu üstlenme görevinin yerine geçtiği (tabi ki evcil hayvanlar gibi günlük bakım sorumluluğuna sahip değildir fakat o hissiyatı uyandıran bir dürtü olarak ) görülmüştür. Kısacası insanlara sorumluluk ve görev bilincini aşılamaktadır.

Süs Bitkileri Hem Gözümüzü Hem Ruhumuzu Besliyor…

Size hediye edilen ya da severek aldığınız, evinize veya iş yerinize dekor olarak koyduğunuz bitkilerin, ruh sağlığınız için de faydalı olduğu biliyor muydunuz? Bu konu üzerinde yapılan araştırmalar, bitkilerin ofis ya da evde insanların pozitif düşünmesine, daha iyi hissetmesine, stresin azalmasına, mutlu olmasına ve yaratıcılık düzeyinin artmasına yardımcı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Yetiştirmeye En Uygun İç Mekan Süs Bitkileri Nelerdir?

İç Mekan Süs Bitkisi Yetiştiriciliği; büyük şehirlerde yaşayan ve dört tarafı binalarla kaplı insanların, evlerine özledikleri yeşil alan görüntüsünü getirmelerine yardımcı olan bir hobidir.  Evinizin balkonunda ya da salonunuzun bir köşesinde istediğiniz bitkiyi yetiştirmek sizin elinizde olan bir şeydir. Bu bitki; bir süs bitkisi, meyvesi ya da yaprakları yenen bir sebze olabilir. Bu tamamıyla sizin seçiminize kalmış bir şeydir.

Size, bitki seçimi konusunda, sıcak yaz aylarında evinizi serinletecek bitkiler konusunda yol gösterecek yazımı okuyabilirsiniz. Bunun dışında evinizin havasını temizleyecek bitkiler hakkında kısaca örnek vermek gerekirse, Kaktüs Bitkisi Çeşitleri, Difenbahya Bitkisi, Aleovera Bitkisi, Paşa Kılıcı Bitkisi, Kasımpatı ( Krizantem ) Bitkisi vb. türdeki bitkiler bulunduğunuz ortam için en başı çeken mükemmel seçenekler olabilecek adaylardır.

İç mekan süs bitkilerinin önemi ve yetiştiriciliği; tamamıyla insanın bu konuya olan bakış açısı ve zevklerini yansıttığı bir hobi olduğunu düşünmekteyim. Evinize girdiğinizde bitkiler yardımıyla yarattığınız o güzel manzara ile karşılaşmak tamamıyla sizin elinizde olan bir şeydir. Bu yazıyı okuduktan sonra aklınızdan ‘Ben zaten böyle bir şeyi hep yapmak istemişimdir’ diye geçirdiyseniz.

https://huglero.com veranda, iç mekan dizaynı, en iyi balkon dekorasyonu - İç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği

Daha fazla vakit kaybetmeden hemen yola koyulun sevgili arkadaşlar. Betonlaşan ve yoğunlaşan çalışma ortamları içerisinde rahatlamak hepimizin hakkı. Bu hakkınızdan mahrum olmayınız. Sizi son fotoğraf ile baş başa bırakıyorum ve hayal dünyanızı renklendirmesini umut ediyorum.

Görsel Kaynaklar : m.uniquestyles.info, shutterstock

Daha Fazla Göster

Zir. Müh. Sercan Çiftçioğlu

Ege üniversitesi Ziraat mühendisliği mezunu, Ziraat danışmanı. Uygun arazi işleme, toprak koşulları ve su kalitesi hakkında arazi sahipleri ve işletmelerle çalışmaktayım. Bahçe ve tarım işlerinde meraklılara elimden geldiğince yardım etmeyi seviyorum. Film izlemek, dağcılık ve tırmanıcılık da sevdiğim aktiviteler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu