Elektrikli Otomobil

Dyson Elektrikli Otomobillerini Test Etmek İçin 16 Km Pist İnşa Ediyor

Dyson Elektrikli Otomobil 2021’de Tanıtılacak

Dyson, 2021’de tanıtmayı planladığı elektrikli otomobili test etmek amacıyla kullanılmayan bir hava limanını 16 km (10 mil) uzunlunda bir piste çevirecek. Evet, bu sefer Dyson, elektrikli süpürge ile değil, elektrikli otomobil ile karşımıza çıkacak. Şirketin yaptığı atılımlar bu konuda ne kadar ciddi olduklarını zaten belli ediyor.

https://huglero.com dyson elektrikli otomobil

Şirket, resimde gördüğünüz Hullavington‘daki bu havalimanını iki yıl kadar önce satın almıştı. 2000 dönüm arazi üzerinde bulunan 2 hangarı da zaten daha önce yenilemişti.

Bu tadilat süreci şirkete 84 milyon sterline mal oldu ve ilerleyen süreçte diğer çalışmalarla birlikte toplamda 200 milyon sterlin gibi bir maliyeti olması öngörülüyor.

Dyson elektrikli otomobil ile ilgili herhangi bir prototip gösterilmiş ya da detaylı bir bir bilgi şu anda verilmiş değil ancak Sir James Dyson’un GQ dergisine yaptığı açıklamaya göre ‘çok radikal bir otomobil’ olacak.

Dyson baş yöneticisi Jim Rowan’ın tahminlerine göre inşa etmekte oldukları bu deneme pisti, yakında dünya standartlarının üstünde bir araç test kampüsü statüsüne ulaşacak.

Amaç Otomotiv Sektöründe Kredi Toplamak

Rowan’ın belirttiğine göre, şirket şu anda otomotiv endüstrisindeki projelerine çok yoğun şekilde odaklanmış durumda ve küresel bir ar-ge organizasyonu olarak sektörde yerlerini sağlamlaştırmak peşinde.

Dyson geçen yıl 100 milyonuncu makinesini üretip %40’lık bir artışla Asya pazarında 3.5 milyar sterlinlik bir satış rakamına ulaşmış, bu da şirkete, tarihi rekorunu kırdıran, 801 milyon sterlinlik kar yaptırmıştı.

Şirket’in İngiltere’de 4,500 mühendis ve bilim adamı dahil olmak üzere 12,000’den fazla çalışanı bulunmakta. Hullavington kasabasına yakın bir noktada yer alan şirket, aynı noktada daha önce de teknoloji ve mühendislik öğrencilerinin pratik yapabilmeleri için bir enstitü açmıştı.

Şirketin oluşturacağı bu ar-ge alanı, aslında ilk 1937 yılında açılmış kraliyet hava kuvvetlerine ait bir eğitim istasyonuydu. Daha sonra 2. dünya savaşında uçuş okulu ve 1000 uçağın bulunduğu üs olmak gibi gibi önemli görevlerde bulundu. Şimdi ise Dyson ve diğer geliştirilen otomobiller için bir deneme üssü olma görevini devam ettirecek.

Görsel GQfleetpoint

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu