Elektrikli Otomobil

HYUNDAI XCIENT | Dünyanın Hidrojen Yakıt Hücreli İlk Ağır İş Kamyonu

Hyundai Motor, dünyanın ilk yakıt hücreli ağır hizmet kamyonu olan Hyundai XCIENT Fuel Cell’in ilk 10 adetini İsviçre’ye gönderiyor. Bu ağır iş kamyonu Xcient, konsept modeller hariç satışa çıkan hidrojen yakıt hücreli araçlar görmeye alışık olmadığımız bir zamanda kullanıma giriyor.

  • Hyundai, bu yıl 50 ve 2025 yılına kadar da toplam 1.600 adet kamyon üretecek.
  • 190 kW’lık hidrojen yakıt hücresi sistemi ile, Hyundai XCIENT Yakıt Pili tek bir şarjla yaklaşık 400 km yol kat edebiliyor.
  • Hyundai Motor tarafından bağımsız olarak geliştirilen XCIENT Yakıt Pili, dünyayı karbon salınımından arındırmaya yardımcı olmayı hedeflemekte.
  • Hyundai, tek bir şarjla 1.000 kilometre sürüş mesafesine sahip TIR üzerinde de çalışıyor.
Hyundai xcient - dünyanın ilk yakıt hücreli kamyonu İsviçrede kullanıma giriyor https://huglero.com

6 Temmuz 2020‘de Hyundai Motor Company dünyanın ilk seri üretilen yakıt hücresi ağır hizmet kamyonu olan Hyundai XCIENT Fuel Cell‘in ilk 10 adetini İsviçre’ye gönderdi. Şirket, bu yıl İsviçre’ye toplam 50 XCIENT Yakıt Hücresi göndermeyi planlıyor ve Eylül ayında başlayan bu transfer ticari filo müşterilerine yavaş yavaş teslim ediliyor. Hyundai, 2025 yılına kadar toplam 1.600 XCIENT Yakıt Pili kamyonunu piyasaya sürmeyi planlamakta ve bu, sıfır emisyon çözümleri ile karbon emisyonlarını azaltmaya çalışırken şirketin çevresel taahhüdünü ve teknolojik yeteneğini yansıtıyor diyebiliriz.

“XCIENT Fuel Cell, sadece gelecekte üretilebilecek bir çizim projesi olarak değil, günümüzdeki bir gerçeklik. Bu çığır açan aracı şimdi yola çıkararak Hyundai, ticari araçların tarihinde ve hidrojen toplumunun gelişiminde önemli bir kilometre taşı oluşturuyor. “Kritik nakliye ihtiyaçlarının XCIENT Yakıt Pili gibi araçlar tarafından karşılandığı kapsamlı bir hidrojen ekosistemi inşa etmek, otomobil emisyonlarını çevresel denklemden uzaklaştıran bir paradigma değişikliğine yol açacaktır.”

Hyundai Motor Ticari Araç Bölümü Başkan Yardımcısı ve Başkan Cheol Lee

Ayrıca Cheol Lee, dünyanın ilk seri üretilen yakıt hücresi elektrikli yolcu aracı olan ix35 ve ikinci nesil yakıt hücresi elektrikli aracı NEXO‘yu piyasaya süren Hyundai, şimdi onlarca yıllık deneyimden, dünyanın önde gelen yakıt hücresi teknolojisinden ve kitlesinden yararlanıyor. Amacımız, XCIENT Yakıt Pili ile ticari araç sektöründe hidrojeni ilerletmek ”dedi.

hidrojen yakıt hücreli araçlar- hidrojen yakıtlı Hyundai xcient tır https://huglero.com

XCIENT Yakıt Pili nedir?

XCIENT, 95 kW’lık çift yakıt hücresi yığınlarına sahip 190 kW’lık bir hidrojen yakıt hücresi sistemiyle çalışmakta. Yedi büyük hidrojen tankı 32.09 kg hidrojen depolama kapasitesine sahip. XCIENT Yakıt Pili için şarj başına sürüş menzili yaklaşık 400 km ve potansiyel ticari filo müşterilerinden gelen özel gereksinimler ve İsviçre’deki şarj altyapısı arasında çok iyi bir denge ile geliştirilmiş. Her kamyon için yakıt ikmal süresi yaklaşık 8 ~ 20 dakika sürüyor ki bu çok iyi bir değer.

Yakıt pili teknolojisi, uzun menziller ve kısa yakıt ikmal süreleri nedeniyle ticari nakliye ve lojistiğe özellikle çok uygun görünüyor. Çift montajlı yakıt hücresi sistemi, ağır hizmet kamyonlarını bölgedeki dağlık arazide yukarı ve aşağı sürmek için yeterli enerji sağlayacak durumda.

Hyundai Motor, Kuzey Amerika ve Avrupa da dahil olmak üzere küresel pazarlara yönelik, yüksek dayanıklılık ve güce sahip gelişmiş bir yakıt hücresi sistemi ile donatılmış tek bir şarjla 1.000 kilometre seyahat edebilecek uzun mesafeli bir çekici ünitesi geliştiriyor.

Hyundai xcient - hidrojen yakıtlı araç https://huglero.com

Hyundai Xcient – Çevre Dostu Yeşil Hidrojen Ekosistemi

2019 yılında Hyundai Motor Company, İsviçre şirketi H2 Energy ile ortak girişim olan Hyundai Hydrogen Mobility (HHM) ‘yi kurdu ve bu da kamyonları kullanım başına ödeme temelinde ticari kamyon operatörlerine kiralayacak, yani ticari için ilk yatırım yok filo müşterileri.

Hyundai, çeşitli nedenlerden ötürü iş girişimi için İsviçre’yi başlangıç ​​noktası olarak seçti. Bunun sebeplerinden biri, sıfır emisyonlu kamyonlar için geçerli olmayan ticari araçlarda İsviçre LSVA yol vergisi. Bu, normal bir dizel kamyona kıyasla yakıt hücresi kamyonunun kilometre başına taşıma maliyetlerini neredeyse eşit seviyeye getiriyor.

Hyundai’nin çalışma prensibi, hidroelektrik enerjiden üretilen tamamen temiz hidrojen kullanılmasına dayanmakta. Karbon emisyonlarını gerçekten azaltmak için, tüm kamyonların sadece yeşil hidrojenle çalışması gerektiğini savunuyor. İsviçre, küresel olarak en yüksek hidroelektrik oranına sahip ülke ve bu nedenle hidrojen üretimi için yeterli yeşil enerji sağlayabilecek kapasitede. Proje İsviçre’de başladığında, Hyundai projeyi diğer Avrupa ülkelerine de genişletmeyi planlıyor.

Hyundai Hidrojen Enerjisi Liderliği

Hyundai geleceğe baktığında, sıfır emisyonlu mobilite, şirketin stratejisinde önemli bir rol oynayacak. XCIENT Yakıt Pilli kamyonlarına ek olarak Hyundai, ikinci nesil hidrojenle çalışan SUV olan NEXO’nun da üreticisi konumunda. 2025 yılına kadar şirket, yılda 110.000 FCEV (fuel cell electric vehicle – yakıt hücreli elektrikli araç) dahil 670.000 elektrikli araç satmayı hedefliyor.

Aralık 2018’de Hyundai Motor Group, uzun vadeli yol haritası olan “Fuel Cell Vision 2030”u duyurdu ve yakıt hücresi teknolojilerindeki küresel liderliğinden yararlanarak bir hidrojen toplumunun gelişimini hızlandırma taahhüdünü yeniden gün yüzüne çıkarmış oldu. Bu planın bir parçası olarak Hyundai Motor Group, 2030 yılına kadar otomobiller, gemiler, vagonlar, dronlar ve güç jeneratörleri için yılda 700.000 adet yakıt pili sistemi üretim kapasitesini garantilemeyi amaçlıyor.

Hyundai XCIENT Fuel Cell Ana özellikleri

Ürün ModeliXCIENT Yakıt Pili
araç tipiKargo (Şasi Kabini)
Kabin TipiDay Cab
Sürüş sistemiLHD / 4X2
Boyutlar [mm]
Tekerlek Tabanı5,130
Toplam (Şasi Kabini)
Uzunluk9,745
Genişlik2,515(Yan koruyucu ile 2.550), İzin verilen maksimum genişlik 2.600
Yükseklik3,730
Ağırlık (kg]
Maks. Brüt Kombinasyon Ağırlığı36.000 adet çekme yükü olarak
Maks. Brüt araç ağırlığıSert kamyon olarak 19.000
Ön arka8,000 / 11,500
Boş Araç Ağırlığı (Şasi Kabini)9,795
Hesaplanan Performans
Sürüş AralığıDaha sonra onaylanacak doğru aralık
Maks. hız85 km / saat
Güç Aktarım
Yakıt Pili Yığını190 kW (95 kW x 2 EA)
pil661 V / 73,2 kWh – Akasol tarafından
Motor / İnvertör350 kW / 3.400 Nm – Siemens tarafından
BulaşmaATM S4500 – Allison / 6 ileri ve 1 geri hız tarafından
Arka Aks oranı4.875
Hidrojen Tankı
Dolum Basıncı350 bar
Kapasite32,09 kg H2 (SOF% 100’de mevcut hidrojen miktarı)
Fren
Hizmet molasıDisk
Yardımcı FrenGeciktirici (4-Hız)
Süspansiyon
tipÖn arkaHava (2 torba) / Hava (4 torba)
LastiklerÖn arka315 / 70R22.5 / 315 / 70R22.5
Emniyet
Ön Çarpışma Önleme Yardımı (FCA)Standart
Akıllı Hız Sabitleyici (SCC)Standart
Elektronik Fren Sistemi (EBS) +Araç Dinamik Kontrolü (VDC)Standart (ABS VDC’ye dahildir)
Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDW)Standart
Hava Yastığıseçenek
* Hyundai Motor Company, önceden haber vermeksizin teknik özellikleri ve ekipmanları değiştirme hakkını saklı tutar.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu