Elektrikli Otomobil

Tesla Model S Long Range Plus, İlk EPA sertifikalı 647 Km menzilli EV oldu.

Tesla Model S Long Range Plus ile ilk defa yeni bir elektrikli otomobil rüyasını gerçekleştirdi. Tesla, geçtiğimiz Pazartesi öğleden sonra bir şirkette yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren tüm Kuzey Amerika Model S Long Range Plus araçlarının resmi EPA sertifikalı 402 mil (647 km) menzili var” dedi.

Şirket, 402 kilometrelik bu yeni menzilin , bu yılın başlarında Model S’nin “Long Range Plus” versiyonlarını oluşturmaya başladığında (Şubat ayında) uygulanacağını söylüyor . 

Bu da ilgini çekebilir: Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilleri

Ocak ayında, Model S resmi olarak 373 mil olarak değerlendirildiğinde, Musk bu büyük fastback için 400 mil EPA derecesine çok yaklaşmış olabileceklerini ima etmişti . Model S’nin Long Range Plus versiyonunun Şubat ayında piyasaya sürülmesinden sonra, model 391 mil versiyonu olarak tekrar güncellendi.

2020 Tesla model s long range plus
2020 Tesla Model S long range plus beyaz

Sonra işler biraz garipleşti. Musk, EPA’nın Model S için aralık testini engellediğini iddia etti – yanlışlıkla arabanın kapısını ve arabadaki anahtarları açık bırakarak arabanın bir gecede menzilinin% 2’sini kaybetmesine neden olduğunu iddia etti. EPA bunu reddetti ve en son 391 millik sonucun doğru olduğunu iddia etti. 

EPA, Salı günü güncellenen Long Range Plus için 402 mil menzilini onayladığını doğruladı – ancak biraz da şüpheci yaklaşarak, bu uzun menzil versiyonun 391 mil menzile ulaşandan farklı bir araç olduğunu vurguladı.

“Tesla, 2020 Model S Long Range Plus aracını daha önce EPA tarafından test edilen aracından sadece birkaç farklı değişiklik yaparak güncelledi,” dedi. İsmini vermek istemeyen bir EPA sözcüsü ise; “EPA, Tesla tarafından sunulan test protokollerinin ve verilerin incelenmesine dayanarak yeni etiket değerini onayladı ve tam ve doğru olduğunu tespit etti.” dedi.

Tartışma yerine arabaya geri dönelim. Tesla, bu sınıra ulaşmak için Model S’deki yenilikleri özetlemiş bulunmakta ve bu, daha fazla pil kapasitesi ile bu otomobilin karbon salınımını artırmak anlamına gelmiyor. Yeni seri, aynı pil paketi mimarisine sahip bir 2019 Model S 100D’ye kıyasla % 20’lik bir artışı temsil ediyor. 

2020 Tesla Model S Long Range Plus

Kısmen, Model 3 ve Model Y’nin üretimi sırasında öğrenilen çeşitli tecrübeler arasında, araç koltuklarının merkezde üretimi ve akü grubu, tahrik üniteleri ve aktarma organlarının daha hafif malzemelerle üretilmesiyle önemli bir ağırlık azaltımı gerçekleşmiş. Ayrıca, arka endüksiyon motoruna bağlı olan önceki mekanik yağ pompası araç hızından bağımsız çalışan bir elektrikli yağ pompası ile değiştirmiş, ve sabit mıknatıslı ön motorlarda yapılan iyileştirmeler (diğer modellerle ortak) araca % 2 daha fazla menzil eklemiş. Sadece yeni aero jant tasarımı bile tek başına % 2’lik bir artış sağlıyor. 

Long Range Plus, rejeneratif frenleme için, fren pedalına basmak zorunda kalmadan aracı tam olarak durdurma yeteneğine sahip, rejeneratif frenleme ile fiziksel frenlerin ortaklaşa kullanıldığı yeni bir ‘hold’ modu da içeriyor.

Bu tek şarjda 402 mil/647 km menzile sahip olan Long Range Plus versiyonu, Tesla Model S serisinin en uygun fiyatlı satılan modeli. ABD fiyatı kargo ücreti olan 1.200$ dolar dahil 76.190 $.

Bu noktada Tesla’nın EPA menzil rekorunu kırmaya en yakın tek otomobil üreticisi Lucid Air gibi duruyor. Belki de tesadüfen orijinal Model S baş mühendisi olan Lucid CEO’su Rawlinson, Lucid Air’in sadece EPA testlerinde 400 milden fazla değil , gerçek otoyol kullanımlarında dahi 400 milden fazla bir aralığı gerçekleştirebileceğini iddia etti . 

2012 yılında, Model S resmi olarak 265 mil /426 km menzilli olarak derecelendirildiğinde, Floridalı bir araç sahibi bazı özelliklerini kısarak, kırsal yollarda yavaş kullanıp, lastik basıncını yükseltip klimayı kapatarak 423,5 mil yol kat ettini iddia etmişti.

Bu, gerçek ve normal bir 400 otoyol mili anlamına gelmese de, Tesla’nın menzil ileride yapabileceği modifikasyonlarla hep sınırlarda dolaşacağı beklentisini ortaya çıkarıyor gibi duruyor.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu