Elektrikli Otomobil

Elektrikli Otomobiller Benzinli ya da Dizelden Neden Daha İyi?

Etrafınızda yanınızdan sessizce geçen elektrikli otomobillere hiç şahit oldunuz mu? Yolda sessizce akıp giden… Varsa muhtemelen o bir elektrikli otomobildir. Özellikler büyük şehirlerde bunu görmüş olmanız çok olası. Artık günümüz dünyasında git gide yaygınlaşmaya başlayan elektrikli otomobilleri ya da diğer elektrikli araçları burnumuzun dibinde görünce, aklımıza basit bir soru geliyor olabilir.

Yeni bir araba alacak olursam elektrikli otomobil seçmeli miyim? Bunun gece yolculuğu var, uzun yolu var, elektrikli otomobillere güvenebilir miyim? Elektrikli otomobil beni üzer mi? Yani en temel soru aslında, elektrikli otomobiller uzun yıllar boyunca yolların imparatoru olmuş içten yanmalı motorlara sahip araçlardan iyi mi? Onları tahtından edebilir mi?

Şimdilik elektrikli otomobillerde şanzıman yok. Bir elektrikli otomobil sürdüğünüzde sizi ilk şaşırtacak olan, muhtemelen geleneksel otomobillerde ki 3500-4000 devir bandına ulaşmayı beklemeden elde edeceğiniz, her zaman sizi hazırda bekleyen anlık maksimum tork olacaktır.

Ağız alışkanlığı, biz ona gaz pedalı diyelim hala, elektrikli otomobilde, gaza bastığınız anda araç yürümeye, gazdan ayağınızı çektiğinizde ise şarj dinamosu devreye girdiğinden durmaya çalışır.

Bu ilk başta garip gelebilir ancak, diğer tarafa baktığımızda, geleneksel araçlardaki gibi marşa basıp çalıştırma, önce biraz ısıtma, ısındıkça açılma, ve geç gelen tork ve hızlanma, geç gaz tepkisi gibi gerçekler bir elektrikli otomobilde bulunmaz. Sessiz ve güçlü bir kalkış gerçekleştirirsiniz.

Elektrikli otomobiller çevreye ne kadar duyarlı?

Bir elektrikli otomobil aldığınızda size geniş vizyonlu ve ileri görüşlü biri diyebiliriz, yok yok bunu sadece biz değil, muhtemelen komşularınız ve eş dost da diyecek. Sizin farklı ve marjinal kişiliğinizen bahsedecekler, o muhitin havalısı siz olacaksınız. Bununla kalmayacak tabi, hem ulaşımınızı ucuza sağlayacak, hem de bilerek ya da bilmeden çevreyi korumuş olacaksınız.

Yabi buraya kadar dediklerimde muhtemelen kusurlu bir taraf görmemişsinizdir. O zaman bir kaç tane daha elektrikli otomobil avantajlarıyla devam edelim.

Elektrikli araçlar yüksek performanslıdır.

Konumuz ‘tamamen elektrikli‘ araçlar, yani bataryayla çalışanlar. Diğer, sadece yakıt tasarrufu merkeze alınarak dizayn edilmiş hibrit araçlar değil. Bu düzlemde ilerlersek, elektrikli otomobiller benzinlere oranla daha, hatta bazen çok daha performanslıdır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu