BMW 5 Milyar Dolar’lık Bataryalarla Ne Yapacak?

bmw_i https://huglero.com

Büyük Oyunu Gören Bmw

Tesla’nın başlattığı ve akıl almaz hızda büyüyen elektrikli araba sektörü, gün geçtikçe kendine daha fazla pazar payı koparmakta. Durumun farkında olan büyük şirketler de günü geldiğinde geri kalmış olmamak için, devasa boyutlarda yatırımları ve arge çalışmalarını hız kesmeden sürdürmekte. Tabi bu büyüklerden birisi de Alman devi BMW.

Bmw’nin geleceğe dair, 2025’e kadar 12 farklı modelde elektrikli araç tanıtmak gibi büyük planları var. Günümüz itibariyle Bmw’nin ‘i’ bölümü sadece i3 ve i8 modellerini başarıyla üretmiş durumda. Ama söylentilere göre giriş seviyesi modeli olacak olan i1 üretimi ve takip eden i9 ve iX9 SUV modellerini içeren bir paket üzerinde yoğun bir kafa yorma söz konusu.

Bmw’nin bir sonraki üretmeyi planladığı elektrikli aracının söylentilere göre 443 HP

gibi etkileyici bir güç değerine ve tek şarjda 700km gibi büyük bir menzile sahip olacak. Tüm bu planlanan modelleri başarılı şekilde hayata geçirebilmek içinse Bmw’nin açıklamalarına göre şirket, Çinli CATL şirketinden 5 milyar dolarlık pil satın almış durumda.

Reuters haber ajansının haberine göre

Alman devi, bu 4.7 milyar dolar değerinde pilleri, Çinli pil üreticisi olan CATL (Contemporary Amperex Technology) şirketinden, önümüzdeki bir kaç yıl boyunca ürettiği araçlara sürekli kaynak olarak kullanacak.

Uzun dönem sözleşmelerine göre, pillerin 1.5 milyar dolarlık kısmı ise, Almanyada kurulacak olan CATL tesisinden tedarik edilecek, gerisi Çinden gelecek.

Dedikodulara göre Avrupa gelecekteki üretilecek elektrikli arabalar için yeterli miktarda pil üretebilme yeteneğine sahip olamayabilir. Bunu göz önüne alan Bmw grubu şimdiden Çinli şirketi kendilerine partner olarak seçip, geleceklerini garantiye almış oldu.

Bir diğer Çinli şirket olan Great Wall motor Company ile Bmw grubu, MINI araçlarına elektrikli bir model üretmesi için zaten daha önceden anlaşmış durumdaydı. Bmw, CATL şirketinin Almanyada kurulan dalı için belli bir miktarda yatırım yaptığını belirtse de, miktarını söylemeyi reddetmişti.

Görseller: BMW

0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x