Elektrikli Otomobil

Volkswagen Elektrikli Otomobiller 18,000 Euro’dan Satılabilir

Yeni Nesil Volkswagen Elektrikli Otomobillerin Giriş Fiyatları 18,000 Euro Gibi Düşük Bir Fiyattan Gelebilir.

Volkswagen, 2019 sonunda üretip satışa koyacağı yeni nesil tamamen elektrikli otomobilleri için, daha önce belirttiğinden daha düşük bir fiyat olan, Avrupa için 18,000€, Abd ve diğer pazarlar için de 21,000$ gibi bir fiyat etiketi koymayı hedefliyor.

Reuters‘in haberine göre, Volkswagen bunu başarmak için, üretim tesislerinden bazılarında çok hızlı değişimler gerçekleştirecek. Planlarındaki bu tesislerden birisi olan ve aktif olarak 300.000 adet içten yanmalı modellerinin üretimini yaptığı Zwickau fabrikasını, 1.4 milyar dolarlık maliyetle, 2021 yılına kadar, yine aynı kapasitede üretim yapan, elektrikli otomobil üretim tesisine dönüştürecek.

Volkswagen ID şasi https://huglero.com

Şu an planlarına göre ilk üretimi gerçekleştirelecek olan, küçük ID hatchback 2019 yılında, altta videosunu gördüğünüz ID Crozz crossover ise 2020 yılında, Zwickau fabrikasından müşterilerine ulaşabilir. Muhtemelen ilk etapta düşük rakamlarda üretilme ihtimali olsa da, Bloomberg’in haberine göre, Volkswagen bununla kalmayacak ve giriş seviyesi elektrik otomobillerini üretmek için, Emden-Almanya’da  yıllık 200.000 üretim kapasiteli ayrı bir tesis kuracak.

Dizel Golf Fiyatına Yeni Elektrikli Otomobil

18,000€ gibi ucuz bir fiyattan üretilecek olan model ise, söylentilere göre, Volkswagen’in yavaş yavaş üretimini durduracağı dizel motor tarafındaki Golf’ün Avrupa giriş fiyatına eş değer bir fiyat olacak ama bir çok dünya pazarında satılan Volkswagen Polo ebadında olacak ve daha fazla satılacak.

Bu elektrikli araçlardan en küçüğü olacak olan Volkswagen ID hatchback için muhtemelen 48 kWh gibi bir batarya olacağı tahmin edilmekte. Bu da tek şarjda takribi 280 km ya da biraz daha fazla bir menzil olarak düşünülüyor. Firmanın tahminlerine göre çok daha az karmaşık parçalara sahip olduklarından, bir elektrikli otomobili üretmek için, Golf’u üretirken harcadıkları zamanın yarısı kadar zaman yeterli olacak ve bu, yüksek maliyetli bataryaya sahip otomobillerin maliyetlerini düşürmelerini sağlayacak.

Volkswagen bu küçük ID hatchback modeli için ya da diğer ID ailesine katılacak modeller için henüz resmi bir isim telaffuz etmiş değil. Resmi olmasa da küçük olan ID için şirket içinde ‘NEO’ söylentileri dolaşmaktaymış.

2030 yılına kadar VW grubuna ait tüm markalardan, (Audi e-Tron, Porsche Mission-E vs…) 50 kadar bataryalı elektrikli araç modeli beklenmekte. Ama 2020’ye kadar üretilecek olan bu iki model, ki hemen altta videosunu gördüğünüz sedan olanı ID Vizzion concept olarak belirtilen direk olarak Tesla‘nın rakibi olma amacıyla üretilecek üst segment elektrikli otomobil olmayı amaçlıyor.

Şirketin belirttiğine göre, Volkswagen elektrikli otomobillerin üretimini daha çok lokalize hale getirecek, ve ABD pazarında satacağı otomobilleri ABD’de, diğer ülkeler için olanları da, o ülkelerde üretecek. Dünyanın oran olarak en çok Volkswagen satın alan ülkelerinden birisi olan ülkemizde de Volkswagen’in üretim yapacağını açıklamasının artık gerekli olduğunu düşünüyorum. Siz da aynı fikirde değil misiniz?

Görseller : Volkswagen

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu