Elektrikli Otomobil

Kia EV6 Elektrikli Otomobil Tanıtıldı: Mükemmel Tasarımıyla Markanın İlk Tamamen Elektrikli Modeli.

Kia EV6 elektrikli otomobil tanıtıldı. Araç, Kia markasının ilk ‘tamamen’ elektrikli arabası.

Elektrikli otomobiller artık bir teori, bir hayal ya da bir kaç kişinin üretebildiği teknoloji olmaktan çıktı ve önümüzdeki 20 – 30 yıl ve sonrasını hükmedeceği neredeyse kesin gibi. Markaların elektrikli araba yarışına katılan bir diğer isim ise, EV6 modeliyle Kia.

Yeni Electric-Global Modüler Platform (E-GMP) sayesinde gerçekten çekici görünen araç güçlü özelliklere sahip olacağa benziyor.
Kia, dünya prömiyerini bu ay özel bir online etkinlik sırasında, projenin sonuna doğru yaklaştığı ilk tamamen elektrikli modeli Kia EV6‘nın (daha önce “CV” kod adıyla biliniyordu) ilk görüntülerini basına sundu.

Kia elektirkli araba dış tasarımı ve özellikleri https://huglero.com
Kia EV6 dış tasarımı

Araba, doğada ve insan hayatında bulunan zıtlıklardan esinlenerek markanın yeni tasarım felsefesi olan “Opposites United” altında tasarlandı ve itiraf etmeliyiz ki, oldukça çekici görünüyor.

Kia’ya göre EV6, Kia’nın küresel tasarım ağındaki Namyang (Kore), Frankfurt (Almanya) ve Irvine’de (California, ABD) bulunan üç tasarım stüdyosunun tümü arasında gerçekleşmiş ortak bir çalışmanın ürünü.

Kia elektrikli arabalarında yeni bir tasarım dili kullanıyor

Firma, bu yeni tasarım dilini gelecekteki modellerde kullanmayı planlıyor:

Opposites United tasarım felsefesi beş temel unsura dayanmakta: “Bold for Nature”, “Joy for Reason”, “Power to Progress”, “Technology for Life” ve “Tension for Serenity”. Koreli üretici tarafından bu tasarım yaklaşımları şöyle tanımlanmış:

“Bold for Nature”, hem doğada hem de insan dünyasında bulunan ayrıntılar, şekiller ve oranlarla bilgilendirilen doğa ile etkileşime dayanmakta. Bu tasarım sütunu, araç iç mekanları için organik, ancak teknik yapılar ve yüzeyler oluşturuyor; dış tasarım bir kombinasyonla karakterize ediliyor; cesur, sürekli değişen yüzeylere sahip net ve basit çizgiler…

“Joy for Reason”, Kia’nın gelecekteki araçlarının verdiği his ve ambiyansa odaklanıyor. Geleceğin tasarımları, duygusal olanı rasyonel olanla birleştirecek, rahatlatıcı ve ilham vererek yolcuların ruh halini etkileyen araçlar yaratacak. Aynı zamanda yeni organik malzemelerin ve daha cesur renklerin benimsenmesini etkileyecek, gençliği ve kural tanımazlık duygusunu ifade edecek.

“Power to Progress”, markanın mevcut tasarım gücüne dayanıyor. Kia’nın yakın zamandaki tasarım odaklı dönüşüm döneminde öğrenilen becerileri ve uzmanlığı kullanarak ve geliştirerek, markanın gelecekteki ürünlerinin tasarımları ve düzenleri gelişmeye devam edecek. Geleceğin tasarımları, yeni tasarımlar geliştirmek ve mevcut olanları yenilemek için deneyim ve yaratıcılıktan yararlanacak.

“Life for Life”, insanlar ve makineler arasındaki olumlu etkileşimleri teşvik etmek için yeni teknolojileri ve yenilikleri kucaklar. Markanın gelecekteki araçları, müşterilerin otomobilleriyle etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmak için tasarım ve yenilikler ile aydınlatma, hisleri ve araç içi bağlantıdaki gelişmeler yoluyla yeni nesil bir araç içi kullanıcı deneyimini (UX) benimseyecek.

“Tension for Serenity”, karşıt güçler ile yaratıcı zıtlıklar arasındaki gerilimi uyandırır ve iki karşıt güçten gelen tasarım dengesini tanır. Yüzey gerilimi oluşturmak için keskin, son derece teknik ayrıntılar kullanan ve uyumlu, geleceğe yönelik bir tasarım vizyonunu gerçekleştiren çarpıcı tasarım konseptleri sunuyor.

Tıpkı Hyundai Ioniq 5 gibi, Kia EV6 elektrikli otomobil de yeni gelişmiş EV platformuna dayanıyor.

Electric-Global Modular Platform (E-GMP), 500km gibi uzun menzilli elektrikli araçlar da dahil olmak üzere çok güçlü özelliklere sahip elektrikli araçlar oluşturmaya izin veriyor. Ultra hızlı şarj özelliği (100 km menzil için bataryayı 4 dakika doldurmanızın yeterli olduğu) ve 3 saniyede 0-100 km / sa) hızlanma gibi dünyanın en hızlı elektrikli otomobillerinin sahip olduğu özellikler sahip olacak. Ultra hızlı şarj özelliği ve uzun menzili sayesinde şarj istasyonu bulma ve istasyonda uzun süreler harcama bir problem olmaktan çıkacak.

Kia EV6 modelinin kesinleşmiş teknik özellikleri henüz açıklanmadı.

Otomobilin görünümünü ve E-GMP platformunu birleştirirsek, elektrikli araç pazarında özellikle Tesla model 3 için çok güçlü bir rakip göreceğiz gibi görünüyor. Ülkemizi tenzih ederek, fiyatlandırmaya bağlı olarak, EV6 gerçekten iyi satabilir.

Kia EV6 elektrikli otomobil dış tasarımı

Kia EV6, crossover’dan ilham alan tasarım estetiğine sahip kompakt boyutlu bir elektrikli otomobil gibi görünüyor. Üretici tarafından tasarımı anlatmakta kullanılan kelimeler “modern”, “şık” ve “aerodinamik” olarak belirtilmekte.

Araçla ilgili ortaya çıkmış ilginç ayrıntılar şu şekilde:

  • Kendine has karakteristiği olan gündüz farları,
  • Ön tarafta düşük hava girişi, hava akışı optimizasyonu (hava, optimum aerodinamik için aracın düz zemininin içinden ve altından yönlendirilir),
  • Keskin çizgiler ve “bir his yaratmak için yüksek teknoloji ayrıntıları” tasarımdaki gerginlik “,
  • Arkaya doğru eğilmiş ön cam, gizli kapı kolları ve cesur arka arka kısımlar.

Yan tarafta, Kia’ya göre otomobilin profilini görsel olarak uzatan, arka tekerlek kemerlerine doğru yukarı doğru kıvrılan, kapıların altından geçen bir karakter çizgisi var.
Aracın silecek bulunmayan arka kısmı da ilginç bir tasarıma sahip.

En üst düzeyde aerodinamik performansı gerçekleştirmek için tasarlanan arka kısımda, arka camı görsel olarak genişleten, entegre siyah parlak bir eke sahip eğimli bir arka C sütunu sergilemekte.

Kia ev6 elektrikli otomobil arka tasarımı https://huglero.com
Kia EV6 arka tasarımı

Bunun üzerinde, havayı aşağı doğru, yükseltilmiş alt spoylere doğru yönlendiren belirgin bir tavan spoyleri bulunuyor ve arabanın benzersiz arka farlarının üstünde konumlanmış durumda.

Kia EV6 iç dizayn

E-GMP platformu nedeniyle Kia EV6’nın içi oldukça geniştir. Üretici, kavisli bir yüksek çözünürlüklü görsel / işitsel ve navigasyon (AVN) ekranı uyguladı ve önceki nesillere kıyasla düğme ve düğme sayısını önemli ölçüde sınırladı. Direksiyon simidinde birden fazla düğme var ve en önemli işlevleri kontrol etmek için çok faydalı olacaklar gibi görünüyor.

kia ev6 elektrikli otomobil,kia ev6 elektrikli araba,elektrikli otomobil,elektrikli araba,kia elektrikli otomobil özellikleri https://huglero.com/
Kia EV6 iç dizaynı

Altta saklama alanı ve geniş kol dayama yeri ile orta konsol da oldukça premium bir izlenim uyandırmakta.

Yeni iç mekanın en çarpıcı unsurlarından biri, kesintisiz, yüksek teknolojili, kavisli, yüksek çözünürlüklü görsel-işitsel ve navigasyon (AVN) özelliklerine sahip ekranı. Geniş kavisli ekranın basit tasarım dili ve ince gösterge paneli, araç iç mekanına ferah bir his vermiş.

Direksiyon simidinden otomobilin ortasına doğru uzanan, sürücünün önünde bir gösterge paneli ve orta konsolun üzerinde bilgi-eğlence ve navigasyon sistemi bulunmakta. Ekranın genişliği, sürücü için sürükleyici bir deneyim yaratırken, minimum sayıdaki fiziksel düğmelerin bir kısmı düzenli ve anlaşılması kolay bir sürüş deneyimi sunacağa benziyor.

AVN ekranının altında, önde oturan yolcular için, dokunmatik tuşları kullanarak HVAC (ısıtma, havalandırma ve klima) ayarlarını kontrol ederken, bu panelin altında, gösterge paneli, arabanın önüne doğru eğilerek ön tarafta bir boşluk ve ferahlık hissi yaratıyor.

Kia EV6 elektrikli araba iç tasarımı ve koltukları https://huglero.com
Kia EV6 elektrikli otomobilin iç tasarımı ve koltukları

Koltuklar ince, hafif ve çağdaş ve geri dönüştürülmüş plastikler kullanılarak oluşturulan modern, görsel olarak ilgi çekici ve sağlam kumaşlarla kaplanmış, bu da kabinde daha fazla ferahlık yaratıyor.

Genel olarak, Kia EV6 elektrikli otomobil tasarımı ve sunduğu özelliklerle olumlu bir şekilde şaşırttı. Kesinlikle şimdiye kadar yapılmış en çekici elektrikli Kia olmuş ve bir yandan sabırsızlıkla yerli elektrikli otomobil ile ilgili haberleri beklerken, yakın gelecekte, Kia EV6 ile ilgili gelişmeleri de öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Görseller: Kia

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Şaka maka araba canavar gibi olmuş. Gördüğüm en güzel elektrikli araba tasarımlarından biri şahsen. Direksiyon çok kaba ama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu