Sağlık Yaşam

Spermbot: Bu Nano Robot Hareketsiz Sipermi Yumurtaya Kadar Taşıyor

Bir spermin görevi basit görünebilir; sonuçta yapması gereken tek şey bir yumurtaya kadar yüzüp barındırdığı genetik materyali eklemek. Bununla birlikte, bazı durumlarda, sağlıklı da olsa bir spermin yüzememesitüm erkeklerin yaklaşık yüzde 7’sini etkilemekte olan kısırlığa da neden olabilmekte. (Bu yüzden artık Spermbot var.)

Bu duruma astenozoospermi denir ve şu anda bilinen bir tedavisi yok. Bununla birlikte, 2016 yılında yürütülen ve Nano Letters dergisinde yayınlanan bir çalışma , gelecekte nelerin mümkün olabileceğine dair çok güzel bir örnek olarak karşımıza çıkmakta.

Spermbot:

Almanya’daki IFW Dresden’deki Bütünleştirici Nano Bilimler Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, spermleri yüzdürebilen nano motorlar geliştirdi. Spermbot adını alan bu robotlar kamyon gibi yükünü doldurup yumurtaya doğru yola çıkıyor.

Bu sözde “spermbotlar” temelde, spermin kuyruğunu saran spiral bir metal parçası olan küçük bir mikro-motordan oluşmakta. “Yerleşik güç kaynağı” olarak hizmet veren motor, spermi manyetik bir alan aracılığıyla yönlendirerek spermin yumurtaya kolayca yüzmesine yardımcı olmakta. 

Spermbot: nano robot - Herketsiz sperm robotu https://huglero.com

Araştırmacılara göre, sperm döllenme için yumurta ile temas ettiğinde motor hemen oradan ayrılıyor ve manyetik alan ilgili hücrelerden hiçbirine zarar vermiyor. Bu da onu canlı doku üzerinde kullanım için ideal hale getirmekte.

Laboratuvar deneyleri sırasında, motorlar, sağlıklı spermleri bir yerden diğerine başarılı bir şekilde aktarırken, spermde minimum hasara neden olmuş. Deney aşağıdaki videoda görülebilir:

Gelecekte bu uygulama, ayrıca, her seferinde binlerce dolara mal olabilen diğer yardımcı üreme biçimlerinden çok daha ucuza mal olacaktır. Bununla birlikte, henüz uygulanabilir olmadığı için bu nanoteknoloji ile şimdiye kadar hiçbir insan deneyi yapılmamış. 

Ayrıca araştırmacılar, kadınların bağışıklık sisteminin vücuduna enjekte edilen mikromotorlara nasıl tepki vereceğinden henüz emin değiller ve küçük motorlar zaman zaman sperm kuyruklarına takılıp yumurtaya bırakmayı reddedebilmekteymiş. 

Bununla birlikte, çalışma, bu  tür gelişmeleri mümkün kılmak için gerekli araçlara ve bilgiye sahip olduğumuzda, gelecekteki kısırlık teknolojilerinin neler gerektirebileceğinin iyi bir örneği olmaya devam ediyor.

Bunlara da göz atabilirsiniz:

Bozuk Et Nasıl Anlaşılır? Yine De Yenirse Ne Olur?

Kilo Vermeyi 3 Kat Hızlandıracak Sihirli Baharat

Laurik Asit Nedir? Nelere İyi Gelir?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu