Elektrikli Otomobil

Dünyadaki En Hızlı Elektrikli Otomobiller Top 10

Elektrikle güçlendirilmiş otomobiller geleceğin teknolojisi ve ‘sıfır emisyon’ bir dünyaya açılan pencerenin vazgeçilmezleri olarak görülmekte. Ama tabii ki bu sadece bununla sınırlı kalmamakta. Elektrikli motor, doğası gereği, içten yanmalı olanlara göre sağladığı bir çok artısı bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de elbette elektrikli arabaların oldukça hızlı olmaları. Bu yazımızda da 2021 yılında tanıtımları yapılmış en hızlı elektrikli otomobilleri inceleyeceğiz.

Benzinli ya da dizel olanlara kıyasla oldukça daha az sayıda ve hafif parçalara sahip olmaları ve istenilen gücü anlık olarak ve neredeyse kayıpsız ulaştıran bir güç aktarım ünitesiyle donatılmış olmaları, yüksek performans odaklı ve yüksek teknolojiyle üretilmiş elektrikli arabalar, günümüzün en iddialı ve pahalı süper otomobillerinden bile daha performanslı hale getirebilmekte. Yani yılların mühendislik birikimlerinin ürünleri olan dünyanın en hızlı otomobilleri, yeni nesil bir elektrikli otomobil karşısında şaşkına dönebiliyorlar.

Dünyanın en hızlı arabası hangisi?

Dünyanın En Hızlı arabası Bugatti ya da Koenigsegg Değil. Aslında O Safkan Bir Elektrikli

Dünyanın en hızlı arabası, ister süper, ister hiper araçlar olsun, ister yarış arabası isterse farklı rekorlara sahip otomobiller olsun, karşılarındaki elektrikli araçlar genellikle 1000 beygir civarına ve 100 km/sa hızlarına 3 saniye ve altında ulaşan canavarlar olmakta. Bu da aslında sokaklarda litrelerce benzini bağıra bağıra yakan egzotik arabalara milyonlarca lira vererek alan sahiplerini bazen haklı olarak sinir edebilmekte.

Bu da ilgilinizi çekebilir : Tesla model S Long Range Plus 647 km resmi menzile sahip oldu

Aşağıdaki listede yer alan otomobilleri, üreticileri tatminkar miktarda menzil, şarj süresi ve kullanılabilirlikle seri üretime geçirebildiği gün, kuvvetle muhtemel ki, bazıları dünyanın en iyi elektrikli otomobilleri olarak adlandırılabilecek, ve de büyük miktarda tüketici, gelecekte yüksek performanslı otomobil tercih ederken, kolaylıkla geleneksel olanlardan elektrikliye akın edeceklerdir. En azından öyle olacağını umuyoruz.

İşte 2021 itibariyle dünyanın en hızlı elektrikli otomobilleri listesi:

  • La Jamais Contente 66
  • Aston Martin Rapide E 155
  • Nio EP9 194
  • Vanda Dendrobium 200
  • Genovation GXE 209
  • Lucid Air 235
  • Toroidion 1MW 249
  • Tesla Roadster 250
  • Rimac C_Two 258
  • Venturi Buckeye Bullet 3 342

10) La Jamais Contente – 106 km/sa

Dünyanın hızlı giden ilk elektrikli otomobili. En hızlı elektrikli arabalar https://huglero.com

Şimdi bu arabanın bu listede ne işi var diye merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü bu otomobili satın almak ne şimdi ne de gelecekte bir gün mümkün olacak. Ancak 1899’daki teknolojide dünyanın ilk ‘hızlı giden’ elektrikli arabası olarak üretilip, 100 km/sa hızını geçmiş olmasıyla ve o zamanın dünya hız rekorunu eline aldığını da düşünürsek, bu otomobil listeye girmeyi hak ediyor. Hızı mı? La Jamais Contente saatte 106 km yapabiliyordu.

Bu aracın rekoru 1902’de buharla çalışan başka bir aracın saatte 120 km’ye ulaşmasıyla kırılmış ve bu da daha sonra, 1 mil (1.6 km) daha farkla geçen bir benzinli otomobil tarafından kırılmış. Zaten hikayenin sonrasını biliyorsunuz, hep içten yanmalı otomobiller tarihi. Bugünkü yine arazide yapılan elektrikli otomobil hız rekoru 550 km/sa ile 2016’da Buckeye Bullet 3’e ait.

En hızlı elektrikli otomobiller La Jamais Contente - 106 km/sa https://huglero.com

9) Aston Martin Rapide E – 250 km/sa

Aston martin elektrikli - dünyanın en hızlı elektrikli otomobilleri https://huglero.com

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilleri listesinde bir sonraki sırada olan Aston Martin Rapide E, markanın ilk full elektrikli modeli olsa da, aslında sıfırdan tasarlanan bir elektrikli platform üzerine değil, geleneksel motorlu Rapide sedan platformu üzerine elektrikli güç ünitesi yerleştirilmiş modeli. Modelin tüm lüks ve spor karakterini üzerine alıp hoyratça yakıt harcayan motor yerine elektriklendirilmiş hali yani. Williams ileri mühendislik (Williams advanced engineering) tarafından geliştirilen araçta 65 kWh batarya kullanılmış ve 602 beygir güç çıkışı alınmakta.

Aracın kalkış hızı çok etkileyici. Rapide E 0-100 km/sa hızlanmasını 4 saniyenin altında ve 80-110 km/sa ara hızlanmasını ise 1.5 saniye gibi çok tatmin edici sürelerde gerçekleştirmekte ve Aston Martin Rapide E’nin maksimum hızı saatte 250 km. 2019 yılında piyasaya sürülen aracın fiyatı £250.000 civarında olacak. Tabi Türkiye fiyatı belli değil.

8) Nio EP9 – 313 km/sa

çinin elektrikli arabası nio ep9 https://huglero.com

Listenin içindeki bir diğer uzay gemisini andıran tasarım Nio dersek pek yanılmış olmayız herhalde. Çinli üretici firmanın amiral gemisi olan Nio EP9 tekerlek içi motora sahip bir araba ve bu sayede dört teker de birbirinden bağımsız şekilde güç çıkışı sağlıyor. Aracın basık yapısıyla yere baskı kuvveti oldukça yüksek ve araç toplamda 1,341 HP güç sunuyor.

Aracın tüm performans özellikleri sunulmuş durumda değil ancak, Nurburgring pistinde 6 dakika 45 saniyelik rekora sahip. Aracın tek şarjda vaat ettiği menzili 426 km. Nio EP9 toplamda 12 adet üretilecek ve tanesi 1 milyon euro’dan çoktan satılmış durumda.

Videoda Nio EP9’un elde ettiği tur rekorunu izleyebilirsiniz.

7) Vanda Dendrobium – 322 km/sa

dendrobium elektrikli araba - en hızlı arabalar https://huglero.com

Singapurlu Vanda Dendrobium farklı bir tasarıma sahip bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Aynı Aston Martin Rapide E’de olduğu gibi Vanda patronları aracın geliştirilmesinde ve istenilen gücü sunmasında Williams Advanced Engineering şirketine güvenmiş durumda.

Tam kesin değerler verilmiş olmasa da iddia edilen 1000 HP güç, listenin 7. sırasında olmasına yetiyor. Araç, bazı ayrodinamik artılar sağlayan tek koltuklu bir tasarıma sahip. Maksimum sürati 320 km/sa olması beklenen aracın en azından Nio kadar bir fiyata sahip olması kaçınılmaz görünüyor.

6) Genovation GXE – 354 km/sa

genovation corvette electric car https://huglero.com

Görünüş itibariyle eski bir Corvette’yi andırsa da, aslında kaputun altı tamamen farklı olan bir araç GXE. Elektrikli motoru ve güç aktarımları tamamen Genovation tarafından tasarlanmış durumda ve 354 km/sa maksimum hız ve yaklaşık 3 saniyede 0-100km/sa tork sunacak kadar 800 HP‘lik güçlü bir mimariye sahip.

Aracı Corvette platformu üzerine inşa eden şirketin amacı, yasal en hızlı elektrikli otomobil olabilmekti ve bunu ABD çapında başardıklarını iddia ediyorlar. “Ulusal hız sınırını 3 saniyeden daha az sürede geçebileceksiniz!” Aracın 61.6 kWh’lik batarya kısmı en iyi ağırlık dengesi için aracın alt bölgelerinde dağıtılmış ve bu bataryalar tek şarjda 280 km kadar bir menzil sunmakta. Son olarak Genovation GXE’yi diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliği, 8 ileri otomatik şanzımanın yanında, 7 ileri manuel şanzımanla da sunulması. Ancak aracın 750.000 dolarlık fiyat etiketiyle çıkacağının söylenmesi, bir çok olumsuz yoruma neden olmuştu.

5) Lucid Air – 378km/sa

lucid air elektrikli otomobil | dünyanıın en hızlı arabası https://huglero.com

Lucid Motors tarafından geliştirilen Lucid Air, lüksün son noktası olması amacıyla tasarlanmış bir araç. En az 1000 HP güç sunan araç, Tesla Model S’in en büyük rakibi olabilecek aday gibi durmakta.

Protototip aşamasındayken hız limitinin kaldırılmasıyla ve aracın ağırlık yapan ekstra ekipmanları daha takılmamışken 378 km/sa hıza ulaşan Lucid Air, elbette tam donanımlı halde biraz daha düşük hızlara ulaşacak, ancak bu, sunduğu lüks ve konforun yanında hissedilmeyecek bir durum gibi duruyor.

2019’da sunulan Lucid Air’in 1000 HP’lik versiyonundan 255 adet üretilecek ve fiyat olarak da, tam kesin olmasa da 100.000 dolardan fazla olması bekleniyor. Özelliğine göre 400-1000 HP arasında olacak olan 60.000 dolarlık standart versiyonunu da unutmadan hatırlatalım.

4) Toroidion 1MW – 400 km/sa

toroidion elektrikli araba dünyanın en hızlı elektrikli arabası https://huglero.com

İki yıl önce Finlandiyalı otomobil üreticisi Torodion tarafından tanıtılan elektrikli süper araba Toroidion 1MW, konsept modelin yapımını tamamladı. Otomobilin görünüşü çok alımlı ve teknolojik gelmeyebilir. Zaten daha testleri tamamlanmadığından şu an Torodion hakkkında çok fazla detay bilmiyoruz.

Ama uzmanların, aracın isminden yola çıkarak yaptıkları tahminlerine göre, 1MW, 1 megawatt ismini temsil ediyor olmasından dolayı, aracın 1,360 HP olması bekleniyor. Bu beygir gücüyle de aracın maksimum hızı 400 km/sa civarında olabilir.

3) Tesla Roadster 2 – 403 km/sa

tesla roadster elektrikli araba dünyanın en hızlı elektrikli arabaları içinde zirveye oynuyor https://huglero.com

Elektrikli otomobiller hakkında bilgi ararken elektrikli otomobillerin öncüsü Tesla’ya denk gelmemeniz mümkün değil. Şaşalı bir etkinlikte tanıtılan Tesla’nın performans modeli Roadster 2, hafif ve küçük yapısı ve güçlü güç aktarım sistemiyle sadece elektriklilerle değil üretilmiş tüm spor otomobillerle baş edebilsin diye tasarlandı.

Firmanın iddia ettiği değerler gerçekten uçuk değerler. 0-100 km/sa 1.9 saniye, 0-160 km/sa 4.2 saniye gibi akıl almaz sürelere sahip olmasını sağlayan 10.000 nm gibi ciğerleri koltuğa yapıştıracak bir tork değerine sahip. Tesla Roadster’in maksimum hızı ise 402 km/sa.

2020’de satışa sunulması planlanan Tesla Roadster, şu an başka hiçbir elektrikli araçta vaat edilmeyen 200 kWh batarya paketine ve 3 elektrik motorlu yapıya sahip. Bu değerde bir bataryanın tek şarjda 1000 km gibi bir menzil sağlaması ve Tesla supercharger ile en boştan tam doluma kadar 1 saatten fazla sürmemesi bekleniyor.

Tesla’da bir gün bir günü tutmadığı için fiyat belirtilse de kesin konuşmamak gerek. Ancak, şirketin iddia ettiğine göre üretilecek ilk 1000 model 250.000 dolardan, sonraki modeller ise 200.000 dolardan satışa sunulacak.

2) Rimac Concept Two – 415 km/sa

Dünyadaki en hızlı elektrikli otomobiller rimac concept 2 elektrikli otomobil https://huglero.com

Daha öncesinde Rimac Concept One modelini tanıtan Hırvat üreticinin otomobili, Grand Tour programının sunucusu Richard Hammond’un araçla kaza yapıp hurdaya çıkarmasıyla daha da ünlenmişti.

Firma şimdi ise tamamen sıfırdan tasarlanmış model olan Contept two modeliyle karşımızda ve açıkçası bu model listedekilerin içinde gerek performans gerek görünüş olarak en bayıldığım model.

Rimac Concept 2, gücünü dört tekerde bulunan, 1888 HP ve 2.300 Nm tork üreten bağımsız elektrik motorlarından almakta. Vaat edilen performans ise göz kamaştırıcı ki Rimac C Two 0-100 km/sa hızına 1.85 saniyede ulaşmakta ve maksimum hız ise 415 km/sa.

C_2, tek full şarjda 643 km yol alabilmesi sağlayan 120 kWh batarya paketine sahip ve şirket, %80 şarj oranına yarım saat gibi kısa bir sürede ulaşabildiğini iddia etmekte.

1) Venturi Buckeye Bullet 3 – 550 km/sa

venturi bullet electric car https://huglero.com

2021 yılı dünyanın en hızlı elektrikli arabası sıralamasında listenin en tepesine geldik. Tamam bu arabayı satın alıp binmek mümkün değil ama neticede bir elektrikli araba ve günümüzün en hızlısı. Zaten çıkış sebebi ve adında geçen ‘mermi’ kelimesinin amacı da dünya hız rekorunu elinde tutmaktı.

Ohio üniversitesinin, Fransız şirket Venturi işbirliği ile geliştirdiği bu elektrikli otomobil Eylül 2016’da ünlü Bonneville tuz düzlüklerinde gerçekleştirdiği denemede, dünya elektrikli otomobil hız rekorunu elde etti ve rekor hala kendisinde.

Tüm çalışmalarının sonucunda elde ettikleri sonuç, saatte 550 km gibi muazzam bir değer, ki bunun üstü de zaten jet motoru gerektiren hızlar. En hızlı elektrikli otomobil rekoruna ulaştıran bu hıza ulaşabilmelerini sağlayan etkenler, iki güçlü elektrikli motora sahip olmanın yanında, tamamen drag yarış otomobillerine benzer sivri bir gövde yapısıyla 0.13 gibi çok düşük bir sürtünme değerine sahip olabilmesi gelmekte.

Firmanın bir sonraki hedefi ise halihazırda üzerinde çalışmakta oldukları ve hidrojen-elektrik kombinasyonu ile elde ettikleri motor ile 643 km/sa hıza ulaşabilmek. Bu sürate jet motoru ya da çok güçlü turbo beslemeli benzinli motorlara sahip olmadan çıkabilmek, gerçekleştirilirse çok büyük bir başarı olacağa benziyor.

Görseller: Rimac Aston Martin Nio Adv.will.Eng Genovation Toroidion Lucid Air Tesla Oh-tech voldcar zarataxi

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu