Sağlık Yaşam

Bir Türlü Kilo Verememe Nedenleri | Kilo Verememenizin 8 Nedeni Ve Çözümü

Ne yaparsam yapayım bir türlü kilo veremiyorum. Diyet yapıyorum, az ve dikkatli yiyorum, dengeli besleniyorum, spor yapıyorum ama şu göbekten bir türlü kurtulamıyorum mu diyorsunuz? Elbette bu konuda yalnız değilsiniz. Her gün binlerce insan bu konuya bir çözüm arıyor, kilo verememe nedenlerini bulmaya çalışıyor. Bu sorunun muhtemel sebepleri ve çözüm yolları aşağıda sizleri bekliyor.

İnternette elbette bulabileceğiniz, uzmanlar tarafından yazılmış, en iyi kilo verme yolları, en etkili yağ yakma yolları, ne bileyim, en etkili diyet programı, göbekten kurtulmanın yolları gibi bir çok yazı bulabilirsiniz ve bunlar size çeşitli diyet yöntemleri ve uymanız gereken programları sunar. Ben ise bugün bu diyet programları dışında, bunlara uyuduğunuzu varsayarak hala istediğiniz hedefe ulaşamamanızın bazı muhtemel nedenlerini anlatmaya çalışacağım.

Bu da ilginizi çekebilir: Laurik asit nedir? Faydaları nelerdir?

Bir türlü kilo verememe nedenleri nelerdir?

Kimi zaman kilo vermeyi kafaya koyarız ve istikrarlı bir şekilde diyetimize devam ederiz ancak ara ara tartının üzerine çıktığımızda bizi sinirlendiren ve umutsuzluğa iten o sonuçla karşılaşırız.

aa kilomda hiç bir değişiklik yok.

Spor salonuna gidiyorum, kardiyo yapıyorum, akşamları pek fazla bir şey yemiyorum, zaten hareketli de bir hayatım var ama bu erimeyen kronik göbek neyin nesi ki?

Bu kronik göbeğin muhtemel sebeplerini gelin birlikte inceleyelim.

8) Düzensiz Uyku Kilo Yapar

Diyetisyenin ya da spor salonunda antrenörünüzün verdiği tüm programa uyuyorsunuz ama bir eksiğiniz var, o da geceleri bazen 2’de bazen 3’de uyuma alışkanlığınız. Sabah da okula ya da işe gitmek için erken kalkıyorsunuz, haliyle uykuda geçirdiğiniz saat ideal 8 saatin altında. Ya da 8 saat uyuyorsunuz ama gece 1’de derin uykuya geçmemiş, yani daha o saatte uyumamış oluyorsunuz.

Günde 8 saat uyku kilo vermek için çok önemli

Yapılan araştırmalar sonucunda insan vücudunun tam dinlenebilmesi için ideal uyku süresi olan 8 saat uyuması gerekli. Bunun dışında biyolojik saatimiz de önemli. İnsanın dinlenmesi, organlarının ve vücudundaki diğer yara berelerin onarım sürecine girmesi, ağırlık çalıştıysa kas tamiratının sağlanabilmesi için derin uykuya geçebilmesi gerekir. Derin uykuya geçebilmek için de insanın ışık ve gürültü gibi dış etkenlerden uzak olabildiği bir ortamda uyuması gereklidir. Bu yüzden gece 1 gibi derin uykuda olmamız, bunun için de bu saatten en az 1 saat önce uyumuş olmamız gereklidir.

Eğer her kurala uyup, uykunuza dikkat etmiyorsanız, vücut derin uykuda salgılayabildiği HGH‘yi salgılayamayacak, organlara ve kaslara yenilenmeleri için gerekli sihirli dokunuşu yeteri kadar yapamamış olacak. Hormon salgılanması ve dengesi yeteri kadar düzenlenemeyecek, vücudun tamiratı esnasında yakılan kaloriler yeteri kadar yakılamayacak, iç organlar, sindirim sisteminin sağlıklı işleyişi gibi fonksiyonlar yeteneklerini yavaş yavaş yitirecektir.

Uykusuzluğun fazla kiloya neden olması durumu da zaten bir günde değil, uzun bir alışkanlık devresi sonunda ortaya çıkan bir durum. Buradan anlamış olmalısınız ki, uyku değil, kaliteli uyku hayati fonksiyonlar için çok önemli. Zaten uyku yoksunluğu çeken insanların kalp krizi riskinin artması, ciltlerinin çabuk yaşlanması, sağlıklarını kaybetmesi vs.. bu saydığım olumsuz gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan durumlar.

7) Kahvaltıyı Atlatmak Kilo Yapar

Bir türlü kilo verememe nedenleri nelerdir? https://huglero.com

Kahvaltı gün içindeki en önemli öğündür. En ideali ise uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapabilmektir. Kahvaltıyı atlattığınız zaman öğle yemeğine kadar geçecek olan sürede bitkin ve yorgun iş yapacak olmanız şöyle dursun, vücut açlıktan alarm verecektir. Çok fazla acıkmanın sonucu da muhtemelen öğle yemeğini ya da sırası gelen ilk öğünü gereğinden fazla yiyeceksiniz.

Uyandıktan sonra yüksek fiber içerikli ve protein destekli bir kahvaltı yapmak, uzun saatler sizi tok, zinde ve sağlıklı tutacaktır. Vücut işkence çekmek yerine, aldığı kaliteli gıdayı uzun saatler sindirmekle meşgul olup, gereksiz biriktirdiği yağları da yavaş yavaş salmaya başlayacaktır. Köy peyniri, yoğurt, muz, yumurta, tam buğdaylı yiyecekler, yulaf ezmesi, narenciye ürünleri ilk aklıma gelenler.

6) Yeterli Su İçmemek Kilo Yapar

su içmemek kilo vermeyi durdurur. Kilo verememe sebeplerinden biri yeterince su içmemektir. https://huglero.com

Su hangi varlık için önemli değil ki? Hayatın yeryüzünde dönmesini sağlayan su, bizim de organ fonksiyonlarımızın sağlıklı dönmesini sağlar. Etten kemikten oluşan insanın vücudunun 2/3’ü su. Bulabileceğimiz en güçlü antioksidan, anti-aging maddesi de şudur. Bir türlü kilo verememe nedenleri arasında en önemli maddelerden birisi de yeterli su tüketiminin olmaması.

Yeterli miktarda alınan su, besinlerin ve kalorinin daha kolay yakılmasını, sindirimin hızlanmasını, organların fonksiyonlarının tam randıman çalışmasını, vücuda enerji ve hareket vererek, daha fazla hareket edip dolaylı olarak daha fazla enerji yakılmasını, vücutta biriken toksinlerin daha fazla ve kolay atılmasını sağlar.

Su değil de, gün boyunca içtiğim çay, kahve, meşrubat su yerine geçmez mi?

Maalesef su yerine başka hiç bir varlık geçemiyor. Evet onları içerek teknik anlamda vücudun su ihtiyacının küçük bir miktarını karşılamış olmaktayız ancak, bunlardan hiçbirisi, filtrelerden su gibi hızlı geçerek sindirime dahil olamaz. O yüzden su bir mecburiyettir.

Maalesef yoğun iş temposuna kapılıp su içmeyi unutuyor ya da ihmal ediyoruz. Yanımızda her daim bulunduracağımız küçük bir şişe, unutmamız engelleyip devamlı vücudumuza su takviyesi yapmamıza yardımcı olacaktır. Zaten bunu alışkanlık haline getirdiğinizde su içmediğiniz zamanlarda susadığınızı göreceksiniz.

5) Çok Fazla kahve Tüketmek Kilo Yapar

Çok fazla kahve tüketmek kilo vermemeye sebep olur. https://huglero.com

Ne alakası var şimdi? Antrenmandan önce kahve içmek yağ yakımını hızlandırır.

Evet ama, önce söyleyeceklerimi bir dinleyin.

Evet, antrenmandan 1 saat önce alınan kafein enerji yüklemesi yapar, daha sıkı ve daha uzun çalışmanızı sağlar, yani daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

Ayrıca kafein, antrenman esnasında vücudunuzun enerji olarak daha çok yağları kullanmasını sağlar.

  • Eğer kahvenin içinde şeker, krema gibi ekstra kalori eklentileri yoksa,
  • Eğer günde 1 – 2 fincan içiyorsanız.

Şöyle ki, günde 1-2 fincan kahveden fazlası kilo yapar.

Çok fazla kafein, basitçe, daha fazla yemenize sebep olarak uzun dönemde kilo almanıza sebep olur.

Çok fazla kahve, kafein, stres hormonu olan kortizon seviyesini yükseltir. Yükselen kortizon ise, şekerli, tuzlu ve yağlı, yani lezzetli ne kadar yiyecek varsa yeme iştahınızı kabartır, bu da kilo almanıza neden olur.

Hele kahveye şeker ve krema ilavesi yapıyorsanız, bu, içtikten sonra hızlı bir şekilde kan şekerinizi fırlatıp sonra dip yaptıracağından iştahınızı fazlasıyla açan başka bir etken olacaktır.

Her metabolizma aynı değildir ama…

Ama şunu da unutmamak gerek dünya üzerinde yaşayan her metabolizma aynı değildir. Kiminde artan stres ve üzüntü, iştah açıp yedirirken, kiminde iştahı kapatıp yemeden içmeden kestiği de olur. Kiminin üzüntüden iştahı kesildiği halde, yemediği halde, vücudu yağ yapıp kilo alırken, kimi erir gider…

4) Ara Öğünleri İhmal Etmek Kilo Yapar

yulaf ezmesi ara öğün olarak kullanılabilir ve kilo vermeye yardımcı olur https://huglero.com

Kilo verememe sebepleri arasında ara öğünlerin önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Vücudun ‘Switch-mode’ denilen bir ayarı var. Yani vücudumuz kalabalık bir şehirde, restoranların, kafelerin arasında yaşayıp yaşamadığımızı bilemez.

Eğer yeterli ve belli sıklıkta yemek yemezsek, kendini çölde ve kıtlıkta sanır. Bu sefer gelen her besini, aç kalma tehlikesi olduğunda kullanmak üzere yağa çevirip biriktirir. Yani vücut kendini kapatır. Yağ yakmayı bırak, tükettiğiniz besinler yağ olarak biriktirilir. Bu kapatma (switch) moduna geçmemesi için, vücudunuza, çevrede bol bol besin maddesi olduğunu hissettirmen gerekmekte. Bunun için de, sık öğünler tüketmeliyiz.

Bu da ilginizi çekebilir: Hindistan cevizinin cildinize olan inanılmaz faydaları

Burada öğünden kastım, tam teşekküllü bir sofra hazırlamak değil, ana öğün olan güçlü bir kahvaltı, öğle yemeği ve hafif akşam yemeğinin zaten aksatılmadığını varsayarak, bunların aralarına öğünler serpiştirin, bu ara öğünlerden kastım da, bir avuç fındık, badem, elma, portakal, havuç tarzı besinler olsun.

3) Fazla Stres Kilo Yapar

Kilo verememenin en büyük sebeplerinden birisi de stres ve sonucunda salgılanan kortizon hormonudur.  https://huglero.com

İş yerinde aşırı stres, üstlerin baskısı, okulda stres, sınav kaygısı, çoluk çocuk, ayrılık ve kavgalar vs.. hepsi birer stres kaynağı ve stresin olduğu vücutta kortizon da bol bol bulunur. Dediğim gibi kortizon yağ yapar, ve stresinizi bastıramamış iseniz kortizon seviyesini düşüremez, yeteri kadar kardiyo yapsanız bile, bir türlü yağ yakım sürecine başlayamazsınız. Özellikle erkeklerde yüksek stres seviyesi sonucu salgılanan kortizon bel bölgesinde simit gibi yağlanmaya yol açar. Bunun dışında ama buna paralel olarak stres ve sonucunda salgılanan kortizon kas yapmanın da önüne geçen etmenlerden birisidir.

2) Hormon Bozukluğu Kilo Yapar

Bir türkü kilo verememe nedenleri arasındaki bir o kadar önemli ama kendi kendinize çözebilmenizin pek mümkün olmadığı bir sebep…

Tüm yollar boşa çıktı ve her adımı muntazam attığınız halde halen istediğiniz gibi kilo veremiyorsunuz ve tartı sizinle hep aynı dilden konuşuyor. Muhtemelen hormon seviyelerinizde bir düzensizlik olabilir. Bunun suçlusu hiç bir anlamda siz olmayabilirsiniz. Ergenlikte yaşanmış bir gelişim bozukluğu, sonradan yaşanmış bir kaza, ya da sadece genlerden gelen bir durum olabilir. Gidip hormonlarınızı bir ölçtürmeniz, testosteron, östrojen ve diğer hormonal değerlerinizi öğrenmeniz, ve bir bozukluk durumu varsa doktorun izleyeceği yolla çözüme ulaşmanız en kısa sürede amacınıza ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

1) Günlük Hareketleriniz Yavaşsa Kilo Alırsınız

Etrafınızdaki insanlara dikkat etmişsinizdir. Kimisi gündelik yaşamda normal işlerini çok seri, kıpır kıpır hallederken, kimisi slow-motion bir hayat tarzını benimser. Bu elbette kimsenin farkında olarak yaptığı bir durum olmasa gerek. Düz taban olan insanlarda da koşmak sevilmeyen bir durum olma eğiliminde olduğundan, bu durum günlük yaşamlarına yansıyabilmektedir.

Siz de eğer günlük yaşamınızda yavaş hareket eden gruptaysanız, bunun artık bilincinde olarak hareketlerinizi hızlandırın. Markete gitmeye, kalkıp bir bardak su içmeye üşenmek, uzun mesafe yürümeyi dert edinip, arabayı tercih etmek, günün sonunda yaktığınız kalori miktarı, hızlı hareket eden bir insana kıyasla oldukça azaltacaktır.

Eğer bu saydığım sebeplerin bir ya da daha fazlası sizde bulunuyorsa, bir türlü kilo verememe nedenlerini uzun uzun düşünüyorduysanız ve şimdiye kadar farkında değildiyseniz, artık bunlara dikkat ederek içinde bulunduğunuz ve düzeltmek istediğiniz mevcut durumdan kısa sürede kurtulacağınızı umuyorum.

Yazımı eğer beğendiyseniz paylaşmanız ve diğer arkadaşlarınıza ulaşması dileğiyle, görüşürüz.

Görseller: giphy pexels

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu