Elektrikli Otomobiller Benzinli ya da Dizelden Neden Daha İyi?

elektrikli otomobil şarj etme https://huglero.com

Etrafınızda yanınızdan sessizce geçen bir otomobil oldu mu hiç? Yolda sessizce akıp giden… Varsa muhtemelen o bir elektrikli otomobildir. Özellikler büyük şehirlerde bunu görmüş olmanız çok olası. Artık günümüz dünyasında git gide yaygınlaşmaya başlayan elektrikli otomobilleri ya da diğer elektrikli araçları burnumuzun dibinde görünce, aklımıza basit bir soru geliyor olabilir. Yeni bir araba alacak olursam elektrikli otomobil seçmeli miyim? Bunun gece yolculuğu var, uzun yolu var, elektrikli otomobillere güvenebilir miyim? Elektrikli otomobil beni üzer mi? Yani en temel soru aslında, elektrikli otomobiller uzun yıllar boyunca yolların imparatoru olmuş içten yanmalı motorlara sahip araçlardan iyi mi?

Onları tahtından edebilir mi?

Şimdilik elektrikli otomobillerde şanzıman yok. Bir elektrikli otomobil sürdüğünüzde sizi ilk şaşırtacak olan, muhtemelen geleneksel otomobillerde ki 3500-4000 devir bandına ulaşmayı beklemeden elde edeceğiniz, her zaman sizi hazırda bekleyen anlık maksimum tork olacaktır. Ağız alışkanlığı, biz ona gaz pedalı diyelim hala, elektrikli otomobilde, gaza bastığınız anda araç yürümeye, gazdan ayağınızı çektiğinizde ise şarj dinamosu devreye girdiğinden durmaya çalışır. Bu ilk başta garip gelebilir ancak, diğer tarafa baktığımızda, geleneksel araçlardaki gibi marşa basıp çalıştırma, önce biraz ısıtma, ısındıkça açılma, ve geç gelen tork ve hızlanma, geç gaz tepkisi gibi gerçekler bir elektrikli otomobilde bulunmaz. Sessiz ve güçlü bir kalkış gerçekleştirirsiniz.

bmw i4 https://huglero.com

Elektrikli otomobiller çevreye ne kadar duyarlı?

Bir elektrikli otomobil aldığınızda size geniş vizyonlu ve ileri görüşlü biri diyebiliriz, yok yok bunu sadece biz değil, muhtemelen komşularınız ve eş dost da diyecek. Sizin farklı ve marjinal kişiliğinizen bahsedecekler, o muhitin havalısı siz olacaksınız. Bununla kalmayacak tabi, hem ulaşımınızı ucuza sağlayacak, hem de bilerek ya da bilmeden çevreyi korumuş olacaksınız.

Yabi buraya kadar dediklerimde muhtemelen kusurlu bir taraf görmemişsinizdir. O zaman bir kaç tane daha elektrikli otomobil avantajlarıyla devam edelim.

Elektrikli araçlar yüksek performanslıdır.

Konumuz ‘tam elektrikli’ araçlar, yani bataryayla çalışanlar. Diğer, sadece yakıt tasarrufu merkeze alınarak dizayn edilmiş hibrit araçlar değil. Bu düzlemde ilerlersek, elektrikli otomobiller benzinlere oranla daha, hatta bazen çok daha performanslıdır.

Elektrikli otomobillerin gaz tepkileri çok yüksektir. Yani bu anlamda yüksek sürüş zevki verirler.

Elektrikli arabaların benzinli veya dizel otomobillere göre tepkileri daha yavaş mıdır? Bunu muhtemelen bir çok insan merak etmekte. Bunun da elbette bazı sebepleri var. Çevremizdeki Çin’den ithal vasat elektrikli scooterların hantal gidişlerinin bizlerde bıraktığı izlenimler, golf sahalarındaki elektrikli golf araçlarının hantallığı ya da zaten alışık olduğumuz araçlardaki dev motor bloğu ve şanzımana sahip olmayan bir aracın güçlü olabileceğini beynimizin kabul etmemesi olabilir. Ancak, gerçek manada elektrikli otomobillerde işler biraz farklılaşmakta.

Çok yüksek oranda tork değerlerine sahiptirler ve bu tork’u sahibine anında ulaştırırlar. Bu yüzden çok kısa sürede hızlanma özellikleri vardır. Bu aslında doğalarında olan bir durum. Fıtratlarında var. Örneğin önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan TESLA roadster 100km/1.9 saniye gibi akıl almaz bir ivmelenmeye sahip.
Tamam, Tesla Roadster bu işin zirve noktası ancak, diğer aklınıza gelecek modelleri ya da başka markaların elektrikli araçları da, eğer vasat ya da ucuz olsun anlayışıyla üretilmiş bir araba değilse, normal bir içten yanmalı motora sahip aracın yanında yarış arabası tadında kalır. Eğer kırmızı ışıkta durduysanız ve kalkışta diğer araçlardan önce kalkıp onların önüne geçmek gerekiyorsa, rampa yukarı giderken bir aracı sollamak içinize bir dert olduysa ve daha iyisi gerekiyorsa, ya da tek şerit bir yolda sollamaya çıkarken arabanın atikliği sizin hayatınızı kurtaraksa, bir elektrikli otomobile kesinlikle güvenebilirsiniz, yüksek ihtimalle sizi istediğiniz noktaya, istediğiniz zamanda ulaştıracaktır.
Yine bununla paralel anlamda, ülkemizde yaygın olmasa da, Abd’de bol kullanılan çeki demiriyle arkada bir römork taşımanız gerekiyorsa, elektrikli otomobiller ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılamaya yetecektir. Geçtiğimiz yıl Tesla Model X, 130 tonluk yolcu uçağını çekmişti.

https://youtu.be/rvk4fNxF0l4

Bir elektrikli otomobil benzinliğe muhtaç değildir

Aldım diyelim, peki elektrikli otomobilimi nerede şarj edebilirim? Elektrikli otomobil almaya sıcak bakan insanların, önlerindeki en büyük, yıkamadıkları engellerinden birisi de, aldıktan sonra karşılaşmaktan korktukları uzun şarj süreleridir. Evet, bir benzinli otomobile yakıt almanın ortalama 5 dk sürdüğünü var sayarsak, elektrikli bir otomobili şarj etmesi bundan çok daha uzun sürecektir. Genel endişe de, ya uzun yola gider de yolda şarj edemezsem korkusudur. Bir elektrikli otomobili, evinizde ya da iş yerinizde, ya da şarj istasyonlarında, ya da dinlenme tesisinde, yani her hangi bir yerde şarj edebilirsiniz. Çevrenizde şarj istasyonu olmaması aracınızı şarj edemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Üreticinin sağladığı ya da sonradan satın alabildiğiniz şarj adaptörüyle her hangi bir 240 V kaynaktan aracınızı şarj edebilirsiniz. Bunun yanında zaten durmadan koşturan teknoloji ve üreticiler de, daha kısa sürede şarj etmenin yollarını aramaktalar. Şu bir gerçek ki, bugün 3-5 saat süren bir şarj süresi, yakın gelecekte 1-2 saat, belki de daha kısa sürelere inecektir.

elektrikli otomobil şarj girişi https://huglero.com

Bunun dışında çevrenizde bir noktaya hızlı şarj istasyonu kurulduğu zaman, zaten size 100 km kadar menzil kazandıracak şarj miktarını yarım saat gibi bir sürede doldurabilirsiniz. Tesla supercharger istasyonları kurulması durumunda zaten 15 dakikada 300 km’lik şarj edebilme kapasitesi sunuyor.

Elektrikli otomobillerin işletme maliyeti çok daha düşüktür

2019 fiyatlarıyla 1 kWh elektriği ortalama 50 kuruş olarak alırsak, ve yine tam şarjla 400 km gidebilen ortalama 60 kWh kapasiteye sahip bir elektrikli otomobiliniz olması durumunda, Her tam şarjın size maliyeti 30 TL olurken, 100 km’yi 13 TL gibi bir masrafla girmiş olacaksınız. Tabii ki bu söylediğim rakam tamamen yuvarlamalardan ibaret. İşin teknik boyutuna inilince elbette lityum bataryanın genel ve anlık performansı, aktarma kablo ve organlarının o anki sağlığı gibi etkenleri göz önüne alırsak bu maliye bir kaç birim daha yükselecektir. Bunun yanında bir elektrikli otomobilin, benzinlilerden alışık olduğumuz, yıllık ya da periyodik bakımı yoktur, yağ ya da hava filtresi değişimi, triger kayışı, şanzıman bakımı vs. yoktur. Yani kısaca bir elektrikli otomobilde, binlerce parçadan oluşan çalışan oynar parçalar yoktur. Ha batarya ömrünü merak ediyorsanız, Tesla, araçlarındaki bataryalara 8 yıl/200.000 km garanti vermekte.

Elektrikli otomobillerin yol tutuşları iyi midir?

elektrikli otomobil iç yapısı https://huglero.com

Geleneksel otomobillerde mühendislerin, daha araç tasarım aşamasındayken başlarına dert olan bir sorun vardır ki, o da aracın ayrodinamik yapısını en iyi şekilde ayarlayabilmenin yanında, koca motor bloğu ve şanzımanı, aracın ağırlık dağılımı ve dengesini bozmadan yerleştirebilmektir. Ön iki aksın arasına yerleştirdikleri motor bloğu, biraz yükseğe yerleştirilirse, ya da aks merkezlerinden biraz daha öne doğru çıkarılırsa, aracın yol tutuşunun bozulması sorunu, içeri alırlarsa, iç hacimden feragat etme, aşağı indirirlerse de kartelin yere çok yakın olması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Elektrikli otomobillerde ise işler bunun tam zıttı şekilde ilerlemekte diyebiliriz. Sahip olunan bağımsız motorlar sayesinde ön ve arka tekerleklerin hangi şartta ne kadar dönmesi gerektiği bağımsız bir şekilde ayarlanırken, (hatta bazı elektrikli otomobillerde dört tekerin dördü de birbirinden bağımsız dönebilmekte). Öte yandan, bir yerlere iliştirilmesi gereken ağır motor bloğu yerine aracın alt kısmına döşenen bataryalar, aracı eşit bir şekilde yere bastırdığından çok daha dengeli ve verimli bir yol tutuşu sağlanmakta. Ayrodinamik yapı olarak da, elektrikli araçların önünde motoru soğutmak için gerekli olan radyatör hava girişi olmadığı için, aracın sürtünme katsayısı ve rüzgar direnci de, benzinli araçlardan çok daha düşük olmakta.

Elektrikli otomobiller çok daha çevre dostudur

Elektrikli otomobiller çok düşük emisyon değerlerine sahiptir. Yarattıkları o emisyon değeri ise, kendileri tarafından değil, onlara elektrik ulaştırması gereken santraller ve araçları üreten fabrikalar ve o fabrikalara parça temin eden tedarikçiler tarafından salgılanır. 2018 verilerine göre tüm dünyada mevcut olan 1.4 milyar adet motorlu aracın bir gün içinde petrol yakıtlardan elektriğe geçtiğini hayal edin. Her gün düzenli şekilde doğaya yapılan karbon salınımının ne kadar düşeceğinin farkında mısınız? Bunun yanında, bu karbon salınımı ileride sıfırlanıp yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilebilmesi şansı da bir hayli yüksektir.

Elektrikli otomobiller lüks ve teknolojiktir

elektrikli otomobil lüks https://huglero.com

Elektrikli otomobiller, konforlu, lüks ve yüksek teknolojik donanım özelliklerine sahiptir. Tabii ki diğer araçlarda da mevcuttur bu durum, ama, bir elektrikli otomobilin tüm bilgilerinin, şarj durumunun vs. cep telefonundan kontrol ediliyor olması, devamlı diğer şarj istasyonlarıyla bağlantıda olması gibi özellikleri onları geleneksel araçlardan bir tik daha teknolojik yapmakta. Yani görsel ve dokunsal anlamda da bir elektrikli otomobilin, diğer benzinli bir lüks araçtan bir eksiği olmadığı gibi, bazı yönlerden fazlası da vardır.

Yani işin özü, elektrikli otomobiller, daha yolun başında olmalarına rağmen diğer araçlardan daha iyidir.

Görseller: lucid energy.gov chevrolet bmw

0
Düşünceleriniz önemli. Bir yorum yazın.x
()
x