Sağlık Yaşam

Güçlü Kadınların İlişkilerini Diğerlerinden Farklı Yönetmesinin 10 Sebebi

İlişkilerde erkekler mi güçlüdür kadınlar mı? Güçlü kadınların özellikleri nelerdir? Elbette doğuştan gelen ve sonrasında şekillenen kişilik kimi kadınları erkeklerden güçlü kılmıştır. Hatta bu oran sanılanın oldukça fazladır da. Güçlü Kadınlar kendi başlarının çaresine bakmasını, günlerini kurtarsın diye başkalarına bağımlı kalmamanın önemini, her şeyden fazla bilirler. Her ne kadar, özgürlük, ülkemizde kadınlara altın tepside verildiği için çok da kıymeti bilinmese de, diğer birçok ülkelerde kadınlar, hakları ve özgürlükleri için savaşarak bugünlere geldiler ve gerçek bağımsızlığın önemini iyi biliyorlar.

Güçlü kadınlara inanıyorum. Ayakları üzerinde kendi durabilen güçlü kadınlara inanıyorum… kocasının arkasına saklanmayan, sığınmayan kadınlara… İnanıyorum ki problemlerin olduğunda, bir kadın olarak onlarla başa çıkabilirsin… kurbanı oynayıp acıtasyon yaparak saklanmaz, kendini acınası göstermezsin. Güçlü durur, mücadele edersin. Siz kadınlar, Küçücük vücutlarınızı dünyaya döndürür bütün bir evreni kalbinizde taşırsınız.

C. Joybel C.

İşin aslı güçlü kadınlar, birine bağımlı olmanın ya da birine ihtiyacı olmanın nasıl bir şey olduğunu hiç bilmezler. Çünkü ‘güçlü kadınlar’ genellikle kendi hayatlarını daim ettirmeyi çok küçük yaşlarda öğrenmek zorunda kalanlardır. Etrafınıza şöyle bir baktığınızda ve farkında olduğunuz güçlü bir kadın gördüğünüzde, hayatını biraz kurcalarsanız mutlaka onun zamanında birçok ya da en azından birkaç acı olay ya da zorlu hayat şartlarıyla başa çıkmasının gerektiğinin hikayesini duyarsınız. Zaten bu zorlu olaylarda ona yardım edecek kimse etrafında olmadığı için kendi başına bir kahraman gibi zorluklardan sıyrılıp çıkabildiği, karşılaştığı bahtsızlıkların onu çamurun dibinde tutmasına izin vermediği için bugün biz ona güçlü kadın diyoruz ya.

Güçlü kadınlar, korkusuz, gözü pek, metanetli ve güzel olurlar ve eğer siz o şanslı kişi iseniz yani o kadının hayatına kabul ettiği erkekseniz, ilişkinizde dikkate almanız gerekecek olan ve kadınınızla ilgili bilmeniz gereken bazı gerçeklikler var.

Güçlü kadınların ilişkilerini farklı ele almalarının 10 sebebi

çift https://huglero.com

Onları kurtaracak bir ilişki aramazlar

Erkekler! Güçlü bir kadınla beraberseniz eğer, şunu aklınızdan çıkarmamalısınız ki, onlar, kimsenin onlara yardım etmeyeceğini, ya da kimsenin zor zamanlarında koşup gelip ellerinden tutup, o zor durumdan onları çıkarıp almayacağını çocukluklarında öğrendiler ve kendi kendilerini güçlüklerden kurtarmanın bir yolunu buldular.

Yani, sevgilin bugüne kadar, hiçbir zaman birinin onları zor durumdan kurtarma rahatlığını ve memnuniyetini yaşamadı, neden şimdi yaşamaya ihtiyacı olsun ki?

Bu tarz ilişkilerde, yani eğer bu tarz kadınlardan biriyle birlikteyseniz, onlar asla sizi ulaşılması gereken bir amaç olarak görmezler, yani finansal ya da duygusal anlamda bir seviyeye ulaşmak, ya da yalnızlıklarını giderecek bir arkadaş arayışı içinde değildirler. Onların sizinle beraber olmalarında, onları motive eden konular bunlar değil. Bu yüzden eğer endişeleniyorsanız, endişelenmeyin, ya da onların üzerinde baskı kurmaya çalışmayın.

Aslında, sanılanın aksine, güçlü kadınlarla yaşanan ilişkiler çok daha kolaydır sadece becerebilirseniz. Çünkü onlar, hiçbir zaman etrafında onları mutlu etmeniz için pır dönmenizi falan istemezler. Onları mutlu edebilmeniz ya da tatmin edebilmeniz için, sizden, eve ayda yüz binlerce lira getirebilen bir adam olmanızı, onlara en pahalı hediyeleri almanızı beklemezler.

Yani onların duygularına birer bekçi olmanıza gerek yok. Bu yüzdendir ki, herhangi bir kahraman beklentisi olmayan güçlü kadınlarla ilişki kurmak hem güvenli, hem de daha özgürlükçüdür.

Güçlü kadınlar ne istediklerini bilirler

Şu her gün televizyonlarda oynayan evlilik programlarına gelen insanlar var ya, işte güçlü kadınlar onlar gibi değildirler. Ne istediklerini bilirler, yani genellikle daha önce ilişkilerinde yıpratılmış oldukları için, bir sonraki sevgilisinde ya da partnerinde, nasıl kriterler olması gerektiğini, açık açık bilirler ve bunun farkındadırlar. Daha önce, istemedikleri davranışları olan insanlarla tecrübeleri oldukları için, şu an ne istediklerini iyi bilirler. Bundan sonraki süreçte hayatlarını, ucu olmayan ya da bitmeye mahkum ilişkilerle harcamayacaklarından emindirler. Sizden bir elektrik alırlarsa, emin olun bunu rahatça belli ederler. Eğer bir işaret almadıysanız, zaten bu onun net fikirli olmasından ve ne sizin ne de kendisinin zamanını harcamak istememesinden kaynaklıdır.

İlişkileri eşit partnerlik olarak görürler

Güçlü kadınların aradıkları, onların hayatından bir şeyler koparıp gidecek eşler değildir, onlar hayatlarına bir değer katacak partnerler ararlar. Yani onları tutup kaldırabilecek bir partner, temelli dibe sürükleyecek değil… Tabi ki aynı şekilde onlar da başkalarının hayatlarını bir anlam katmayı, hem almanın hem vermenin önemini hissetmeyi isterler, yani güçlü kadınlar hiçbir zaman aşk anlamında verdiklerinden fazlasını talep etmezler.

ilişki https://huglero.com

Duygularını nasıl kontrol edeceklerini iyi bilirler

Hiç bir zaman başkalarının üzerlerine titremesini, her hareketlerinin ‘zarar gelebilir’ endişesiyle kontrol edilmesini istemezler, beklemezler. Çok da yeterli bir şekilde, kendilerini kontrol edebilecek yeterliliğe sahiptirler. Duygusal olgunluklarından dolayı, hem onlarla bir konuşma başlatıp sürdürebilmek, hem de bir anda fikir ayrılığına düşebilmek oldukça basittir. Güçlü bir kadınla ilişki, heyecanlı aşıklar gibi olmaktan ziyade, ‘yetişkinlik çizgisinde’ saygı ve nezaket çerçevesinde yürütülebilir. Duygularının onları ele geçirmesine izin vermedikleri gibi, konuşma/tartışma esnasında eşlerinin konuya bakış açılarını araya girmeden rahatça dinlerler.

Anlaşmazlığa düşmekten hiç mi hiç korkmazlar

tartışan çift https://huglero.com

Ortada bir problem olduğunda öyle dilinin ucuna kadar getirip orada tutmazlar, problemin daha da arap saçına dönmesine müsaade etmezler. Tam tersi açıkça problemi ortaya serip, çözüm için gerekli noktaya ulaşmaya çalışırlar.

Kısacası eğer siz ikinizin arasında geçen bir durum varsa, sonuca kestirmeden ulaşabilmek adına konuşmayı başlatmaktan hiç çekinmezler.

Güçlü kadın başkalarının ona attığı taşlardan bina inşa edebilen kadındır.

İlişkiye bir ‘takım olma’ mantığıyla yaklaşır

Maalesef hayatlarında onları yavaşlatan kişilere, özellikle ilişki anlamında yer vermezler, bu yüzden sadece gelecekte dengeli bir hayat sürebileceğini öngördüğü kişilere şans tanırlar. Güçlü bir kadın kimsenin onu kontrol etmesini, kontrolde olduğunu hissetmeyi ya da başkasını da kontrol edebilmeyi istemez. Beraberce ilişkilerini büyütebileceği, duygusal anlamda ‘ikiz’ olabileceği bir geleceğe sahip olabileceği bir kişi isterler. Onu destekleyip koruyabilecek, aynı zamanda onun da koruyabileceği bir kişi… Kendilerini daha iyi hissedebilmek için birini hayatlarında istemezler, elde ettiği her başarıyı beraber kutlayabilecekleri, her zorluğu ve kaybı da beraber göğüsleyebileceği, ona destek olup cesaret verecek birini isterler.

Kolay kolay kıskanmazlar

‘Güven’, güçlü kadınlar için büyük bir kriterdir, öylece ilişkiniz var diye kolaylıkla güven duymazlar; zaman içinde bu güveni ‘ancak’ kazanabilirsiniz. Hatta o zaman geldiğinde bile hala zamana ihtiyacı olabilir.

Bu yüzden, siz siz olun eğer onun güvenini kazandıysanız, kaybedecek bir hareket yapmayın. Çünkü büyük ihtimalle, bu ayrıcalığı bir daha geri alamazsınız. Eğer size güvenirse, öyle iş çıkışı ya da akşamları, takıldığınız arkadaşların kim olduğuna pek aldırış etmez. Zaman geçirdiğiniz ya da geçirmek zorunda kaldığınız kişileri öyle kolayca kıskanmaz. Çünkü sizinle bir takım olduğu anlayışıyla kalbini ve güvenini vermiştir, bu yüzden ne olursa olsun bunu koruyacağınızdan emindir.

Alışıldık klişe arayışında değildirler

kadına yardım https://huglero.com

Böyle kışın, onları soğuktan koruyacak birini falan istemezler. Dört mevsim onunla beraber duracak birini ararlar. Yani, fırtınada beraber kalacağı, güneşte beraber kavrulacağı birini… Kısacası güçlü kadınlar, diğer kadınlardan daha fazla bir şekilde ciddi ilişki arayışındadırlar. Çünkü aradıkları sadece sevecekleri birisi değil, tam anlamıyla bir ruh ikizidir. Daha ucuz bir şey değil.

Olumsuzluktan kaçarlar

İlişkinizde sizin falsolarınızı ya da anlaşmazlıklarınızı çok fazla tolere edeceğini sanmayın. Yukarıda da söylediğim gibi, sadece olumlu düşünen ve hareket eden ve onu taşıyabilecek insanlardan etkilenirler, çünkü diğer türlüsünü hayatlarında bolca görmüşlerdir. Öyle sahip olduğu türlü olumsuzluklarla onları tekrar çamurun dibine çekecek adama asla katlanmazlar, buna müsaade etmezler. Şöyle düşünün ki, o daha yeni tomurcuklanan bir çiçek ve güneşe ihtiyacı var, karanlıktan ve gölgeden mümkün olduğunda kaçacaktır. Karşılaştığınız problemleri elbette birlikte çözmek isteyecektir ama sürekli şikayet ve mızmızlanmaları, gereksiz fikir ayrılığı ve tartışmaları asla uzun üre tolere etmeyecektir. Kredinizi gereksiz yere tüketmeyin yani.

Kendi amaçları ve hayalleri vardır

güçlü kadın https://huglero.com

Güçlü bir kadın eve birilerinin ekmek getirmesini, ona birilerinin çeşitli direktifler vermesini ya da hayat koçluğu yapmasını istemez, bunu beklemez de. Hayatta ne yöne ilerlemekte olduğunu ve oraya nasıl varacağını, bu idealde onu kimsenin durduramayacağını biliyordur. Sizin de kendinize ait bir hayatınızın olmasını ister. Böylece sizin de onun da hayatta uğruna uğraştığınız ya da çalıştığınız bir durumu idare ettirirken, aynı zamanda birbirinize olan gülümsemeniz ve ilginiz, birbirinize olan destek ve teşvikiniz olsun ister.

Her başarılı erkeğin arkasında harika bir kadın vardır

Son olarak;

Emin olun, güçlü kadınlar bize ve çevremize, umut aşılarken, başarı yolunda potansiyellerimize ulaşma uğraşında nasıl yükselebileceğimizi gösterirler. Bu tarz kadınlar, güçlüklerle ya da engellerle pes etmezler. Bu örnekler olmasaydı, biz erkeklerin başarılı olanları emin olun bugün bu durumda olamazdı.

Bir ilişkide, bu kadınlar, ilişkinin kontrolünü ele geçirmemek adına, ateşli tartışmaların da, akıllıca konuşmaların ve tavsiyelerin de, zarifliğin ve naifliğin de mükemmel dengesini kurabilen insanlardır. İlk başta biraz sert ve güçlü görünebilir, ama daha sonra size de, yeteri kadar tanıdıktan sonra hükümdarlık alanınızı bırakacaklardır.

Yani bu tarz kadınlarla beraber olabilmek bir erkek için büyük bir ayrıcalıktır ve bu yüzden asla garanti gözüyle bakılmamalıdır. Güçlü bir kadın, ilişkisini çok farklı noktalara kolayca taşıyarak, gerçekte aşkın ne kadar harika bir şey olabileceğini rahatlıkla gösterir.

Görseller: gettyimages shutterstock encyclopedia entrepreneur

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu