Elektrikli Otomobil

Aston Martin Lagonda Elektrikli Haliyle Küllerinden Yeniden Doğuyor

2021’de yollarda…

Söylenildiğine göre Aston Martin, yenilenen Lagonda modelinin üzerine inşa edeceği, firmanın ilk elektrikli aracını 2021’de ortaya çıkaracak. Araç, Rolls-Royce Phantom rakibi bir lüks geniş sedan formunda olacak.

aston martin lagonda https://huglero.com

Bu yıl Geneva Motor Show’da ön gösterimde ‘Vision concept’ olarak tanıtılan yeni elektrikli Lagonda, Aston Martin’in patronu Andy Palmer’ın da söylediği üzere, Lagonda modeli yeni çıkacak olan DBX SUV’un tamamen elektrikli modeli dışında, artık şirketin elektriklileşme stratejisinin yüzü olacak.

Ne kadar başarılı olabilir bilinmez ama Aston Martin, Lagondayı, Rolls-Royce ve Bentley markalarına tamamen elektriklileştirilmiş yürüyen aksam ve bir çok teknolojik eklentiyle, daha futuristik bir alternatif olarak pazarda yer aldırmayı planlıyor.

aston martin lagonda https://huglero.com

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, gerekli donanıma sahip olsalar da, mevcut şartlarda öncelikli hedefleri Petrol ve hibritleşme. Sahip oldukları donanım ise ilk olarak sadece Lagonda’nın tamamen elektrikli olmasında kullanılacak.

Lagonda sınıfı, bu lüks salon modeli takiben ayrıca bir de SUV piyasaya sürmeyi planlıyor. Aston Martin Lagonda çizgisindeki tüm bu elektrikli modellerini  Gallerdeki yeni st Athan fabrikasında üretmeyi hedefliyor.

Patron Palmer’ın yaptığı açıklamaya göre, DBX ayrıca ilk defa içten yanmalı motor tedariğini daimlerden yapacak. Bu da demek oluyor ki, Aston Martin’in üzerinde ilk defa bir AMG çift turbo, 4 litre V8 ve ardından daha da güçlendirilmiş bir hibrit motor görme ihtimalimiz çok yüksek.

Bunun dışında son olarak, Aston Martin CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre, DB11 ve DBS Superleggera modellerinde kullandıkları V12 motoru, gitgide sertleşen emisyon kanunları nedeniyle, özellikle Amerika pazarındaki ömürlerinin uzun olabilmesi için bir yardımcı elektrik ünitesine kavuşacak, yani yeni modellerde onları da hibritleşmiş göreceğiz.

Görsel: carscoops

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu