Elektrikli Otomobil

Audi E-TRON Yeni Sanal Aynaları Sizlerle

Yeni Audi E-Tron crossover Audi firmasının ilk seri üretim arabası olarak kalmayıp, konvansiyonel yan aynalar yerine arasın etrafını gelişmiş kameralarla görmemizi sağlayacak ileri teknoloji özellikleri de içinde barındıracak bir araç olacak.

‘The Audi Virtual Mirror’ yani Türkçesiyle ‘Audi sanal ayna’ adı verilen bu teknolojide, Alman otomobil üreticisi, alıştığımız yan aynaların yerine sağlı sollu iki kamera yerleştirmiş. Aracın gerisinden aldığı görüntüleri anlık olarak iç kapı kollarının olduğu yere yerleştirdiği ekranlardan aracın arkasını daha geniş açılarla görmek mümkün olacak.

Zaten otomobil üreticileri 10 yıldan fazla zamandır bu teknoloji üzerinde çalışmaktaydı ve bunları tanıtımlarını yaptıkları konsept otomobillerde görüyorduk. Gel gelelim yasal düzenlemeler seri üretim bir otoyol aracının bu tarz aynalar kullanmasına bu güne kadar izin vermemişti.

Audi başlattığı bu girişimi, yeni elektrikli arabası E-tron da kullanarak çok daha düşük sürtünme kuvveti etkisi ve tabiki daha uzun menzilli araç yapmayı planlamakta.

Bu Yoksa Geleneksel Yan Aynaların Sonu Mu?

Neyse, öte yandan, yeni nesil aynaların dışında, Audi sipariş üzerine tasarlattığı yeni teknolojik kokpiti sayesinde, E-tron’un iç mimarisi diğer Audi modellerinden oldukça farklı bir görünüme bürünmüş. Kokpitte bulunan ve birbiriyle senkron halde çalışan iki dokunmatik ekran sayesinde, sürücü aracın neredeyse tüm fonksiyonlarını ynı yerden kontrol edebilecek. Unutmadan, eğer, ben bunu beğenmedim, alıştığım Audi kontrol düğmelerini geri istiyorum’ derseniz, Audi müşterileri için analog kontrolleri de yüklemiş.

Audi E-tron, 95 kWh’lik bataryalarından aldığı gücünü ön aksa bağlı tek elektrik motoru ve arka tekerlere bağlı çift elektrik motorlarına aktarıyor. Sürücüye 429HP gibi dikkate değer bir gücü hissettiren Audi, WLTP (Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) ölçümlerine göre 400km gibi bir menzil sağlıyor.

Audi’nin niyeti aslında 30 Ağustosta Brussel Audi zirvesinde yeni E-Tron serisini tanıtmaktı. Ama, şirket CEO’su Rupert Stadler’ın emisyon skandalı yüzünden tutuklanmasıyla gala tarihi ertelendi.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu