BlogAndroid

Huawei Nihayet Pazar Payında Apple’ı Sollayıp İkinciliği Kaptı

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei yılın bir çeyreklik bölümünde Apple’dan daha fazla telefon tedarik ederek Samsung’un arkasından pazarda ikinciliğe yükseldi.

IDC verilerine göre şirket, 2018’in ikinci yarısında, bir yıl önceye göre %40.9’luk bir artışla 54.2 milyon adet gibi devasa bir sayıda telefon tedarik etti.

Samsung geriledi, Çin markaları öne çıktı

Samsung ise bir yıl önceye göre %-10.4 gibi bir rakama gerilese de,( bunda muhtemelen bir önceki note serisinde yaşanan patlama sorunları ve Apple ile yaşanan patent ihlali davalarının etkisi olacak ki), 71.5 milyon telefon kargolayarak akıllı telefon pazarının lideri olma konumunu sürdürdü. Aynı dönem içinde ise Apple 41.3 milyon telefon tedarik ederek bir sene önceki 41 milyon rakamına benzer bir durum seyretti.

Bir basın organı raporuna göre Huewei bunu, Çin pazarındaki %27’lik paya sahip güçlü konumuna ve amiral gemisi olan P20’nin dünya çapında 7 milyon adet satılmasına borçlu.

Tabi Asya ve Avrupa’da çok popüler olan Nova ve Honor serisinin de bu başarı öyküsünde önemli bir yeri olduğunu söylememek olmaz.

Buradaki rakamları asıl önemli ve büyük yapan ve unutulmaması gereken nokta Huewei’nin Amerika pazarında yasaklı olması ve satış yapamaması ve enerjisini diğer pazarlara yoğunlaştırması. Eğer Amerika’da da satış yapıyor olsaydı, varın bu rakamların çıkabileceği noktaları siz hesaplayın.

Bilindiği üzere Huawei,ve ZTE markaları Amerika’da Çin menşeli olduğu ve piyasada yaygınlaşması durumunda Çin’in Abd askerlerini izleyebilmesi tehlikesi olduğu gerekçe gösterilerek yasaklanmıştı. Bu durumu Çin reddetse de, elbette bir faydası olmadı.

Durum aslında güvenlikten fazlası

İşin aslı, telefon pazarı ülkelerin ekonomisine çok büyük bir etkide bulunur ve bu sektöre ancak bir kaç şirket girip tutunabilir. Diğerleri bir kaç denemenin ardından, maliyetleri kaldıramayıp geri çekilmek durumunda kalır. Abd de dünyada bu pazarda en büyük paylardan birine sahip olduğu için, Çin mallarının piyasaya akın etmesi, diğer ürünlerin özellikle Amerikan menşeli olanların piyasa hakimiyetini kaybetmeye sebep olacağından ve ithalat payı artacağından böyle bir yasağın gelmiş olma ihtimali daha baskın durumda.

Ama bu noktada şunu söylemeden edemeyeceğim, Huewei’nin ele geçirdiği bu ikincilik sırası kuvvetle muhtemel ‘geçici’ olabilir. Çünkü Apple daima yeni iPhone modellerini sunduğu yılın 4. Çeyreğinde atağa geçmekte.

Samsung’da yüzler asık

Ne yazık ki, bu olayların döndüğü günümüz şartlarında dün açıkladığı amiral gemisi Galaxy S9’un 2018 ikinci çeyreğinde çok yavaş artış gösteren satış rakamlarıyla hayal kırıklığına uğrayan Samsung tarafı, gerçek kaybeden konumunda.

IDC raporu https://huglero.com

Tablodan görüleceği üzere yılın 2. Yarısında 31.9 milyon satan diğer Çinli şirket Xiaomi ve 29.4 milyon adet satan Oppo da, harika sonuçlar elde etmiş durumda.

Görseller: IDC winfuture

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu