Elektrikli Otomobil

5 Ton Çekebilen 640 Km Menzilli Elektrikli Rivian R1T Pick-Up Tanıtıldı

Elektrikli otomobil deyince akla ilk gelen Tesla, ve her yeni çıkan elektrikli otomobil de önce bir Tesla’yla karşılaştırılır. Dün itibariyle Los Angeles Otomobil Fuarında tanıtılanlardan biri de bu yeni elektrikli araçlardan birisiydi. Yaklaşık 10 yıl kadar önce otomobil pazarına giriş yapan ve sektörde deprem etkisi yaratan Tesla, şu an seri üretim elektrikli otomobil yapıp satan dünyadaki en önemli marka diyebiliriz.

rivian r1t https://huglero.com

Tesla’nın sedanlarda yaptığını Rivian Pick-Up’larda yapacak

Ancak ABD pazarında sedan otomobillerden sonra en popüler olan araçlardan birisi de elbette pick-up ve SUV tarzı araçlar. Rivian otomotiv şirketi de bu sektördeki bu boşluğu geç kalmadan fark etmiş olacak ki, dün, tamamen elektrikli modelleri olan bir pick-up bir de SUV modellerini fuarda tanıttı. Muhtemelen bu alanda, Tesla’nın sedan grubuna yaptığını yapıp yeni bir deprem yaratmak istiyor.

Şirketin kurucusu RJ Scaringe‘nin dediğine göre, bu alanda şu anda bir boşluk var, ve insanlar içine evcil hayvanlarını koyabilecekleri, ıvır zıvır eşyalarını doldurabilecekleri, yani kısaca rahatça kirletebilecekleri çok fonksiyonlu lüks bir araç istiyorlar. Rivian R1T tam bu iş için.

rivian r1t https://huglero.com

Rivian’dan kısaca bahsedecek olursak, aslında şirket daha dün kurulan bir şirket değil. Scaringe’nin 2009 yılında kurduğu şirket bugüne kadar sessiz ilerleyişini sürdürmekteydi. Alında şirketin şu anda, Plymouth geliştirme merkezi, Michigan araç dizayn merkezi, San Jose, sürücüsüz kullanım geliştirme merkezi olan California ve Pil üretim merkezi olan güney Los-Angeles olmak üzere 5 farklı bölgede 600 çalışanı bulunmakta.

Rivian R1T şirketin tanıttığı ilk araç ve bugün de SUV modeli tanıtılacak. Aracın ebatları hiç de öyle mütevazi değil. Söylendiğine göre, Ford F-150 ebadında. Dış görünüşüne şöyle bir baktığımızda, bilim kurgu filmlerinde oynayabilecek kadar köşeli ve fütüristik hatlara sahip. Ön kısımda yine bakınca ya çok seveceğiniz ya da nefret edeceğiniz hap şeklinde led farlar ve arkada yine şerit halinde led farlar mevcut.

rivian r1t https://huglero.com

Donanım özellikleri ise yine dışı kadar yenilikçi ve güçlü

  • Rivian R1T birbirinden bağımsız 4 elektrikli motor ile birlikte gelecek. Bu özellik de ona,
  • 0-100 km yaklaşık 3 saniye gibi, bir pick-up için akıl almaz bir seviyede güç sağlamakta.  Yani kullandığınız pick-up aslında kendini Lamborghini sanacak diyebiliriz.
  • Tek seferde tam şarj ile 640+ km menzil
  • Ve en az 800 HP güç sağlayacak olan
  • 180 kWh sıvı soğutmalı batarya ile gelecek. Bu aslında oldukça iri bir batarya paketine sahip olacağını gösteriyor.
  • DC hızlı şarj özelliği ile boş bataryayı 50 dakikada %80 seviyeye kadar doldurulabilecek,
  • Neticede bu bir kamyonet/pick-up tarzı bir araç olduğu için de, 5 ton gibi çok iyi bir yük çekme kapasitesi olacak.
rivian r1t https://huglero.com

Kasa tam doluyken ne kadar mesafe bu yükü götürebilirsiniz, yokuş yukarı tam dolu ne kadar süre gidebilir, bataryalar çabuk boşalır mı, elbette şu an için bunları bilemiyoruz.

2020 son baharında satışa sunulması beklenen Rivian’ın içine baktığımızda oldukça teknolojik duruyor. Bunun dışında yapılan açıklamaya göre, 3. seviye otonom sürüş teknolojisiyle, yani tamamen eller serbest kullanım özellikleriyle gelecek.

Fiyatı hakkında elbette henüz bir bilgiye sahip değiliz ama yapılan tahminlere göre, 180kWh, 135kWh ve 105kWh olmak üzere üç farklı pil paketiyle gelecek olan aracın, ABD satış fiyatları 90.000 $ – 70.000 $ arası olacağı yönünde. Ülkemizde de pick-up araçların sevilmesi de ayrı bir gerçek. Büyük ebatlardaki amerikan pazarına hitap eden Dodge Ram, Ford F-150 gibi pick-up’lar motor hacimleri nedeniyle bize gelmeyen modellerdi. Tamamen elektrikli bu yeni kamyonet bakalım ülkemize uğrayacak mı.

Görseller: autoblog

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERROR: Sorry, human verification failed.

Başa dön tuşu